نایب رییس مجلس:

به دنبال افزایش بودجه میراث فرهنگی هستیم

به دنبال افزایش بودجه میراث فرهنگی هستیم

به گزارش فقط سفر، نایب رییس مجلس شورای اسلامی، میراث فرهنگی را بیان کننده هنرمندی، طبیعت دوستی و آگاهی ایرانیان دانست و اظهار داشت: صیانت از آثار تاریخی اهمیت دارد و این صیانت نیازمند بودجه است، مجلس باتوجه به اهمیت حوزه میراث فرهنگی به دنبال این است تا بودجه این حوزه را افزایش دهد.


به گزارش اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، علی نیکزاد روز دوشنبه - ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - در دومین روز از پنجمین همایش سراسری افق تحول که با حضور مدیران پایگاه های میراث ملی و جهانی در محل سالن اجتماعات وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار شد، اظهار داشت: میراث فرهنگی شناسنامه هویتی ایران است و از این جهت ما در یک دوراهی قرار داریم، از یک طرف این هویت باید حفظ شود و از سویی مشکلاتی وجود دارد که کار را سخت می کند.
نائب رییس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در آیات قرآن به سیر و سفر اشاره شده است، اما این سیر و سفر باید همراه با عبرت گرفتن و هدفمند باشد، سرنوشت افراد و حکومت های ظالم را باید ببینیم که ماندگار نیستند بلکه شرافت، جوانمردی و عدالت ماندگار است، میراث فرهنگی فقط بنا نیست بلکه میراث فرهنگی بیان کننده هنرمندی، طبیعت دوستی، علم و آگاهی ایرانیان است.
وی افزود: بناهای نوین که با علم نوین تولید شده اند در زمین لرزه گاهی از بین می روند، اما خیلی از بناها تا آن زمان که ما دخالت غیر مسئولانه نداشتیم ماندگار بودند، ساخت بنای خنک و مطبوع در دل کویر نیز هنر مهندسی ایرانیان است.
نیکزاد اظهار داشت: من در دوره ای وزیر مسکن و شهرسازی بودم و بناهای زیادی ساختم اما واقعیت این است که ساختمان سازی که ما انجام می دهیم به تعبیر یکی از دوستان مانند این است که مردم را وارد قفس کردیم، برای همین به دنبال این بودیم که هرجایی که امکان داشت ویلایی می ساختیم، اما ما هنوز نتوانستیم شهری مانند شهرهای تاریخی بسازیم که مسجدمحور و محله محور باشد، وقتی به شهرهای قدیمی نگاه می نماییم شاهد سنت ها و رفتارهای بسیار خوبی در میان مردم در آن شهرها هستیم.
وی تصریح کرد: آثار میراث فرهنگی و تاریخی ما معناشناسانه و عبرت آموز است و این بخش با اهمیت تر از کالبدشناسی آثار است که در کنار هم دارای اهمیت است، این کالبد به علم مهندسی امروز طعنه می زند، من با پوست، گوشت و استخوان کارهای مربوط به حوزه میراث فرهنگی را دیده ام و لمس کرده ام.
نیکزاد خطاب به مدیران پایگاه های میراث فرهنگی اظهار داشت: برخی ها این بناها را خشت و آجر می بینند اما شما عمق آثار تاریخی و ارزش آنها را درک می کنید و بدین جهت من به همه شما خدا قوت می گویم.
صیانت از آثار تاریخی اهمیت دارد و این صیانت نیازمند بودجه است، لایحه ای از طرف دولت به مجلس ارائه می شود، اما باتوجه به اینکه نباید بیش از ۱۰ درصد بودجه برابر قانون تغییر کند دست مجلس در این زمینه بسته است، با اینحال مجلس باتوجه به اهمیت حوزه میراث فرهنگی به دنبال این است تا بودجه میراث فرهنگی را افزایش دهد
نائب رییس مجلس شورای اسلامی به اشیای تاریخی و موزه ها اشاره نمود و اضافه کرد: وقتی یک شیء از موزه های تاریخی ایران به سرقت می رود و در کشورهای بیگانه ممکنست نشان داده شود همه ما غصه می خوریم، اشیای نفیس در مخزن وجود دارد اما برای نگهداری آنها مشکل داریم، نگهداری آنها نیازمند بودجه است و این مساله با آگاهی سازی امکان پذیر است، برای برون رفت از این مساله دولت باید از بخش خصوصی استفاده نماید.
نیکزاد اضافه کرد: ما در مجلس در خدمت شما هستیم که پای توریستهای خارجی را به ایران باز نماییم، گردشگری داخلی نیز دارای اهمیت است و باید بسته های مناسب برای توریستهای داخلی تهیه شود تا شاهد رونق گردشگری داخلی و آشنایی همه هم وطنان با ظرفیت های گردشگری باشیم.
وی به موضوع اهمیت صیانت از بافت تاریخی نیز اشاره کرد: اینکه یک منطقه را مشخص نماییم و دورش را خط بکشیم و بگوییم بافت تاریخی، این درست نیست، پیشنهاد من این است که بافت کهن حفظ شود و بافت های غیرکهن برمبنای سیاست ها و دستورالعمل هایی که تهیه می شود، ساخته شود.
نیکزاد تصریح کرد: ما در مجلس شورای اسلامی آماده هرگونه همکاری هستیم و تا حالا نیز اقدامات خوبی در مجلس انجام شده است، در برنامه هفتم توسعه نیز به این حوزه توجه شده است، پیشنهاد من این است که یک کارگروه با هدف تهیه چند حکم با موضوع ماموریت های این وزارتخانه تشکیل گردد. آقایان ضرغامی و دارابی تجربیات بسیار خوبی دارند و یقین دارم باتوجه به تجربه و سابقه مدیریتی این دو مدیر، شاهد اتفاقات خوبی در این وزارتخانه خواهیم بود.


پایگاه های ملی و جهانی ویترین وزارت میراث فرهنگی هستند
روح الله حسین زاده مدیرعامل شرکت مادرتخصصی توسعه ایران گردی و جهان گردی نیز در این همایش با اشاره به اهمیت و نقش پایگاه های ملی و جهانی اظهار داشت: پایگاه ها در حقیقت ویترین اقتصادی و فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هستند.
وی اضافه کرد: امیدواریم این جلسه منشا خیر و برکت باشد و دستاوردهای خوبی به دنبال داشته باشد، چونکه پایگاه های جهانی و ملی ویترین اقتصادی و فرهنگی وزارتخانه هستند.
حسین زاده اظهار داشت: مادرتخصصی توسعه ایران گردی و جهان گردی به عنوان بازوی وزارت میراث فرهنگی آماده همکاری با مدیران پایگاه ها است و یکی از عناوینی که می توانیم با هم همکاری داشته باشیم در عرصه تولید محتوا است.
وی اضافه کرد: ساخت بیلبوردهای تبلیغاتی در فضاهای محیطی پایگاه ها یکی دیگر از مواردی است که می توانیم با هم همکاری داشته باشیم، سازوکار این فعالیت فراهم شده و کاملا می توانیم در این زمینه همکاری نتیجه بخش داشته باشیم.
حسین زاده افزود: ایجاد و نصب تابلوهای چندزبانه معرفی آثار در پایگاه های جهانی، ایجاد تابلو و نقشه راهنمای معرفی آثار تاریخی و محوطه های ملی و جهانی، مشارکت در ساخت خدمات بهداشتی، تدوین بسته های سرمایه گذاری ایجاد بازارچه های دائم و موقت صنایع دستی، راه اندازی سیستم های حفاظتی و ساخت مخزن امن، تجهیز پایگاه ها به سیستم فروش بلیت الکترونیک و... از دیگر محورهای همکاری این شرکت با مدیران پایگاه های ملی و جهانی به حساب می آید.


مشارکت مردمی ظرفیت مهمی برای صیانت از پایگاه های جهانی و ملی است
سردار حسن مهری فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور در این همایش بیان کرد: مدیران پایگاه ها و مدیران یگان حفاظت باید در کنار هم در این جلسات حضور داشته باشند.
وی اضافه کرد: اهمیت کار مدیران پایگاه ها مشخص است و جنبه بین المللی دارد، زمانی که یک پایگاه ثبت جهانی می شود، وظیفه سنگینی از نظر حفاظت بر عهده ما گذاشته می شود و شرایطی به وجود می آورد که باید به این مساله توجه جدی نماییم.
سردار مهری اشاره کرد: همه کشورها ضوابطی که برای ثبت جهانی نوشته شده است را رعایت می کنند. وظایفی را برای صیانت از پایگاه ها برعهده داریم، در کشور حدود ۳۵هزار اثر ثبت ملی وجود دارد و باتوجه به گستردگی پایگاه ها با کمبود نیروی انسانی مواجه هستیم، یکی از دغدغه های مهندس ضرغامی حل بحث مشکلات یگان حفاظت در کشور است.
وی افزود: یکی از ماموریت های مهم پایگاه ها، بحث ترویج و انتقال ارزش های فرهنگی به نسل آینده در کشور است که لازمه آن حفظ کالبد فیزیکی پایگاه هاست باید امنیت در پایگاه ها تامین گردد تا سایر فعالیت ها توسعه پیدا کند.
سردار مهری گفت: اشتراک گذاری بین اهداف کلان پایگاه ها رویکرد اصلی یگان حفاظت است، در بحث حفاظت، مشارکت مردمی، ظرفیت مهمی برای یگان حفاظت است که باید برای حفظ و حراست پایگاه های جهانی و ملی از آن استفاده گردد.
فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: جامعه ای را به عنوان هدف در بحث مشارکت های مردمی تعریف کردیم که بسیار گسترده است، پایگاه ها باید دراین زمینه کمک کنند تا بتوانیم در امر صیانت از آن بهره ببریم.
وی اظهار داشت: همانطور که در سند چشم انداز ۱۴۰۴ آمده است باید به بحث مشارکت اجتماعی توجه ویژه داشته باشیم. تعدادی از چالش های ماموریتی و مشکلاتی که به شکل عام در پایگاه ها و موزه ها داریم به حوزه حفاطت و بخشی به مدیران پایگاه ها بر می گردد که باید با کمک یکدیگر این مشکلات را رفع نماییم.
فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اشاره کرد: تمام آثاری که در کشور ثبت می شود در زمینه گردشگری موثر است، باید از این آثار برای توسعه صنعت گردشگری استفاده گردد.

1401/05/25
10:00:49
5.0 / 5
174
تگهای خبر: تبلیغات , توریست , ثبت , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری