آتش با بازار شیراز چه کرد؟

آتش با بازار شیراز چه کرد؟

فقط سفر: به گزارش فقط سفر، بازار وکیل شیراز حدود دو هفته پیش طعمه حریق شد، هرچند آتش زود خاموش شد و مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس هم گفت آتش فاجعه آمیز نبوده و بازار تاریخی صدمه ای ندیده و فقط بخش هایی از آن سیاه شده و دوده گرفته است، اما تصاویر جدیدی که از این بازار انتشار یافته نشان می دهد، آتش آنچنان که گفته شد، بدون صدمه و خسارت نبوده است.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، شامگاه یکشنبه هشتم آبان ماه ساعت ۲۳ و ۲۴ دقیقه، یکی از حجره های بازار وکیل جنوبی گرفتار حریق شد. این آتشسوزی به علت جوشکاری در مجاورت پارچه فروشی و مواد اشتعال زا به وقوع پیوست. آتش نشانی اعلام نمود که این حادثه خسارت جانی نداشته و مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس هم گزارش داد که بازار تاریخی وکیل صدمه ای ندیده و فقط در راسته اصلی بازار وکیل جنوبی حدود ۲۰ «عرقچین» (پوشش مدور، پوشش های کم خیز گنبدی که معمولاً برای پوشش زیرین بقعه ها به کار می رود) سیاه شده و دوده گرفته که با پاکسازی برطرف می شود.
حالا بعد از گذشت دو هفته از آن ماجرا، سیاوش آریا ـ کنشگر و پژوهشگر میراث فرهنگی در استان فارس ـ به بازار وکیل رفته و تصاویری را از راسته ای که آتش در آن رخ داده بود، گرفته و در فضای مجازی منتشر نموده که نشان داده است آتشسوزی بازار وکیل آنچنان که روایت شده کم خسارت و یا بدون صدمه نبوده است.
این کنشگر میراث فرهنگی بعد از گفت وگوهایی که با کسبه و بازاری ها در رابطه با آتشسوزی و خطرهای احتمالی بعدی در بازار وکیل شیراز داشته است، اظهار نمود: آتشسوزی به دنبال سهل انگاری در فروشگاه پارچه و ملحفه فروشی هنگام جوشکاری رخ داده است و جرقه‌ی سیم جوش ها روی پارچه و ملحفه و چادرها افتاده و زود شعله ور شده است. نکته مهم اینست که خوشبختانه حادثه در زمان تعطیلی بازار رخ داده و آتش نشانی هم به سرعت وارد عمل شده و از وقوع فاجعه ای بزرگ پیشگیری کرده است، ولی شوربختانه آثار ناشی از آن که سیاهی و به جا مانده دوده آتش است سراسر تاق های ضربی (عرق چین) و سقف بازار را تا انتهای بازار پوشاند و تیره کرد و چهره زشت و ناخوشایندی را به جای گذاشت.

آریا با این یادآوری که قدمت بازار وکیل شیراز به دوره زندیه می رسد و به فرمان کریمخان زند ساخته شده و در تاریخ ۱۷ تیرماه ۱۳۵۱خورشیدی با شماره ۹۲۴ به ثبت ملی رسیده است، اضافه کرد: این بازار به همراه دیگر آثار تاریخی دوره زندیه (ارگ کریمخانی، موزه پارس، گرمابه و مسجد وکیل و...) در لیست موقت سازمان جهانی یونسکو قرار دارد که مانع اصلی آن، ارتفاع غیر مجاز هتل آسمان در خیابان رودکی شیراز است که سال هاست بلاتکلیف مانده و میان دستگاههای متعدد پاس کاری می شود. با این همه، وضعیت بازارتاریخی وکیل شیراز مناسب نمی باشد و بیشتر از یک دهه است که کنشگران و کارشناسان میراث فرهنگی در رابطه با خطرهای موجود همچون سیستم برق کشی بازار اخطار می دهند، ولی شوربختانه مدیریت شهری و مسؤولان فرهنگی شیراز بخصوص اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نه تنها هشدارها را جدی نگرفته اند، بلکه به آسانی از کنار آنها گذر کرده اند.
او افزود: کاسبان بازار تاریخی وکیل شیراز هم از بی توجهی مدیریت شهری و مسؤولان فرهنگی شیراز گله دارند و می گویند تابحال هیچ یک از آنها جهت بررسی و پیگیری و رفع تیرگی سقف بازار که چهره زشت و زننده ای هم به جا گذاشته است، رجوع نکرده اند.

پژوهشگر و کنشگر میراث فرهنگی همینطور اظهار داشت: بازاریان نسبت به بی نتیجه بودن نشست ها و جلسه هایی که در شورای تأمین استان برای رفع مشکلات بازار وکیل شیراز برگزار شده، گله دارند. از سویی، کاسبان بازار تاریخی وکیل شیراز از مسؤولان شهری بخصوص اداره میراث فرهنگی گله دارند و می گویند هیچ کدام از مدیران و مسؤولان پای کار نیامده اند. بازاریان حتی بیان نمودند حاضرند خودشان هزینه های موجود و سیستم برق کشی بازار را از زیرزمین در کانال تعبیه شده انجام دهند. گویا اداره میراث فرهنگی و مدیریت شهری مانع است و هیچ گونه همکاری با آنها ندارند. یکی از بازاریان می گوید ۱۰ سال است که مبحث سیستم برق کشی بازار را که بسیار خطرآفرین است و همانند آتش زیرخاکستر می ماند و بارها سازمان آتش نشانی هم اخطار داده است پیگیری می نماییم، ولی هنوز به نتیجه نرسیده اند. باید دید که آیا با وجود حادثه رخ داده باز هم مسؤولان شهری دست روی دست گذاشته و چشم به راه فاجعه ای بزرگتر خواهند ماند.آریا تصریح کرد: تیرگی سقف بازار هرچه سریعتر باید پاک و برطرف شود، چونکه چهره ناخوشایند و زشتی بر جای گذاشته و برای رجوع کنندگان به بازار آزاردهنده است و در شأن جایگاه شیراز، شهر ادب، هنر و فرهنگ نبوده و نیست.
این کنشگر میراث فرهنگی همینطور تصاویری را از رهاشدگی سیم های برق در بازار تاریخی وکیل شیراز منتشر نمود و اظهار داشت: سیم ها و کابل های برق در بازار تاریخی وکیل الرعایای شیراز به حال خود رها شده و هر کدام رو به سویی دارند و هشدارهای کنشگران و کارشناسان میراث فرهنگی تا کنون به جایی نرسیده است.آریا افزود: وضعیت تأسیسات برق در بازار وکیل شیراز بگونه ای بسیار خطرناک کار گذاشته شده است و حکم بمبی را دارد که هر لحظه امکان منفجر شدن و بروز فاجعه ای را دارد. با این همه، مسؤولان شهری و فرهنگی استان بخصوص متولی آثار تاریخی، یعنی اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از کنار این مورد مهم به آسانی گذشته و آنرا نزدیک یک دهه است به حال خود رها کرده اند. از سویی، سازمان آتش نشانی بارها در اینباره اخطار داده و گزارش هایی را از وضعیت نابهنجار و درهم و برهم سیم و کابل های برق را در روزنامه ها منتشر نموده است.

محمدهادی قانع ـ رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز ـ هم بعد از آتشسوزی بازار وکیل جنوبی اخطار داد که حادثه آتشسوزی در بازارهای قدیمی می تواند به فاجعه ای غیر قابل جبران منجر شود و از دست دادن یک بافت و سبک تاریخی را به دنبال داشته باشد. ازاین رو ضروریست با حذف خطرات و ریسک های بزرگ، احتمال وقوع حریق را به حداقل رساند و یا با مدیریت دقیق و کنترل، خطرات ناشی از آنرا کم کرد که این امر بطور قطع با همکاری کسبه بازار امکان پذیر خواهد بود.


منبع:

1401/08/23
21:29:14
5.0 / 5
175
تگهای خبر: ثبت , خدمات , دستگاه , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری