گردشگری آب و تأثیر آن بر توسعه پایدار قزوین

گردشگری آب و تأثیر آن بر توسعه پایدار قزوین

به گزارش فقط سفر، امروزه گردشگری آب به یکی از سودآورترین فعالیت ها تبدیل گشته است و استان قزوین تلاش دارد از مزیت های موجود آبی خود در این حوزه و برای رسیدن به توسعه پایدار بهره برداری کند.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایرنا، امروزه بهره مندی از مناظر طبیعی بکر در حوزه آب به یکی از موارد مهم رونق صنعت توریسم تبدیل گشته و این روزها توریستهای خارجی و داخلی هم به آن اهمیت داده و به همین جهت هم مسئولان استانی کوشش می کنند تا با زمینه سازی هرچه بهتر منابع موجود خود، زمینه حضور گردشگران و در نهایت بهره مندی لازم اقتصادی را در این بخش فراهم آورند.
اگرچه قزوین بعنوان یکی از استانهای نیمه خشک و خشک کشور به حساب می آید اما طی سالهای گذشته این استان با راه اندازی سد زیاران و بهره برداری از آن برای مصرف آب آشامیدنی شهری و روستایی و همینطور سدهای در دست راه اندازی نهب و بالاخانلو و در نهایت بهره مندی از ظرفیت های فراوان آب رودخانه شاهرود، اقدامات قابل توجهی را در رشد و گسترش اکوسیستمی منطقه به عمل آورده است.
این در حالی است که طرح های مطالعاتی و اجرایی قابل توجهی هم در بخش های گردشگری آب در این استان همچون انتقال آب تصفیه خانه البرز به تالاب الله آباد جهت احیای آن و ایجاد فضاهای اقامتی و ورزشی، قایقرانی، ماهیگیری و تفریحی در دستور کار مسئولان این استان قرار گرفته که بعضی از آنها حتی به مرحله مناقصه و انتخاب پیمانکار هم رسیده است.
با توجه به اقدامات صورت گرفته از جانب شرکت آب منطقه ای قزوین، خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) قزوین جهت اطلاع از آخرین کارها و برنامه های صورت گرفته در حوزه گردشگری آب، مصاحبه ای را با یدالله ملکی، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین انجام داده است.


ایرنا. بعنوان اولین پرسش، هدف از اجرای طرح گردشگری آب چیست؟
لزوم توجه به امر توسعه گردشگری در منابع آبی همواره از دغدغه های مهم ما طی سالهای گذشته بوده و با عنایت به کمبود آب و نبودن سد در استان، هیچگونه طرح مطالعاتی در این حوزه وجود نداشت اما با راه اندازی و بهره برداری از سد طالقان و به دنبال آن ایجاد سد زیاران در شمال و همینطور سدهای بالاخانلو و نهب در بخش های جنوبی استان، ضرورت تهیه طرح های مطالعاتی و در نهایت اجرایی این مورد در دستور کار جدی قرار گرفت.
در عین حال و بنا به ملاحظات صورت گرفته، تاسیسات آبی موجود در سطح کشور و استان در گذشته به هیچ عنوان مورد استفاده و حتی بازدید عموم مردم قرار نمی گرفت و به همین جهت این مراکز در فهرست بازدیدها و استفاده گردشگران قرار نداشتند.
بدون شک قزوین با عنایت به موقعیت استراتژیک ارتباطی و تاریخی خود و طرح های گردشگری در نظر گرفته شده برای آن، بخصوص در حوزه آب می تواند بهشتی گمشده برای توریستهای داخلی و خارجی در آینده نه چندان دور باشد.
در همین راستا علاوه بر فراخوان های لازم برای انتقال آب تصفیه شده البرز به دشت الله آباد شهرستان آبیک، اجرای طرح های گردشگری آب در سدهای زیاران و نهب و هم ساماندهی رودخانه شاهرود و الموت رود و در نهایت پروژه های آبی در بورمانک طارم سفلی، باراجین و بهجت آباد مورد پیگیری جدی این شرکت قرار گرفت.
با توجه به جذابیت های فرهنگی و تاریخی موجود استان قزوین و بهره برداری از سدهای آبی نهب و زیاران، با راه اندازی گردشگری آبی در این مناطق میتوان ضمن حضور سرمایه گذاران بخش خصوصی و ایجاد فرصت های شغلی مناسب در سطح منطقه، شاهد توسعه پایدار و رونق امر گردشگری در سطح استان باشیم.
ایرنا. به انتقال آب تصفیه خانه صنعتی و خانگی البرز به دشت الله آباد اشاره کردید، در این رابطه توضیح دهید.
تصفیه خانه صنعتی - خانگی البرز که از قدیمی ترین تصفیه های موجود کشور هم به شمار رفته، سال ها بود که علیرغم مناسب نبودن آن در بخش کشاورزی مورد استفاده قرار می گرفت که به همین جهت طرح مطالعاتی آن توسط شرکت آب منطقه ای استان اجرا و در نهایت هم تصمیم گرفته شد تا پساب این تصفیه خانه به تالاب درحال نابودی الله آباد واقع در شهرستان آبیک انتقال پیدا کند.
وجود مشکلات زیست محیطی، خشک شدن تالاب و ریزگردهای موجود در سطح منطقه سبب شد تا طرح انتقال پساب تصفیه خانه البرز به تالاب الله آباد جهت احیا و همینطور برای کشت درختان غیرمثمر جهت تولید چوب در دستور کار قرار بگیرد که بدین منظور فراخوانی در این رابطه داده شد و بزودی پاکت های مناقصه جهت تعیین پیمانکار بازگشایی می شود.
با انتقال ۹ میلیون متر مکعب آب تصفیه خانه البرز به دشت الله آباد، علاوه بر درختکاری در ۸۰۰ هکتار از اراضی آن و احیای تالاب موجود بدون شک شاهد اکوسیستم خاصی در سطح منطقه خواهیم بود که می تواند این مسئله توریستهای داخلی و خارجی بسیاری را به این حوزه بکشاند.


ایرنا. آیا سدهای زیاران و نهب آماده پذیرایی از گردشگران هستند؟
با توجه به آماده شدن طرح های گردشگری این ۲ سد، در آینده نزدیک طرح فراخوان آن هم آغاز خواهد شد، البته با عنایت به بهره برداری از سد طالقان و راه اندازی سد زیاران، هم اکنون آب آشامیدنی شهرستان آبیک و چند روستای تابعه آن از این محل تغذیه می شود.
این در حالی است که با عنایت به موقعیت منطقه، سد و رودخانه زیاران برای فضاهای گردشگری همچون اقامت گردشگران، امور ورزشی مانند قایقرانی در نظر گرفته شده و مکان بسیار مناسبی به لحاظ طبیعت منطقه برای توریستهای داخلی و خارجی خواهد بود و هم اکنون هم مشغول واگذاری طرح به پیمانکار هستیم.
سد نهب هم بعنوان بزرگترین دریاچه استان قزوین علاوه بر استفاده ورزشی از آن مانند قایقرانی، محلی برای پرورش ماهی و ماهیگیری برای گردشگران خواهد بود و فراخوان طرح این سد هم بزودی منتشر خواهد شد.
ایرنا. رودخانه های قزوین زمینه لازم برای ایجاد گردشگری را دارند؟
وجود رودخانه شاهرود در شمال استان سبب شده بود تا در گذشته طرح های مطالعاتی روی آن صورت بگیرد که متاسفانه و به دلایلی این پروژه متوقف ماند اما این مسئله طی ماه های گذشته باردیگر مورد توجه مسئولان استان قرار گرفته و درحال تهیه طرح برای آن هستیم.
در این رابطه، ساماندهی رودخانه های شاهرود و الموت رود به شکل جدی در دستور کار شرکت آب منطقه ای قرار گرفته و مشاور هم درحال انجام کار می باشد تا در صورت کار، طرح به ماده ۲۳ سازمان برنامه و بودجه جهت دریافت مجوزهای لازم و تأمین ردیف اعتباری ارسال گردد.
با راه اندازی دیوار ساحلی برروی رودخانه های شاهرود و الموت رود، علاوه بر حفظ و احیای اراضی مجاور و زمینهای بالا دستی، میتوان برای ارائه خدمات گردشگری همچون استفاده از قایق و ماهیگیری به همراه راه اندازی فضاهای اقامتی جهت جذب توریست اقدام نمود.
منبع:

1401/06/29
11:51:22
5.0 / 5
147
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری