رییس جامعه تورگردانان ایران مطرح كرد:

رکود گردشگری ایران وارد چهارمین سال شد

رکود گردشگری ایران وارد چهارمین سال شد

به گزارش فقط سفر، رئیس هیأت مدیره جامعه تورگردانان ایران اظهار داشت: گردشگری ایران برای چهارمین سال پی در پی گرفتار رکود شده است.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، ابرهیم پورفرج در نشست هم اندیشی مجمع تشکل های گردشگری که با حضور معاون گردشگری عصر سه شنبه اول آذرماه برگزار شد، این سخنان را بیان کرد.
گردشگری ایران از سال ۱۳۹۸ همزمان با وقایع آبان ماه ـ شهادت سردار قاسم سلیمانی، سقوط هواپیمای اوکراینی، ناامن اعلام شدن آسمان ایران و توقف پروازهای بین المللی ـ وارد رکود شد که با عالم گیر شدن ویروس کرونا، دامنه این رکود تا آبان ماه سال ۱۴۰۰ ادامه پیدا کرد؛زمانی که صدور ویزای ایران از توقف خارج شد.
با این حال، پیشبینی تورگردانان و فعالان گردشگری بر این بود که دست کم تا سال ۲۰۲۳ (۱۴۰۲) طول می کشد تا اوضاع گردشگری ایران روبه راه شود، اما از شهریورماه ۱۴۰۱ و نارآم شدن فضای کشور و متعاقب آن، اخطار برخی از کشورهای اروپایی برای منع سفر به ایران، گردشگری بار دیگر وارد رکود شد، طوری که رئیس هیأت مدیره انجمن دفاتر خدمات مسافرتی ایران از لغو ۹۰ درصد تورهای ایران اطلاع داد.
ابراهیم پورفرج ـ رئیس هیأت مدیره جامعه تورگردانان ایران ـ در نشست روز سه شنبه اول آذرماه که تشکل های خصوصی و معاون گردشگری حضور داشتند، اما گفته است: جدی گرفتن نمایشگاه های خارجی و حضور ایران در فضاهای بین المللی، یکی از مواردی است که می تواند به خروج از این رکود کمک نماید.
وی در ادامه اظهار نمود: تجربه نشان داده است خیلی نمی توان روی کمک دولت حساب کرد. ما نباید از دولت توقع زیادی داشته باشیم. در تمام این سال ها جهت شرکت در نمایشگاه های خارجی نتوانستیم از کمک دولتی برای در اختیار گرفتن زمین استفاده نماییم، به جز یک سال که وقتی کمک برای گرفتن زمین در نمایشگاه آلمان را مطرح کردیم، معاون گردشگری وقت (محمد محب خدایی) با وجود آن که تحت فشار بود و امکان چندانی برای مساعدت مالی نداشت، ۳۰۰ میلیون تومان برای گرفتن زمین کمک کرد و ما با مبالغ دیگری که خودمان گذاشتیم، توانستیم آن زمین را اختیار نماییم و در غرفه ای که ساختیم مستقر شویم. مسأله اصلا مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان که ایشان پرداخت کردند نیست، مسأله مشارکت است. اگر رقم کمتری هم می داد مهم نبود، چون بخش خصوصی کار کرده و قدرت مانور داشت، مهم کمک دولت برای پیش بردن اهداف صنعت توریسم است.
پورفرج ضمن اشاره به نمایشگاه های بین المللی گردشگری که در پیش است، اظهار نمود: روی کمک معاونت گردشگری حساب باز می نماییم، خوشحالیم که آقای شالبافیان در این جلسه حضور دارد و از نزدیک مسأله را با ایشان مطرح می نماییم. حقیقت است که من ایشان را جدا از سمت دولتی که دارد، به شکلی در کنار بخش خصوصی می بینم. ما امید داریم با حمایت ایشان، گردشگری بتواند از این وضعیت و شرایط سختی که در آن است، بیرون برود. همانطور که همه فعالان عرصه گردشگری شامل هتلدارن، آژانس دارن و... می دانند سال جاری چهارمین سال است که ما گرفتار رکود هستیم. یکی از مواردی که می تواند به خروج از این رکود کمک نماید، جدی گرفتن نمایشگاه های خارجی است، چون این نمایشگاه ها زمینه ساز ورود گردشگر به کشور هستند و در نتیجه باعث ارزآوری می شوند.
براساس اعلام وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، در سال ۱۳۹۸، تا قبل از آن که ویروس کرونا همه گیر و مرزهای کشورها بسته شود، بیشتر از ۸ میلیون نفر به ایران سفر کرده بودند که بیشتر این سفرها هم به ترتیب از کشورهای عراق، آذربایجان، افغانستان، ترکیه و پاکستان بوده است. این وزارت خانه همینطور آمار داده است از آبان ماه ۱۴۰۰ تا پایان تیرماه ۱۴۰۱ حدود دو میلیون و ۹۵۰ هزار تبعه خارجی به ایران سفر کرده اند که با عنوان توریست در آمارها ثبت شده اند.
شورای جهانی سفر در گزارشی که بهار ۱۴۰۱ انتشار یافته هم اعلام نموده است که گردشگری ایران در سال ۲۰۲۱ (۱۴۰۰-۱۳۹۹) حدود ۴۰ درصد رشد را در قیاس با سال پیش از آن، تجربه کرده است.
در گزارش این شورا همینطور آمده است: توریستهای خارجی در سال ۲۰۲۱ حدود ۲.۵ میلیارد دلار هزینه کرده اند که این رقم نسبت به سال پیش از آن ۳۱.۳ درصد رشد داشته است. در سال ۲۰۲۰ کل هزینه کرد توریستهای خارجی در ایران با افت ۸۱.۶ درصد روبرو شده و به ۱.۹ میلیارد دلار رسیده بود.
گردشگری داخلی هم طبق آخرین گزارش مرکز آمار ایران روند رو به افتی داشته است، در گزارش آماری این مرکز آمده است که حدود ۳۰ درصد خانوارها در سال ۱۴۰۰ توانستند یک سفر داشته باشند که البته شاخصهای اقتصاد و اجتماعی عواملی اثرگذار در این کاهش برشمرده شده است.
شورای جهانی سفر هم صرفاً با عنایت به رفع محدودیت های کرونا و آمارهایی که از سازمان های دولتی ایران به دست آمده، گزارش کرده است: توریستهای داخلی ایران در سال ۲۰۲۰ بالغ بر ۹۳ هزار و ۸۹۴ میلیارد تومان هزینه کرده بودند که این رقم نسبت به سال پیش از آن با افت ۳۹.۷ درصدی روبرو شده بود، اما در سال ۲۰۲۱ هزینه کرد توریستهای داخلی ایران ۴۸.۹ درصد در قیاس با سال قبل رشد داشته و به ۱۳۹ هزار و ۷۷۲ میلیارد تومان رسیده است.
منبع:

1401/09/04
13:15:33
5.0 / 5
175
تگهای خبر: توریست , ثبت , خدمات , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری