از آوازه تاریخی خراسان تا وضعیت گردشگری،

توس 1200 ساله، شهری برای گردشگری تاریخی و فرهنگی

توس 1200 ساله، شهری برای گردشگری تاریخی و فرهنگی

فقط سفر: به گزارش فقط سفر، خراسان رضوی مسئول ثبت آثار ملی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی اظهار داشت: مجموع جاذبه ها، ظرفیت فوق العاده ای برای تبدیل شدن شهر تاریخی توس به مقصد گردشگری به وجود آورده است. اقدامات صحیح این شهر را به مهم ترین شهر گردشگری فرهنگی شرق کشور تبدیل می کند.محمود طغرایی در گفت و گو با ایسنا اظهار داشت: شهر تابران توس با قدمتی بیش از ۱۲۰۰ سال در ۲۴ کیلومتری شمال غرب شهر مشهد و در راه جاده بین المللی مشهد به شمال استان قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: این شهر در طول تاریخ بواسطه حضور و ظهور شخصیت های ادیب، دانشور، عرفا و فلاسفه برجسته ملی و همین طور وقایع تاریخی موثر از اهمیت فوق العاده ای برخوردار بوده است. وجود شواهد و آثار تاریخی در این شهر نیز خود بیان کننده اهمیت آن در تاریخ شهرسازی شمال شرق ایران است.

آرامگاه فردوسی بنایی مهم در شهر توس

طغرایی بیان کرد: مجموعه فرهنگی آرامگاه فردوسی یکی از مهم ترین فضاهای فرهنگی پربازدید در ایران شمرده می شود. ارادتی که عموم مردم ایران به این شاعر بزرگ دارند و سایر اماکن و فضاهای فرهنگی واقع در این مجموعه، آنرا منحصر به فرد کرده و ظرفیت فوق العاده ای در گردشگری فرهنگی به وجود آورده است. موزه باستان شناسی، کتابخانه تخصصی، رستوران، آرامگاه های استاد شجریان و اخوان ثالث از دیگر محلهای مورد علاقه گردشگران و بازدیدکنندگان است.

وی اضافه کرد: بقایای برج و باروی تاریخی این شهر با طولی حدود هفت کیلومتر یک نمونه منحصر به فرد از حصارهای شهرهای تاریخی است که با وجود گذشت بیش از ۷۰۰ سال نسبتا سالم مانده و گویای قسمتی از تاریخ آنست. چهار دروازه این شهر به همراه ۱۰۲ برج و نیم برج از دیگر خاصیت های این بارو چینه ای و قطور است.

مسئول ثبت آثار ملی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی اظهار داشت: یکی از جاذبه های دیرینه شناسی ویژه این شهر بقایای مسجد مدرسه تابران توس است که هم اکنون و بعد از کاوش دیرینه شناسی در سالهای اخیر در کنار بنای هارونیه بصورت سایت موزه مرمت شده و آماده پذیرایی از بازدیدکنندگان است. این مسجد و مدرسه با قدمتی بیش از ۱۰۰۰ سال قدیمی ترین شواهد باستانی این شهر تاریخی شمرده می شود.

وی درباب بنای هارونیه بیان کرد: بنای بزرگ هارونیه یکی از آرامگاه های آجری مهم در ایران است که در ۶۰ سال قبل و به همت استادکاران ممتاز مرمت شده است. این بنا به همراه فضای سبز پیرامونش مکان مناسبی برای بازدیدکنندگان است.

ظغرایی اضافه کرد: مجموعه ارگ و کهن دژ توس نیز همچون جاذبه های تاریخی و بسیار مهم شهر تابران توس است. این مجموعه در جریان جستجوهای دیرینه شناسی سالهای اخیر مورد شناسایی دقیق قرار گرفته است. در صورت ادامه کاوش ها و مرمت های بقایای عوارض خندق، ارگ و کهن دژ این مجموعه می تواند به عنوان یک سایت موزه بازدیدکنندگان بسیاری را جذب نماید.قبرستان تاریخی سفالقان می تواند یکی از مقاصد دیدنی توس برای گردشگران باشد

وی اشاره کرد: مجموعه آرامگاه های تاریخی سفالقان در شمال شهر توس نیز با بقایای هفت اثر تاریخی در صورتیکه در یک طرح گردشگری فرهنگی مورد مرمت و بازسازی قرار گیرد، می تواند مقصد جالبی برای گردشگران در توس باشد. پردیس و پیشخوان توس نیز همچون محلهای مناسب برای استراحت گردشگران است؛ این فضاها با طراحی سبز و مفرح، تاثیر مستقیمی بر جذب بازدیدکنندگان دارد.

طغرایی درباب ظرفیت های این شهر تاریخی عنوان کرد: یکی از مهم ترین ظرفیت های موجود در شهر تاریخی توس، بقایای باستانی این شهر بوده که همچنان در بستر زیر سطحی این شهر مدفون و کاوش دیرینه شناسی آن امکان دارد. در نهایت بعد از جستجوهای دیرینه شناسی می توان این بقایا را در معرض دید گردشگران قرار داد.

وی اظهار داشت: مجموع این جاذبه ها ظرفیت فوق العاده ای برای تبدیل شدن این عرصه تاریخی به مقصد گردشگری ایجاد کرده است. در سالهای اخیر در راه رسیدن به این هدف، شهرداری مشهد و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اقدامات و هزینه های قابل توجهی انجام دادند.

مسئول ثبت آثار ملی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی اظهار داشت: آنچه که مهم می باشد، استمرار این اقدامات و سایر برنامه هایی است که زمینه حضور گردشگران بیشتری را به وجود می آورد. اجرای برنامه های هنری و فرهنگی، برگزاری جشنواره ها و همایش های ادبی و ورزشی، توسعه بوم گردی و تبدیل فضاهای مسکونی به فضاهای اقامتی، نصب یادمان های ملی از شخصیت های برجسته و شاهنامه، ثبت جهانی توس، مرمت و بازسازی مجموعه کهن دژ و ارگ توس و دیگر برنامه ها می تواند این شهر را به مهم ترین شهر گردشگری فرهنگی شرق کشورتبدیل کند.

شهر توس راهی برای افزایش اقتصاد گردشگری استان

وی درباب جایگاه شهر تاریخی توس در گردشگری مشهد و خراسان رضوی اضافه کرد: پیش بینی می شود در صورتیکه بتوانیم با برنامه ریزی زمان بندی شده و سرمایه گذاری مناسب، زیرساخت هایی را ایجاد و فضاهای مورد نیاز گردشگران را در این منطقه حداقل برای ماندگاری ۲ روزه فراهم نماییم، میزان اقتصاد گردشگری مشهد حدود ۲۰ درصد و استان حدود ۱۰ درصد افزایش خواهد یافت.

طغرایی اشاره کرد: باتوجه به آمار موجود هر سال بیش از ۳۰ میلیون زائر و توریست برای زیارت یا بازدید به مشهد سفر می کنند. هم اکنون سالانه حدود ۲ میلیون نفر به شهر توس و فقط برای کمتر از یک روز سفر می کنند. البته در صورت وجود مراکز فرهنگی، تاریخی و خدماتی انگیزه اقامت گردشگران بیشتر و خواهان استفاده از این ظرفیت های گردشگری خواهند شد.وی عنوان کرد: با توجه به این که شهر تاریخی توس یک عرصه تاریخی است، به جهت صیانت از لایه های تاریخی محدودیت هایی در ساخت وساز جدید در این منطقه وجود دارد. البته در امتداد تامین نیازهای گردشگران در حوزه رفاه و اقامت، راهکارهای عملی مختلفی قابل اجراست؛ مانند استفاده از ظرفیت های موجود و تبدیل فضاهای تولید شده به مراکز خدماتی جدید همچون تبدیل خانه های قدیمی به بوم گردی و ایجاد چند مجموعه یا شهرک گردشگری و فرهنگی خارج از عرصه و در مجاورت شهر تاریخی.

طغرایی افزود: در سالهای اخیر برنامه هایی در حوزه افزایش کیفیت گردشگری در شهر توس اجرا شده است. راه اندازی بوستان پیشخوان آرامگاه فردوسی و ایجاد دسترسی های ماشین رو در این شهر تاریخی همچون این اقدامات است. البته لازم است برنامه ریزان در چشم انداز آینده و به مدد مشاوران نسبت به تهیه سند توسعه گردشگری اقدام نمایند.

منبع:

1401/08/10
10:05:55
5.0 / 5
241
تگهای خبر: بوم گردی , توریست , ثبت , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری