گردشگری خلاق راهکار توسعه گردشگری قزوین

گردشگری خلاق راهکار توسعه گردشگری قزوین

فقط سفر: به گزارش فقط سفر، قزوین یک کارآفرین حوزه گردشگری اظهار داشت: باتوجه به ظرفیت های مغفول قزوین در حوزه گردشگری، طرح تأسیس خانه خلاقیت گردشگری را به استاندار پیشنهاد دادم چونکه معتقدم گردشگری خلاق تنها راهکار توسعه گردشگری قزوین است.


علیرضا خدابخش در گفتگو با ایسنا در رابطه با ظرفیت های مغفول گردشگری قزوین، اظهار نمود: اگر صنعت توریسم را به ۲ قسمت و مقوله «گردشگری طبیعی» و «گردشگری تاریخی» تقسیم نماییم، بدون شک قزوین همچون استان هایی است که در گردشگری طبیعی و تاریخی ظرفیت های بالقوه ای دارد. استانی که بیشترین آثار تاریخی را دارد اما متأسفانه آنطور که باید و شاید شناخته نشده و به جای آنکه به مقصد گردشگری تبدیل گردد، به محلی برای گذر و دسترسی مسافران به استانهای همجوار تبدیل گشته است.
وی افزود: ظرفیت های گردشگری قزوین، مغفول مانده و به نظر می آید تنها راه پیشرفت و توسعه قروین، رونق گردشگری آن است و می توانیم طرح هایی را در قزوین بعنوان پایلوت اجرا کرده و گردشگری خلاقانه در کشور را هم رواج دهیم. گردشگری خلاقانه علاوه بر این که سبب جذب توریست می شود، پرسود و زود بازده است و منافع اقتصادی زیادی دارد، از طرفی احتیاج به زیرساخت کلان ندارد و با هزینه اندک قابل اجراست.
این کارآفرین حوزه گردشگری ضمن اشاره به این که خلاقیتی در حوزه گردشگری قزوین وجود ندارد، خاطرنشان کرد: در دوره معماری مدرن و معاصر آثار خلاقانه جدیدی در قزوین ساخته نشده است که بتوانیم برای آیندگان به جای بگذاریم، ازاین رو لازم و ضروریست که نفایس میراثی گذشتگان را به خوبی پاس داشته و با رونق گردشگری این نفایس را معرفی نماییم تا آیندگان قدر آنرا بیشتر بدانند.
ایشان در ادامه تصریح کرد: برای توسعه و رونق صنعت توریسم قزوین راهکارهای مختلفی وجود دارد که همچون آن میتوان به ساخت هتل ها، اقامتگاه ها و ایجاد مسیرهای ارتباطی بین شهرهای مختلف اشاره نمود و در این حوزه نیاز است؛ برنامه ریزی و سرمایه گذاری کلان اتخاذ شود.
این فعال حوزه گردشگری بیان نمود: خانه های رنگی که در جهت رودخانه نواب اجرا شده، نمونه ضعیفی از گردشگری خلاقانه است بااین حال مورد استقبال ساکنین شهر و گردشگران قرار گرفت، نمونه های دیگری از این کارها را با معماری و ریتم بهتری میتوان اجرا کرد.
وی افزود: همینطور میتوان در نقاط مختلف گردشگری و حتی سطح خیابان ها، یک کیو آر کد (QR) بر روی زمین نقاشی نماییم، توریست هنگام عبور از خیابان، این کد را با تلفن همراه اسکن کند و بلافاصله پس از ورود به سایت مذکور تاریخچه خیابان، آداب و رسوم و بناهای فاخر و گردشگری آن خیابان و همینطور رستوران ها و کلیه مراکز تجاری آن محله یا خیابان را در چارچوب طرح های دوبعدی و سه بعدی روی گوشی تلفن همراه خود ببیند.
پیشنهاد برگزاری تور باغستان سنتی
خدابخش ضمن اشاره به باغستان سنتی قزوین بعنوان یک میراث نفیس در قزوین اظهار داشت: یکی دیگر از پیشنهادات بنده برای به رونق افتادن صنعت توریسم، برگزاری «تور باغستان» است، ظرفیت این کار در قزوین وجود دارد و می توانیم مسیرهای مجاز برای باغستان ایجاد نماییم و تورهای گردشگری را برای بازدید از باغستان راه اندازی نماییم.
وی با بیان اینکه، گردشگری خلاقانه، یکی از روش های مرسوم در دنیا است، خاطرنشان کرد: تأسیس مرکزی تحت عنوان گردشگری خلاقانه هزینه زیادی ندارد؛ برای مثال در مسافرت به یکی از کشورها نمونه ای را دیدم که صرفا یک خانه را به صورت کج طراحی کردند؛ یعنی خانه کج ساخته شده و راه پله، دیوارها، زمین و نمای بیرون کج بود در عین این که ایده ساده ای بود گردشگران زیادی را به خودش جذب کرده بود، برای ورود به خانه باید بلیت تهیه می کردیم ازاین رو ازنظر اقتصادی هم درآمد خوبی بوجود آمده بود؛ چونکه کاری خلاقانه و مبتکرانه بود.
وی افزود: یکی دیگر از منابع درآمدی گردشگری خلاقانه، برگزاری فستیوال ها و جشنواره هایی مختص قزوین است برای مثال میتوان برای یک محصول کشاورزی یا آداب و رسوم خاصی، جشنواره برگزار و توریست جذب نماییم.
این فعال گردشگری اظهار داشت: نمونه دیگری از گردشگری خلاقانه که در یکی از کشورها توجه من را به خود جلب کرد؛ پارکی بود که در زمین آن لوله های آب مخفیانه کار گذاشته بودند و از این طریق عابران را به چالش می کشاندند، در واقع ممکن بود عابر از مکانی عبور کند که از آن لوله آب بیرون برود، گردشگران زیادی می آمدند که کشف کنند که در پارک در کدام قسمت لوله کار گذاشته شده است.
خدابخش اظهار نمود: نمایشگاه دائمی از تابلوهایی که فقط با زباله بازیافتی ساخته شده اند و پله های رو به آسمان نمونه های خلاقانه ای هستند که با استقبال فراوان مواجه می شوند و این موارد هم اکنون در اغلب شهرهای توسعه یافته اجرایی شده اند.
او در آخر تصریح کرد: کارهای خلاقانه را میتوان به سادگی و با بودجه کم اجرا کرد، کارهای خلاقانه احتیاج به تبلیغ ندارد و منجر به جذب توریست می شود. در این خصوص باید کارگروهی تحت عنوان خانه خلاقیت تشکیل گردد و اعضا ایده های خویش را بیان و خیلی سریع طرح های موجود را در سطح شهر پیاده سازی و اجرا کنند. در این خصوص یک سال پیش طرح تأسیس این خانه و کارگروه آنرا به استاندار قزوین پیشنهاد دادم قرار شد کمتر از یک ماه کارگروه ایجاد شود اما این مورد تا امروز اتفاق نیفتاده است.
منبع:

1402/01/01
14:34:22
5.0 / 5
173
تگهای خبر: توریست , سایت , شهر , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری