سرپرست میراث فرهنگی كرمان در گفت وگو با فقط سفر:

باغ هرندی نگین شهر كرمان می شود، افزایش ساعات كار موزه های كرمان

باغ هرندی نگین شهر كرمان می شود، افزایش ساعات كار موزه های كرمان

به گزارش فقط سفر سرپرست اداره كل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان كرمان از نامناسب بودن وضعیت باغ هرندی كرمان انتقاد نمود و اظهار داشت: منابع خوبی از جانب میراث فرهنگی استان امسال روی احیا باغ هرندی خواهیم گذاشت و قول می دهیم كه باغ هرندی در وسط شهر كرمان همانند یك نگین بدرخشد.


فریدون فعالی در نخستین گفت وگوی خود در سمت سرپرستی میراث فرهنگی استان درباره برنامه های میراث فرهنگی استان كرمان در دوره جدید مدیریتی، از كوشش برای معرفی ظرفیت های گردشگری استان كرمان سخن به میان آورد و به خبرنگار ایسنا، اظهار داشت: استان كرمان ظرفیت تبدیل شدن به یكی از مقاصد گردشگری در كشور را دارد.
ایشان در ادامه از تخصصی شدن صنعت توریسم در جهان سخن گفت و اظهار نمود: با عنایت به اینكه هر استان برپایه ظرفیت های خود در یكی از حوزه های گردشگری در حال برنامه ریزی است ما هم در استان كرمان هم باید نحوه فعالیتمان در حوزه گردشگری را مشخص و در جهت رونق و توسعه این صنعت برنامه مدونی را داشته باشیم.
این مقام مسئول با اشاره به اینكه هم اكنون استان های تهران، فارس، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و اصفهان بیشترین سهم را در گردشگری سلامت به خود اختصاص داده اند اظهار نمود: باید از توان و ظرفیت بالای امكانات و تجهیزات پزشكی استان كرمان برای جذب گردشگران سلامت و به دنبال آن رونق مراكز اقامتی استفاده نماییم چونكه ورود هر توریست در حوزه سلامت 7 تا 10 هزار دلار درآمد كسب می شود و این بیشترین میزان كسب درآمد در بخش های مختلف صنعت توریسم است
سرپرست اداره كل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان كرمان بر ضرورت شناسایی ظرفیت های گردشگری استان كرمان تصریح كرد و اضافه كرد: ضمن شناسایی ظرفیت های گردشگری بایستی بازار هدف هم مشخص شود كه در حال بررسی ظرفیت های گردشگری استان كرمان هستیم تا بتوانیم برنامه ریزی های عملیاتی در جهت توسعه این صنعت پول ساز در دنیا، داشته باشیم.
افزایش ساعات كار موزه های استان كرمان
وی ظرفیت گردشگری كشاورزی استان كرمان را مطلوب دانست و بیان كرد: ظرفیت های گردشگری در استان كرمان زیاد است كه باید توانمندسازی شوند و از حالت بالقوه به حالت بالفعل تبدیل شوند.
فعالی جاذبه های تاریخی را استان كرمان فوق العاده دانست و خاطرنشان كرد: باید از ظرفیت های موجود به بهترین نحو استفاده گردد. متاسفانه ما از ظرفیت های گردشگری به خوبی بهره نمی جویم، كه باید برای این مهم برنامه ریزی كرد، به طورمثال بهترین مرمت ها را در ارگ راین انجام داده ایم اما از این ظرفیت استفاده بهینه را نكرده ایم.
وی از تدوین برنامه های خود در سه بخش كوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت در جهت رونق صنعت توریسم استان كرمان اطلاع داد و عنوان كرد: باید برنامه ها و تصمیم گیری ها برپایه مطالعات كارشناسی باشد كه احتیاج به همكاری همه بخش ها از جمله؛ فرهنگی، تاریخی، اقتصادی و... است و معتقدیم در این میان دانشگاه های استان می توانند در حوزه مطالعات كمك شایانی به ما كنند.
سرپرست اداره كل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان كرمان با بیان این مطلب كه باید به این همه ظرفیت گردشگری استان مباهات كرد، افزود: باید بخش های مختلف گردشگری استان ساماندهی شوند، به طورمثال موزه های كرمان بایستی ساماندهی شوند و افزایش ساعات كار و ساماندهی موزه های استان در دستور كار بوده و به دنبال آن هم ظرفیت جدید بعد از ساماندهی ظرفیت های موجود، ایجاد خواهد شد.
راه اندازی انجمن جامعه بوم گردان استان در آینده نزدیك
وی با اشاره به مصوبه راه اندازی 500 هتل 4 و 5 ستاره در سطح كشور و سهم استان كرمان از این طرح اظهار داشت: نیازسنجی استان كرمان جهت استفاده از این سهمیه انجام شده كه حالا در حال طی مراحل پایانی است.
فعالی خانه های بوم گردی را جزو ظرفیت های جدید در كشور دانست و در ادامه از وجود 364 خانه بوم گردی در استان كرمان اطلاع داد و اظهار نمود: هدف از ایجاد خانه های بوم گردی این است كه مردم زندگی در یك روستا را تجربه و در كنار آن آداب و رسوم مناطق با این روش زنده نگه داشته می شود.
وی از عدم وجود انجمن جامعه بوم گردان در استان كرمان انتقاد نمود و اضافه كرد: به دنبال راه اندازی این انجمن در استان هستیم و نظارت ها بر این خانه بوم گردها الزامی است. كیفیت برای ما مهمتر از كمیت است اما بوم گردی یك ظرفیت خوب برای این استان است.
سرپرست اداره كل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان كرمان با بیان این مطلب كه گردشگری در خیلی از كشورها محور توسعه است، خاطرنشان كرد: داشته های ایران از كشورهای همچون مالزی، سنگاپور و... غنی تر و باارزش تر است.
وی بیان كرد: در اسناد بالادستی یكی از چهار محور توسعه استان كرمان، گردشگری می باشد و در طرح جامع گردشگری استان كرمان سیاست ها و راهبردها مشخص می شود كه باید تدوین این طرح جامع سریعتر به اتمام برسد، چونكه بدون راهبرد و سیاست نمی توان برنامه عملیاتی تدوین كرد.
فعالی بر ضرورت توجه به زیرساخت های گردشگری تصریح كرد و اضافه كرد: یكی از این زیرساخت های گردشگری حمل و نقل جاده ای، ریلی و هوایی است كه در همین راستا هم باید برنامه های مدون داشت و از كارهای مقطعی اجتناب كرد.
قیمت دلار و فرصت سازی جذب گردشگر
وی عنوان كرد: با عنایت به قیمت دلار، گردشگری برای خارجی ها در ایران ارزان است و الان شاهد استقبال خارجی ها در حوزه گردشگری سلامت، زیارت و فرهنگی هستیم كه متاسفانه استان كرمان برنامه مدونی برای جذب این گردشگران ندارد و سهم استان نسبت به برخی استان ها در جذب این گردشگران ناچیز است.
این مقام مسئول افزود: با عنایت به افزایش قیمت ارز، خیلی از هموطنانمان كه در گذشته سفرهای خارج از كشور می رفتند دیگر توان سفر به خارج از كشور ندارند و به دنبال مقصد جدید گردشگری در داخل كشور هستند كه می توان با اقدامات مناسب استان كرمان را یكی از مقاصد گردشگری داخلی معرفی نمود.
وی با بیان این مطلب كه باید بازار جدید گردشگری برای گردشگران تعریف شود، افزود: برای معرفی استان كرمان احتیاج به تبلیغات و برنامه داریم كه این مورد هم در دستور كار دوره جدید میراث فرهنگی استان كرمان قرار خواهد گرفت.
فعالی با اعتقاد براینكه باید بهترین كارها با بهترین افراد صورت گیرد، خاطرنشان كرد: بهترین خدمات، بهترین ها را جذب می كند و از این طریق می توانیم صنعت توریسم رونق پیدا می كند بنابراین به دنبال همكاری با افراد حرفه ای هستیم.
باغ هرندی نگین شهر كرمان خواهد شد
وی از نقش رسانه ها در جذب توریست سخن گفت و در ادامه با اشاره به حمایت های میراث فرهنگی برای احیا و نگهداری بناهای تاریخی كه در تملك میراث فرهنگی نیستند و در ادامه از نامناسب بودن وضعیت باغ هرندی انتقاد نمود و اضافه كرد: منابع خوبی امسال روی احیا باغ هرندی خواهیم گذاشت و قول می دهیم كه باغ هرندی در وسط شهر كرمان همانند یك نگین بدرخشد.
سرپرست اداره كل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان كرمان افزود: با باغ هرندی همان اقدامات و كارهایی كه با آرامگاه سعدی در شیراز كردیم را خواهیم نمود تا این باغ را بعنوان یكی از مقاصد بازدید توریستهای داخلی و خارجی در شهر كرمان نماییم.
من را مدیر احمدی نژادی به كرمانی ها معرفی كردند
وی با انتقاد از برخی رفتار رسانه های استان كرمان اظهار نمود: وقتی كه بنده را بعنوان سرپرست اداره كل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان كرمان معرفی كردند، برخی رسانه های استان بنده را اینگونه معرفی كردند كه این فرد پروژه ناموفق سعدی را اجرا كرده است اما باید بررسی كنید كه با اجرای پروژه سعدی چه اتفاقی در آن منطقه از شهر شیراز افتاده است.
فعالی بیان كرد: وقتی وارد كرمان شدم برخی ها اینگونه معرفیم كردند، مدیر احمدی نژادی است و پروژه طرح توسعه سعدی كار كرده است كه این پروژه مورد نقد فعالان حوزه میراث فرهنگی می باشد در حالیكه این نقد غیرمنصفانه است. ما در شرایط كنونی نیازمند همدلی هستیم و اصلاح طلبی و اصول گرایی دردی از مردم دوا نمی كند و بطور قطع از تخریب یكدیگر چیزی حاصل استان كرمان نخواهد شد.

گفت وگو: سارا سلطانی خبرنگار ایسنا منطقه كویر1398/05/07
21:23:44
5.0 / 5
4698
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری