سازمان حج و زیارت توضیح داد؛

حج ۱۴۰۲ چرا دو نرخی شد؟

حج ۱۴۰۲ چرا دو نرخی شد؟

فقط سفر: سازمان حج و زیارت علت دونرخی شدن هزینه حج تمتع سال 1402 را تشریح نمود.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، در اطلاعیه روابط عمومی سازمان حج و زیارت در تشریح دلیلهای دونرخی شدن هزینه حج ۱۴۰۲، آمده است: «از آنجا که بخش زیادی از هزینه های اعزام حجاج بصورت ارزی است، هزینه تمام شده حج در سال ۱۳۹۹ برمبنای نرخ ارز همان سال محاسبه شده و ارز موردنیاز اعزام آنها برمبنای نرخ هر دلار برابر حدود ۹۰ هزار ریال (۹ هزار تومان) از بانک مرکزی برمبنای مصوبه هیأت دولت در سال ۱۳۹۸ تامین اعتبار شد.
باتوجه به شیوع ویروس کرونا و تصمیم کشور عربستان در خصوص عدم امکان اعزام حجاج به آن کشور، بالطبع امکان اعزام حجاج کشورمان ممکن نشد، این درحالی بود که تمام هزینه های موردنیاز، محاسبه و از حجاج اعزامی آن سال دریافت شده بود.
بعد از تصمیم دولت عربستان و نبود شرایط مناسب برای اعزام حجاج، جلسات کارشناسی مختلفی در سطح سازمان حج و زیارت و همین طور با دستگاه های ذی ربط انجام شد و در نهایت تصمیم گرفته شد ارز تامین شده برای حجاج ثبت نامی سال ۱۳۹۹ نزد بانک مرکزی به امانت باقی مانده و در زمان اعزام ایشان مبالغ هزینه ای ارزی ایشان از این منبع تامین گردد.
حدود ۴۰ درصد از حجاج ثبت نام شده در سال ۱۳۹۹ در حج سال ۱۴۰۱ اعزام شدند و علت اینکه تمام آنها نتوانستند اعزام شوند محدودیت اعمال شده از طرف دولت عربستان برای تمام کشورها بود که سهمیه اختصاصی را کاهش داده بودند.
برای حج سال ۱۴۰۲ نیز، طبق اعلام مقامات کشور عربستان به احتمال قوی سهمیه تخصیصی به کشورها بصورت کامل خواهد بود؛ پس قسمتی از حجاج اعزامی کشورمان، زائران ثبت نامی سال ۱۳۹۹ خواهند بود که ارز موردنیاز ایشان در همان سال خریداری شده و هزینه نیز از ایشان دریافت شده و برای بخش دیگر زوار باید هزینه های ارزی برابر با نرخ ارز تصویب شده سال جاری که برمبنای مصوبه هیأت دولت محاسبه و اعلام خواهد شد تامین شد و این مساله سبب متفاوت بودن هزینه های اعزام حجاج در سال ۱۴۰۲ خواهد شد.»
رئیس سازمان حج و زیارت قبل تر اظهار داشته بود: اولویت نخست حج ۱۴۰۲ با کسانی است که سال ۹۹ ثبت نام و هزینه حج را پرداخت کرده اند، اما به سبب شیوع ویروس کرونا موفق به اعزام نشده اند که تعداد آنها حدود ۳۷ هزار نفر است، اگر این تعداد ثبت نام کنند بطور کامل اعزام می شوند. اولویت دوم کسانی هستند که تا انتهای اسفند سال ۸۵ ثبت نام کرده اند و اولویت سوم ودیعه گذارانی هستند که تا اردیبهشت ۸۶ ثبت نام کرده اند.
بگفته سیدصادق حسینی، کسانی که سال ۹۹ در نوبت اعزام بودند با ارز ۹ هزار تومانی ثبت نام خودرا تکمیل کردند، طبیعتاً آن افراد هزینه کمتری باید نسبت به کسانی که امسال ثبت نام می کنند، بپردازند. با این وجود، به سبب اینکه مشخص نیست دولت چه نرخی را برای ارز زوار حج ۱۴۰۲ در نظر خواهد گرفت و از طرف دیگر نرخ سفر از طرف عربستان قطعی نشده است، نمی توان با قطعیت درباره ی هزینه سفر به حج تمتع نظر داد.
منبع:

1401/10/14
14:47:40
5.0 / 5
262
تگهای خبر: ثبت , خرید , دستگاه , زیارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری