عضو پژوهشكده زیارت و گردشگری دانشگاه فردوسی مشهد:

تقویت حس میهمان نوازی می تواند در احساس امنیت گردشگران بسیار موثر باشد

تقویت حس میهمان نوازی می تواند در احساس امنیت گردشگران بسیار موثر باشد

به گزارش فقط سفر، خراسان رضوی عضو پژوهشکده زیارت و گردشگری دانشگاه فردوسی مشهد اظهار داشت: تقویت حس میهمان نوازی می تواند در ایجاد احساس امنیت در بین گردشگران موثر باشد. باید اظهار داشت که ایجاد حس نوع دوستی و برقراری ارتباط های مناسب فرهنگی می تواند عامل بسیار مهمی برای نزدیکی میان جامعه میزبان و میهمان در مقصدها نیز باشد و اجازه ندهد که احساس امنیت به خطر بیافتد.حمدالله سجاسی قیداری در گفت و گو با ایسنا اظهار داشت: امنیت یکی از مهم ترین فاکتورها و عوامل موثر در توسعه گردشگری برای هر مقصدی بوده که در دنیا دارای اهمیت بسیار زیادی در مطالعات گردشگریست. هم اکنون باتوجه به شرایطی که در کشور وجود دارد و همه ما در آن زندگی می نماییم، می توان اظهار داشت که ایران یکی از کشورهای امن به شمار می آید و خوشبختانه به لحاظ امنیت در وضعیت خوبی به سر می بریم که این امر برای گردشگران نیز دارای جذابیت است.

وی افزود: همین طور جنبه های مختلفی که در چند سال اخیر در کشورمان شاهد بودیم این است که اتفاق های امنیتی خیلی کم و جزئی برای گردشگران خصوصاً گردشگران بین المللی در کشور رخ داده که از دلیلهای اصلی این مسئله، وجود فرهنگ میهمان نوازی در بین عامه مردم در کشور است.

مشهد به عنوان یک شهر مذهبی و زیارتی امنیت خوبی برای گردشگران فراهم نموده است

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد بیان کرد: ما نسبت به خیلی از کشورهایی که در عرصه خاورمیانه و اطراف وجود دارند از امنیت نسبی خوبی برخوردار هستیم که می تواند برای خیلی از گردشگرهای داخلی و خارجی جذاب باشد. مشهد نیز به عنوان یک شهر مذهبی و زیارتی از امنیت خوبی برای گردشگران برخوردارست و سالانه هزاران و حتی میلیونها نفر زائر و توریست از شهرها و کشورهای مختلف ایران و جهان همچون کشورهای همسایه که شیعه هستند، حضور پیدا می کنند.

وی افزود: طی مطالعاتی که دراین زمینه انجام شده است، شاهد این هستیم که گردشگران برای چندمین بار به یک مقصد گردشگری سفر می کنند که نشان میدهد امنیت در مقصد گردشگری و زیارتی مانند مشهد بصورت کامل برقرار است که می تواند یک مزیت رقابتی برای مقصدی مانند مشهد باشد.

مردم باید تامین کننده و ایجاد کننده امنیت منطقه خود باشند

سجاسی قیداری اشاره کرد: به جهت اینکه امنیت بیشتر میان گردشگران حس گردد باید عوامل و نهادهای مختلفی دست به دست هم داده تا اتفاقات خوبی رخ دهد. خوشبختانه در کشور ما این شرایط خوب است. به نظر من مردم بسیار موثر هستند و اساس امنیت یک منطقه، مقصد و شهر وابسته به خواست و نقش مردم عامه و میزبان است، برای اینکه مردم نیز باید تامین کننده و ایجادکننده حس امنیت باشند.

وی اضافه کرد: برای ایجاد امنیت علاوه بر همکاریهای مردمی، نهادهای متولی مانند نیروی انتظامی و سایر نهادهای مرتبط وظایف خودرا در این جهت انجام می دهند. در محلهای گردشگری و زیارتی وجود پلیس گردشگری می تواند تاثیر بسیار زیادی روی تامین امنیت گردشگران و احساس امنیت آنها نیز داشته باشد.

رسیدگی به مسائل گردشگران جلب رضایت آنها را بدنبال دارد

عضو پژوهشکده زیارت و گردشگری دانشگاه فردوسی مشهد با اعلان اینکه برای اطمینان خاطر گردشگران لازم است پایگاه های ویژه مراجعه گردشگران به لحاظ مسائل و نکات امنیتی وجود داشته باشد، اظهار داشت: باید رسیدگی های ویژه ای به مسائل گردشگران در مقصدها صورت گیرد، حتی تلفن های خاص در ارتباط با زوار و گردشگران در یک مقصد باید وجود داشته باشد تا در صورت رخ داد اتفاقی، گردشگران در بروکراسی های اداری قرار نگیرند و به مشکلاتشان به سرعت رسیدگی شود که این امر می تواند جلب رضایت توریست را افزایش دهد.

وی عنوان کرد: برای تحقق احساس امنیت در گردشگران عوامل زیادی موثر هستند که لازم است مد نظر برنامه ریزان حوزه امنیت قرار گیرد. همین طور توجه به قانون و قانون مداری در مقصدها از اهمیت بالایی برخوردارست. اگر قوانین مربوط به نظم اجتماعی و امنیتی به خوبی اجرا شود، می تواند خیلی از مشکلات امنیتی در مقصدها را برای گردشگران از بین ببرد، بدین سبب توجه و اجرای قانون برای توریست و عامه مردمی که در آن منطقه زندگی می کنند به لحاظ امنیتی مفیدست.

سجاسی قیداری درباب فرهنگ سازی در ارتباط با امنیت عنوان کرد: باید این نکته را مورد توجه قرار دهیم که مردم محلی ساکن در یک منطقه که از میهمانان و گردشگران میزبانی می کنند باید از هرگونه توهین، تحقیر و تخریب اجتناب کنند، چونکه در بلندمدت می تواند به ضرر مقصد نیز باشد. تقویت حس میهمان نوازی می تواند در ایجاد احساس امنیت در بین گردشگران موثر باشد.

وی افزود: ایجاد حس نوع دوستی و برقراری ارتباط های مناسب فرهنگی می تواند عامل بسیار مهمی برای نزدیکی میان جامعه میزبان و میهمان در مقصدها نیز باشد و اجازه ندهد که احساس امنیت به خطر بیافتد. بدین سبب اگر این نوع دوستی وجود نداشته باشد به عنوان یک چالش بزرگ مشکلات زیادی را برای مقصدها به وجود می آورد.

استقرار مناسب پاسگاه های پلیس در مسیرهای گردشگری

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد اشاره کرد: استقرار مناسب پاسگاه های پلیس در محل ها و مسیرهای گردشگری و همین طور دسترسی سهل به این فضاها توسط گردشگران می تواند نکته بسیار مهم در احساس امنیت نیز باشد و هر چقدر این موارد کمتر باشد، بطور معمول چالش های امنیتی برای یک مقصد گردشگری افزایش می یابد.

وی بیان کرد: خوشبختانه در کشور ما امنیت داخلی بسیار خوبی برقرار است و این امر می تواند روی گردشگری تاثیر مثبت داشته باشد. بدین سبب جذب توریست موجب می شود مسئله ایران هراسی، اسلام هراسی و شیعه هراسی که توسط رسانه های غربی و یا حتی کشورهای رقیب اتفاق می افتد، کمتر شود. کشورهای رقیب به دلیلهای مختلف، فضای نامناسب و ناامنی را از ایران در رسانه های مختلف به نمایش می گذارند که می تواند روی سفر افراد به ایران تاثیر گذارد.

معرفی تصویر واقعی کشور و وجود امنیت بسیار ضروری است

سجاسی قیداری اظهار داشت: بدین سبب کارهای رسانه ای خصوصا رسانه های بین المللی برای معرفی تصویر واقعی کشور از جنبه های برخورداری از فرهنگ میهمان نوازی و وجود امنیت بسیار ضرورت دارد. بدین سبب رسانه های داخلی و نهادهای مختلف باید دراین زمینه کوشش های بسیار زیادی انجام دهند.

عضو پژوهشکده زیارت و گردشگری دانشگاه فردوسی مشهد افزود: بدین سبب در صورتیکه به این مساله توجه نشود رسانه های خارجی می توانند به عنوان یکی از عوامل مخدوش کننده تصویر مقصد، مانعی برای جذب توریست باشند.

منبع:

1402/05/18
23:00:29
5.0 / 5
198
تگهای خبر: توریست , ثبت , زیارت , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
دوستان فقط سفر
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری