سفر وزیر میراث فرهنگی به همدان چه دستاوردی داشت؟

سفر وزیر میراث فرهنگی به همدان چه دستاوردی داشت؟

فقط سفر: همدان همدان به عنوان یکی از آخرین مقصدهای سفر ریاست جمهوری، پنج شنبه ششم تیرماه میزبان سی اُمین سفر استانی هیأت دولت بود. قبل از سفر گفته می شد مقرر است از این فرصت نهایت بهره را برای اعتلای همدان ببریم و با هم صدایی ظرفیت ها و دغدغه ها را انعکاس داده و راه توسعه قدیمی ترین پایتخت مادها را هموار نماییم.


همین طور گفته می شد حوزه گردشگری یکی از محورهای مهم سفر است که حضور هیأت دولت می تواند دراین زمینه راهگشا باشد و برای سه حوزه گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی همدان اتفاقات خوبی را رقم بزند.
امروز حدود یک ماه است که از سفر هیأت دولت به همدان می گذرد و ایسنا، با برگزاری نشست تخصصی "بررسی دستاوردهای سفر وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دستی به همدان"، ابعاد مختلف سفر را بررسی نموده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان در این جلسه اظهار داشت: به طور معمول سفرهای هیأت دولت خصوصاً سفرهای اول فرصت مغتنمی برای مقاصد سفر است چونکه بر طبق اولویت های استان و دولت پروژه هایی برجسته مشخص و اعتبارات به آنها اختصاص داده می شود.
علی مالمیر با اشاره به این که از سفر اول هیأت دولت می توان به عنوان یک کاتالیزور افزایش دهنده سرعت و توان بهره برد، اضافه کرد: از چند ماه پیش از سفر، هماهنگی های لازم در اداره میراث فرهنگی انجام و اولویت های این حوزه مشخص شد.
وی اشاره کرد: پرونده ثبت جهانی "منظر تاریخی، شهری هگمتانه تا همدان" و تکمیل موزه منطقه ای غرب کشور از با اهمیت ترین اولویت های میراث فرهنگی همدان است اما چون دارای ردیف ملی هستند از این ردیف اعتبار خوبی برای آنها گرفتیم و به همین علت بطور برجسته در برنامه سفر گنجانده نشدند.
مالمیر افزود: بر این اساس مواردی که دارای ردیف ملی نبودند در برنامه های سفر آورده و اولویت ها بر طبق شرایط موجود و نیازها پیش بینی، مشخص و مصوب شد و در حقیقت فرصت مغتنمی را رقم زد که بتوانیم با سرعت بیشتری روی اولویت ها کار نماییم.
وی با اعلان اینکه معتقدیم در مسافرت هیأت دولت به همدان کمتر از دیگر استانها به این حوزه توجه نشد، اضافه کرد: رییس جمهور به صراحت تاکید کرد گردشگری یکی از با اهمیت ترین محورهای توسعه همدان شمرده می شود.
مالمیر میزان اعتبارات مصوب سفر هیأت دولت در زمینه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را ۱۵۰ میلیارد تومان عنوان نمود و اظهار داشت: همدان در مقایسه با سایر استانها اعتبارات قابل قبولی را در این عرصه دریافت کرد.


این مقام مسئول افزود: میراث فرهنگی همدان روی پروژه های ریز متمرکز نشد؛ به عنوان مثال برای مرمت و ساماندهی بافت های واجد ارزش تاریخی شهری و روستایی اعتبار گرفتن شد همین طور باید دقت کنیم که حدود ۸۰ درصد بناهای واجد ارزش در بافت مستقر هستند و اگر برای ۱۰ بنا مصوبه می گرفتیم دستمان بسته بود.
وی با اشاره به این که مصوبات سفرهای استانی در جلسه سازمان برنامه و بودجه کشور به انجام می رسد، اظهار نمود: این سازمان تلاش می کند مصوبات سفر ذیل ردیف های اعتباری مصوب قرار گیرد و تفاوتی که استان همدان با دیگر استانها داشت این بود که همدان پروژه هایی که ردیف ملی داشت را در مسافرت لحاظ نکرد.
مالمیر با اعلان اینکه امسال ۲۲ میلیارد تومان برای تملک هگمتانه از ردیف ملی گرفتن شده است، مطرح کرد: همین طور از ۱۶۴ میلیارد تومان که برای ۱۱ موزه در کشور درنظر گرفته شده، ۳۱ میلیارد تومان به موزه منطقه ای غرب کشور اختصاص یافت که حدود ۲۰ درصد از کل بودجه موزه ها است و پیش بینی می شود تا آخر سال بیش از این مقدار نیز جذب شود.
وی تاکید کرد: پروژه هایی که ردیف ملی مستقل نداشتند برای برنامه سفر درنظر گرفته شد، به این معنا که حداقل می توانیم حدود ۲۰۰ میلیارد تومان از محل ملی برای استان دریافت نماییم و اگر دو پروژه هگمتانه و موزه منطقه ای در مسافرت آورده می شد از اعتبارات سفر به آنها تعلق می گرفت.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان اظهار نمود: در مسافرت برای حوزه هایی مثل بافت های واجد ارزش تاریخی شهری و روستایی، دستکندها، تکمیل زیرساخت روستاهای هدف، محورها و مناطق نمونه گردشگری و ساخت و نمایشگاه دائم صنایع دستی اعتباراتی درنظر گرفته شد.
مالمیر افزود: در سال ۱۴۰۰ اعتبار ابلاغی بافت تاریخی همدان ۸۰۰ میلیون تومان بود و پیش بینی شده است اگر مصوبات سفر طی دو سال تخصیص پیدا کند سهم بافت های واجد ارزش تاریخی شهری و روستایی حدود ۹۰ میلیارد تومان خواهد بود.
وی با اعلان اینکه در انتخاب، شمولیت و توزیع پروژه ها هوشمندانه عمل شد و توانستیم مصوبات خوبی بگیریم، اظهار داشت: ثبت جهانی "منظر تاریخی، شهری هگمتانه تا همدان" همچنان در اولویت قرار دارد و امسال از محل اعتبار بازآفرینی و با کمک شهرداری، دستگاه های خدمات رسان و بازار مقدمات ثبت جهانی فراهم می شود.
مالمیر در ادامه سفر ضرغامی به همدان را در قالب سفر هیأت دولت عنوان نمود و اضافه کرد: سفر وزیر میراث فرهنگی به همدان سفر مستقل وی به استان نبود و او به عنوان نماینده دولت در تویسرکان حضور یافت، علاوه بر این انتخاب برنامه ها دست ما نبود بااینکه سعی کردیم غالب مسائل شهرستان تویسرکان در زمینه گردشگری در مسافرت گنجانده شود.
این مقام مسئول با اشاره به این که وزیر میراث فرهنگی در فضای رسانه ای کمتر از استانهای دیگر به همدان نپرداخت، بیان کرد: طبق قول وزیر، وی به زودی برای افتتاح پروژه های کلان به استان سفر خواهدنمود.
وی در بخش دیگری مطرح کرد: یکی از با اهمیت ترین عناوینی که در مسافرت به آن پرداخته شد دو بانده شدن جاده علیصدر بود که در اصل پروژه زیربنایی اما در حقیقت پروژه گردشگریست و دو بانده شدن این جاده مطالبه بخش گردشگریست.
مالمیر افزود: محور گنجنامه به تویسرکان و بازدید وزیر از این مسیر یکی از مطالبات استان و خصوصاً شهرستان تویسرکان بود که این پروژه نیز پروژه زیربنایی راه اما واقعاً در پروژه گردشگریست.
وی با تاکید بر این که قرار نیست از جاده گنجنامه اتوبان رد شود، مطرح کرد: این محور یک جاده گردشگریست که باید ایمن شده و کل سال امکان تردد درآن امکانپذیر باشد، ما هم اعتقاد نداریم این جاده اتوبان شود اما برای ایمن شدن به زیرساخت نیاز دارد و حتما باید پیش از اجرا مطالعه شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان اشاره کرد: این پروژه نیز یک پروژه زیربنایی است و به مطالعه نیاز دارد، علاوه بر این باید توجه گردد موضوع جاده برگشت گنجنامه در اینجا مطرح نیست و موضوع مسیر گنجنامه به تویسرکان است.
مالمیر با اشاره به این که معتقدیم ظرفیت جاده گنجنامه به اندازه فعلی بُرد دارد، اظهار نمود: کوه الوند ثبت ملی است و میراث فرهنگی هم ملاحظاتی دراین زمینه دارد با این وجود جاده باید ایمن و از سویی خاصیت های گردشگری آن حفظ شود.
وی با اعلان اینکه این پروژه نیاز به طراحی و مطالعه دارد، اظهار داشت: تاریخ و طبیعت دو مزیت راهبردی و بلندمدت در همدان هستند که تاریخ در بافت خودرا نشان میدهد و طبیعت در دامنه شمالی و جنوبی الوند بدین سبب برای توسعه استان باید این مزیت ها حفظ شوند و ما نیز بر حفظ آنها تاکید داریم.
مالمیر در ادامه ارزیابی وزیر میراث فرهنگی از سفر به استان را خوب عنوان نمود و اضافه کرد: مصوبات و تخصیص بودجه به همدان در مقایسه با سایر استانها مطلوب بود بااینکه نیازهای استان در این بخش بسیار زیاد است، علاوه بر این تا حالا سفر وزیر بصورت مستقل به استانها محدود بوده و در برخی از استانها ضرورت هایی اقتضا کرده که حضور پیدا کنند.
وی تشریح کرد: در همدان موضوع مبهمی که نیاز به حمایت وزارتخانه داشته باشد نداریم و به عبارت دیگر کار زمین مانده ای در استان نیست، همین طور پروژه هایی مثل دستکند سامن، سایت موزه میدان امام(ره) و پروژه عصر طلایی هگمتانه آماده افتتاح هستند و اگر شرایط مهیا شود از حضور وزیر برای افتتاح آنها بهره می بریم و اگر زمان سفر مناسب باشد جلسه با فعالان حوزه گردشگری نیز پیش بینی خواهد شد.


مالمیر با اشاره به این که در برنامه سفر به موضوع ثبت جهانی هگمتانه پرداخته شد، اضافه کرد: غالب بازدیدهای شهرستان تویسرکان در زمینه های میراث فرهنگی و گردشگری بود، ساماندهی مقبره حبقوق نبی(ع)، کاوش دستکند دهبنه، تملک خانه تاریخی بیات نیز همچون امتیازاتی بود که در جریان سفر از وزارتخانه گرفتیم.
وی با اعلان اینکه همزمان با سفر وزیر میراث فرهنگی به تویسرکان معاون صنایع دستی نیز در لالجین حضور یافت، اظهار نمود: شهرستان تویسرکان به عنوان مقصد وزیر میراث فرهنگی توسط معاونت اجرائی رییس جمهوری تعریف شد و مسیر سفر را ما به کمک شهرستان طراحی کردیم.
مالمیر با اشاره به این که مقیاس اعتبارات سفر به همدان از میانگین کشوری بالاتر است و آثار سفر بعد از دریافت اعتبارات نمایان خواهد شد، مطرح کرد: امسال با تخصیص اعتبار قابل قبول به دستکندها می توانیم جهشی در این عرصه شاهد باشیم.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان در ادامه اظهار داشت: برای اداره میراث فرهنگی که میانگین اعتبارات یک ساله اش در استان حدود ۱۵ میلیارد تومان است تصویب ۱۵۰ میلیارد تومان در یک سفر اتفاق خوبی است.
وی افزود: این مساله که وزیر از اعتبارات وزارتخانه ۱۰۰ میلیون تومان در یک سفر، به استانی اختصاص داده باشد نا ممکن است چونکه حدود توزیع اعتبارات وزارت میراث فرهنگی بر طبق شاخص ها مشخص است.
یک فعال حوزه گردشگری نیز با طرح این سوالات که چرا اطلاع رسانی وزیر میراث فرهنگی و تیم ایشان برای سفر به همدان کمرنگ بود و چرا با مردم صحبت نکردند؟ اظهار داشت: همیشه مطرح شده گردشگری اولویت اول استان است اما در عمل این اتفاق نمی افتد.
محمد صیفی کار افزود: رییس جمهور در مسافرت به همدان کمترین صحبت را راجع به گردشگری داشت که این نشان میدهد یا ما نتوانستیم مدیران ارشد استانی را درباره ی اهمیت این حوزه مجاب نماییم یا این که گردشگری اولویت استان نیست.
وی با اعلان اینکه چرا وزیر میراث فرهنگی دیر به همدان آمد؟ اضافه کرد: شنیده شده در مسافرت انفرادی وزیر به یک استان ۱۰۰ میلیارد اعتبار به این استان داده شد در حالی که در مسافرت وی همراه با هیأت دولت به همدان ۱۵۰ میلیارد تومان به استان اختصاص یافت، علت این اتفاق چیست؟
صیفی کار با اشاره به این که نمی توان گفت حضور وزیر میراث فرهنگی به استان در سایه سفر رییس جمهور بود، اظهار نمود: میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سه وجه یک مثلث هستند و نمی توانیم بگوییم کدام اولویت اول است اما می توان گفت هر سه اولویت اول استان همدان است.
این فعال حوزه گردشگری با اعلان اینکه وزیر در مسافرت به همدان چه کاری انجام داد و چه اتفاق متفاوتی نسبت به دیگر استانها رقم خورد؟ مطرح کرد: درست است که وی نماینده هیأت دولت بودند اما پیش از این، وزیر میراث فرهنگی است.
وی با اشاره به این که تأخیر سفر وزیر به همدان مطالبه جدی فعالان گردشگری ست، بیان کرد: متأسفانه طی چند سال قبل دامن الوند نابود شد و نمونه این نابودی در جاده امامزاده کوه به وضوح مشخص است همین طور مجوزهای بی رویه ای که برای ساخت هتل در سینه الوند صادر شد بخش دیگری از طبیعت همدان را نابود کرد و امیدواریم این اتفاقات برای جاده گنجنامه نیفتد.
در ادامه دیگر فعال حوزه گردشگری همدان بیان کرد: همدان بواسطه جهانی شدن "منظر تاریخی، شهری هگمتانه تا همدان" در زمان ضرغامی از ماه ها پیش منتظر سفر وی بود که این اتفاق نیفتاد و تأخیر در مسافرت یکی از دلخوری های فعالان حوزه گردشگریست.
مریم مقدم با اعلان اینکه سفر هیأت دولت با سفر وزیر متفاوت است، اضافه کرد: ضرغامی بواسطه اینکه وزیر میراث فرهنگی است به همدان نیامده بود تا از پروژه های گردشگری بازدید کند بدین سبب برنامه های این حوزه نمی توانست بصورت منسجم چیده شود و نمی توانستیم برنامه هدفمندی برای این بخش داشته باشیم.
وی افزود: وزیر میراث فرهنگی به عنوان نماینده معین هیأت دولت به تویسرکان سفر کرد و قرار بود دیدار بی واسطه با مردم داشته باشند و به مشکلات مردم رسیدگی کنند، بااینکه در برنامه ها اهتمام شد موارد و مطالبات حوزه میراث فرهنگی و گردشگری مطرح شود.
مقدم با بیان این که وزیر میراث فرهنگی چند سفر به همدان بدهکار است، اظهار داشت: این که استان چقدر تلاش کند سفر وزیر به همدان اتفاق بیفتد بستگی به قدرت همدان و پیگیری آن دارد.
این روزنامه نگار همدانی مطرح کرد: در مسافرت یکی دو نتیجه خوب حاصل شد و بسیاری از موارد عقیم ماند که این مساله فعالان حوزه گردشگری را آزار می دهد، اتفاق خوب تاکید مسافت کوتاه همدان به تهران و معرفی ظرفیت طبیعی و تاریخی استان از زبان وزیر بود.
وی با اشاره به این که استفاده از ظرفیت مسافت کوتاه همدان به پایتخت سال ها دغدغه فعالان این حوزه است، اظهار نمود: در طول سفر، دوربین میراث فرهنگی روی این مسئله زوم و وزیر تاکید می کند و اگر روی این مساله کار نشد شاید رسانه ها ضعیف عمل کردند.
مقدم در ادامه به پرونده ثبت جهانی "منظر تاریخی، شهری هگمتانه تا همدان اشاره نمود و تشریح کرد: اگر از بیرون به سفر وزیر و عدم بازدید از مسیر پرونده نگاه نماییم حس می نماییم بی انصافی شده است اما زمانی که بدانیم مسیر سفر به تویسرکان برای وزیر تعریف شده بود و اگر می خواست به پرونده ورود کند موضوع گسترده ای بود که به بالای یکی دو روز زمان نیاز داشت نظرمان تغییر می کند.
این فعال حوزه گردشگری اضافه کرد: اگر در طول سفر، وزیر میراث فرهنگی را درگیر موضوع هگمتانه می کردیم تنها به یک تیتر رسانه ای می رسیدیم، اما این که چرا وزیر تابحال به همدان نیامده مورد انتقاد است.
وی اشاره کرد: دغدغه مندان این حوزه معتقدند وزیر باید مسیر پرونده ثبت جهانی را بطور ملموس می دید و اظهار نظر می کرد اما این نکته مغفول مانده که اعتبار پرونده ثبت جهانی اعتبار ملی است و به اعتباری که بواسطه سفر باشد مرتبط نیست مگر این که اعتبار خاصی به آن داده می شد.
مقدم با اشاره به این که بعد از بررسی اعتبارات استانی مشخص شد اعتبار دیگر استانها مساوری با همدان یا کمتر از اعتبار همدان است، اظهار داشت: در بین استانها تنها اصفهان بود که اعتبارش ۵۰۰ میلیارد عنوان شد که البته دلیل و صحت آنرا نمی دانیم.
وی در ادامه اظهار نمود: وزیر میراث فرهنگی پیگیری مسائل غار علیصدر را به سفر زود هنگام خود به استان موکول کرد بدین سبب اداره میراث فرهنگی باید موضوع سفر باردیگر وی به استان را پیگیری و زمان بازدید از پروژه ها را تعیین تکلیف کند.
مقدم با اعلان اینکه جنس نگاه وزیر فعلی با وزیر سابق فرق دارد، اظهار نمود: وی در هیچ یک از استانها نشستی با فعالان گردشگری نداشته یا بسیار کم این اتفاق افتاده که باید ببینیم در آن معدود استانها با چه سیاستی این اتفاق رقم خورد.


دیگر فعال حوزه میراث فرهنگی همدان نیز در این جلسه با اشاره به این که سفر وزیر به استان فرصت خوبی بود که حداقل به یک شهرستان پرداخته شود، اظهار داشت: دستاوردهای سفر وزیر به سه بخش تقسیم می شود که شامل هندوانه خوردن در تویسرکان، نگرانی که با مطرح کردن جاده گنجنامه بر دل فعالان مدنی انداخت و اعتبارات جذب شده در مسافرت است.
حسین زندی با اعلان اینکه از سفر وزیر میراث فرهنگی به استان نتیجه ای ندیدیم و اعتباراتی که جذب شد در همه استانها وجود دارد، اضافه کرد: مسیر بازدید وی را نماینده مردم تویسرکان در مجلس رقم زد که دنبال یک کار بزرگ در منطقه است و می خواهد به قیمت تخریب الوند صورت بگیرد.
وی افزود: پروژه جاده گنجنامه مطالبه مردم تویسرکان نیست و برنامه نماینده مردم تویسرکان و قسمتی از سرمایه گذاران است، از طرفی نماینده عرقی به تویسرکان، طبیعت تویسرکان و همدان ندارد و می خواهد این شهرستان هم مانند رزن، قهاوند و فامنین به بیابان تبدیل گردد.
زندی با اشاره به این که فعالان مدنی نگران این مساله هستند، اظهار نمود: بااینکه می دانیم این اتفاق نخواهد افتاد و مسیر دو بانده نخواهد شد چونکه این تصمیم نه خردمندانه است نه پیوست محیط زیستی و فرهنگی دارد، علاوه بر این در بحث گردشگری نیز به ظرفیت برد منطقه توجه نشده است.
این فعال حوزه میراث فرهنگی با اعلان اینکه خوشبختانه در مقبره حبقوق نبی(ع) کلنگ زنی نشد تا ابتدا درباره ی سرمایه گذاری تصمیم گرفته شود، عنوان کرد: بنظر می رسد سفر دستاورد مثبتی برای استان ندارد.
وی با اشاره به این که تجربه ثابت کرده ابتدا پروژه ها به انجام می رسد بعد مطالعه صورت می گیرد، اظهار نمود: زمانی می توانیم بگوییم سفر وزیر به همدان دستاورد داشت که به کمبود نیروی انسانی در میراث فرهنگی می پرداخت چونکه هم اکنون برخی از شهرستان ها با یکی دو نیرو اداره می گردند.
زندی با اعلان اینکه تسهیل و تسریع پرونده ثبت جهانی هگمتانه اهمیت زیادی دارد، اظهار داشت: همدان یک شانس دارد که اگر این شانس را از دست بدهد ضرر کرده ایم بدین سبب در صورتیکه این مساله مورد پیگیری وزیر قرار می گرفت می توانستیم بگوییم سفر دستاورد دارد.
وی با اشاره به این که در سفرهای استانی وزیر درباره ی حوزه تخصصی خود صحبت نمی کند، تصریح کرد: به عنوان مثال وی در قسمتی از صحبت هایش عنوان کرده میراث فرهنگی نباید مانع توسعه شود در صورتیکه در حقیقت میراث فرهنگی نه فقط مانع توسعه نیست بلکه عامل و محرک توسعه است.
منبع:

1401/05/31
13:05:49
5.0 / 5
23
تگهای خبر: پایتخت , ثبت , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری