گردشگری ظرفیتی مهم برای دور زدن تحریم ها

گردشگری ظرفیتی مهم برای دور زدن تحریم ها

فقط سفر: معاون توسعه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار داشت: با بسته شدن سوئیفت ها گردشگری ظرفیتی برای دور زدن تحریم ها خواهد بود.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، «محمد خیاطیان» در آیین تكریم و معارفه مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مركزی اظهار نمود: سوژه گردشگری در استان مركزی و در تفكر مسئولان ارشد استان از اولویت هاست و این امر در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باز مورد توجه قرار دارد.
وی با اشاره به تحریم های وضع شده مقابل كشور و با بیان این كه اقدامات ناجوانمردانه امریكا سپس برجام مقابل كشور برخلاف همه معاهدات بین المللی است، اظهار داشت: حوزه گردشگری و ظرفیت های صنایع دستی كشور و تبادل میراث فرهنگی بین كشورها ظرفیت مهم و اثرگذاری برای كشور خواهد بود كه می تواند منشاء بركاتی برای كشور باشد و اگر بتوانیم از این ظرفیت گردشگری كشور استفاده نمائیم در واقع امكان دور زدن برخی تحریم ها میسر خواهد شد كه درآمد و ارزآوری برای كشور به همراه داشته باشد.
خیاطیان اشاره كرد: با بسته شدن سوئیفت ها گردشگری طرفیتی برای دور زدن تحریم ها خواهد بود.
وی با اشاره به آمار گردشگری كه نسبت به پارسال رشد چشمگیری داشته است، اضافه كرد: با ورود هر توریست به كشور نقدینگی و ارزآوری را در كشور شاهد خواهیم بود، چون هزینه كرد هر توریست در ایران منابع مناسبی را به دنبال خواهد داشت كه این منابع در حال ورود به كشور است.
خیاطیان با اشاره به انتخاب استان همدان بعنوان پایتخت گردشگری ایران كه می تواند در محافل بین المللی بازتاب مناسبی داشته باشد و هدایت منابع و گردشگران به سمت ایران را رقم بزند، اظهار داشت: استان مركزی یكی از استان های دارای سابقه تاریخی است كه این سابقه یكی از مشخصه های توسعه گردشگری قلمداد می شود، اما نكته قابل توجه این است كه بحث گردشگری در كشور یك بحث تك بعدی نیست بلكه ابعاد مختلفی را چون گردشگری مذهبی، طبیعی، سلامت، تاریخی و... در بر می گیرد و باید با عنایت به كاركرد هر استان و پتانسیل ها به آن توجه گردد.
خیاطان اظهار داشت: استان مركزی پایتخت صنعت ایران است و ابعاد صنعتی آن نسبت به سایر ابعاد برجسته تر شده است، اما متأسفانه این استان فاقد یك موزه صنعت است و حتی پیشنهاد میگردد كه مجموعه استان در جهت احداث موزه صنعت تلاش كند.
وی با اشاره به ظرفیت های استان مركزی و مشاهیر و مفاخر این استان چون وجود شخصیتی چون امام راحل و بیت ایشان در خمین، اظهار داشت: این مهم ظرفیتی بلامنازع برای استان مركزی است، اما نباید استفاده از این فرصت ها بدون تعامل و توجه به استان های همجوار صورت گیرد.
وی اضافه كرد: استان مركزی با وجود ظرفیت هایی چون غار نخجیر، آبگرم و سرچشمه محلات، مسجد جامع ساوه و... در مقایسه با استان های همجوار خود ظرفیت كمتری دارد، اما می توان در تعامل با استان های دیگر از ظرفیت های آنها بهره برد و در امتداد جذب توریست همپوشانی كرد و استان می تواند در جهت شكل گیری این تعامل عمل كند.
خیاطیان اظهار داشت: گردشگری سلامت یكی از ظرفیت های موجود در استان مركزی است و شهرستان تفرش می تواند نقطه ای برای گذران دوران نقاهت بیماران به سبب وجود آب و هوای مطبوع باشد، از طرفی فرش ساروق باز ظرفیتی بزرگ شمرده می شود، اما متأسفانه سازمان میراث فرهنگی درگیر یك حلقه مفقوده به نام برندسازی است.
وی بر لزوم توجه به برندسازی كه زمینه ارزآوری را محقق می كند تاكید كرد و اظهار داشت: شاخص عملكردی سازمان میراث فرهنگی از ابتدای دولت یازدهم و دوازدهم ارتقا یافته است و در واقع همه فعالیت های انجام شده طی ۵ سال اخیر برابر با همه فعالیت های انجام شده در سال های گذشته بوده است و در همه استان ها رشد شاخص ها تحقق یافته است كه نشان از تلاش مطلوب انجام شده دارد.
خیاطیان با بیان این كه مدیریت به مدلول استفاده از ظرفیت و فعلیت بخشیدن توانمندی های بالقوه است، اظهار نمود: مسلماً اقدامات صورت گرفته در یك مجموعه مرهون كار تیمی است و اگر كاری صورت نگیرد نشان از بی هنری مدیریتی است. با تغییر در نگرش ها و نگاه جدید ظرفیت سنجی در حوزه گردشگری می توان تحولات اساسی در استان رقم زد.
وی بر لزوم توزیع عادلانه ثروت و امكانات در همه شهرستان های استان مركزی تاكید كرد و اظهار داشت: مسلماً تفاوتی میان مركز استان و دیگر شهرستان ها وجود ندارد بلكه باید امكانات در نگاهی عادلانه و بر طبق ظرفیت های هر شهرستان توزیع و اختصاص پیدا كند و انتظار مجموعه سازمان باز توجه به ظرفیت های درونی هر شهرستان و توزیع امكانات است.
معاون توسعه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به نیروهای توانمند در مجموعه میراث فرهنگی استان مركزی بر استفاده از این ظرفیت تاكید كرد و اظهار داشت: طی ابلاغ اخیر از طرف سازمان تصمیم بر احداث اتاق فكر گرفته شده است تا ماحصل این اتاق های فكر به ستاد در سازمان جهت اتخاذ تصمیمات درست منتقل شود، مسلماً استان نسبت به جزئیات و ظرافت های كار تمركز و اطلاع بیشتری دارد و باید از این ظرفیت استفاده گردد هم چنین نظام انتقادات و پیشنهادات و اتاق فكر باز در میراث فرهنگی استان شكل گیرد.
وی با اشاره به مشكلات موجود در راه فروش محصولات صنایع دستی از رایزنی با یكی از بانك ها جهت عقد تفاهم نامه در روز گذشته آگاهی داد و اظهار داشت: بر طبق این تفاهم نامه امكان اختصاص تسهیلات مناسب با نرخ سود پایین برای صنایع دستی فراهم خواهد شد كه به كارگاه ها و كارآفرینان تعلق خواهد گرفت هم چنین در گام بعد به بازارچه های فروش محصولات صنایع دستی تسری خواهد یافت تا فروش رونق گیرد.
خیاطیان یكی از عوامل و موانع پیش روی سرمایه گذاران را بوروكراسی اداری دانست و اظهار داشت: این مانع را می توان با استفاده از ظرفیت فناوری برطرف كرد، چون از مزیت های فناوری كاهش بوروكراسی، افزایش شفافیت در كارها و كاهش رانت و سلامت اداری است و لازم است كه بعنوان امری جدی در استان دنبال شود و سازمان باز فناوری و نرم افزارهای تولیدی را در اختیار استان ها قرار خواهد داد.
وی درباب وضعیت پرسنلی این سازمان در كشور تصریح كرد: تلاش بر این است كه معوقات پرسنلی برای رفع دغدغه ها در اولین فرصت پرداخت گردد هم چنین در این راستا لازم است كه استان مركزی در حوزه معیشت كاركنان اداره كل را همراهی كند چون بحث حقوق و مزایا در سازمان ضعیف دیده شده كه امید است در بودجه ۹۸ ویژه دیده شود هم چنین وضعیت قراردادی پرسنل به مسأله ای كشوری بدل شده است و در حال تلاش رفع این سوژه هستیم.1397/08/24
23:05:18
5.0 / 5
4116
تگهای خبر: برند , پایتخت , توریست , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری