رییسی به شورایعالی میراث می رود

رییسی به شورایعالی میراث می رود

به گزارش فقط سفر، قائم مقام وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از تشکیل شورایعالی میراث فرهنگی و گردشگری با حضور رئیس جمهور در شهریورماه ۱۴۰۱ اطلاع داد. جلسه این شورا آخرین بار در سال ۱۳۹۸ تشکیل شده است.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، نشست مدیران پایگاه های میراث ملی و جهانی از یکشنبه ۲۲ مردادماه به مدت دو روز، به انگیزه تهیه سند افق تحول و ترسیم نقشه راه میراث فرهنگی برگزار شد و حضور مقامات وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فرصتی است تا در رابطه با بحران نیروی متخصص، تنزل ساختار پایگاه های ملی و جهانی در سطح استان ها، تهدید عرصه و حریم و دخالت برخی مسؤولان در آن، و کمبود اعتبارات طرح دغدغه شود.

ماجرای نامه ضرغامی به رئیس جمهور در رابطه با اصلاح حقوق
علی دارابی ـ معاون میراث فرهنگی ـ در روز نخست این گردهمایی، سخنان خویش را با بیان موضع وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نسبت به خبرنگاران شروع کرد و با تکیه بر اینکه در وزارت میراث فرهنگی، شکایتی از خبرنگاری نخواهیم داشت، اظهار داشت: از مدیران میراث فرهنگی و مدیران پایگاه ها استدعا دارم تحمل، مدارا و شرح صدر را بالا ببرند. اگر مورد خاصی در ارتباط با احوالات شخصی بود و نادرست است با ساز و کار دیگری باید برخورد کرد، اما اگر خبرنگاری در اطلاع رسانی و پرسشگری است، انجام وظیفه می کند، سیاست وزارت خانه و شخص وزیر این (شکایت) نیست.
او تصریح کرد: نتیجه نشست دو روزه پایگاه های میراث باید به تشکیل کارگروهی منجر شود که به صدمه شناسی، برنامه ریزی و تدوین نقشه راه، بپردازد.
دارابی همینطور از تشکیل شورایعالی میراث فرهنگی با حضور رئیس جمهور در شهریورماه اطلاع داد و اظهار داشت: صدور مجوز جذب نیروهای متخصص با اولویت پایگاه های میراث فرهنگی یکی از موضوع هایی است که در شورا مطرح خواهد شد.
او ضمن اشاره به اعتراض هایی که به دستورالعمل استخدامی کارگران پایگاه های میراث ملی و جهانی شده است، اظهار نمود: نگاه ما این نیست که پایگاه های میراث فرهنگی فربه و گسترده شوند. نگاه ما توسعه فلسفه وجودی پایگاه ها و تقدم بخشی کیفیت امور است. نیاز داریم پایگاه ها صرفاً نهادی محصور در دورن حوزه خود نباشد و با نهادها و همه بخش ها در استان ها و دستگاههای دیگر ارتباط داشته باشد. آنها بازوی ارتباطی استانی هستند و باید توانایی، قدرت جذب منابع و ظرفیت های جدید را برای حفاظت، مرمت، آموزش و پژوهش داشته باشند.
قائم مقام وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، افزود: پایگاه ها را در ساحتی می بینیم که مسائل تشکیلاتی و نیروی انسانی از حوزه آن عبور کرده باشد و دغدغه مدیر و کارشناس آن، مأموریت اصلی در این عرصه باشد. پایگاه های میراث آن چنان اهمیت دارند که در قانون شرح وظایف وزارت میراث که تقدیم دولت شده تا تصویب شود و بعد به مجلس برود، چند بند آنها اختصاص داده شده است که البته مانع از صدمه شناسی نمی گردد. باید حلقه ارتباطی پایگاه ها با مدیران استانی و وزارت خانه را روشن نماییم. وقتی از تفویض اختیار و تمرکز زدایی و حفظ هویت و استقلال سخن می گوییم لازم است که به تعامل هم برسیم.


او سپس مروری داشت بر برخی انتظارات از پایگاه های میراث ملی و جهانی و اظهار داشت: مدیریت پایگاه ها از منظر سیاستگذاری کلان تابع حوزه ستادی وزارت خانه است و باید ارتباط و پیوند مؤثری با سایر نهادها و استان ها داشته باشد، ارتباط با جوامع محلی را تعریف کنند، نهضت تولید محتوا راه اندازی کنند، نسبت کارهای آموزشی و پژوهشی را مشخص کنند و جانشین پروری داشته باشند. هویت پژوهشی و مطالعاتی بعنوان مرجع پیدا کنند. همینطور این توقع می رود تقویم مناسبت ها داشته باشند و از فرصت ها برای ایجاد شادی و نشاط بهره گیرند.
دارابی همینطور تهیه سند چشم انداز، برنامه های کوتاه، میان و بلند مدت، معرفی و آموزش را همچون تعهدات و وظایف وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در برابر انتظارات از پایگاه های میراث ملی و جهانی عنوان نمود و اظهار داشت: انتظار می رود ساختار تشکیلاتی و چارت پایگاه ها منطبق با مأموریت ها و وظایف بازتعریف شود.
او با اشاره به اینکه تلاش می نماییم بهترین و متخصص ترین نیروها را جذب نماییم، سخنان خود در ادامه با این جمله که البته با این حقوقی که در وزارت میراث فرهنگی داده می شود...، ناقص گذاشت و سپس اظهار داشت: در ماه دومی که آقای ضرغامی وزارت میراث فرهنگی را تحویل گرفتند نامه ای به آقای رییسی ـ رئیس جمهور ـ نوشتند و گزارش دادند که این وزارت با مأموریت خطیری که در حوزه میراث تمدنی ملت بافرهنگِ ایران دارد باید سرآمد باشد و همه نخبان در صف این وزارت خانه ایستاده باشند اما وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی جزو پایین ترین رده های دستگاهی در میزان حقوق دریافتی است. تلاش هایی برای بهبود این اوضاع شد و گام هایی هم برداشته شد.
دارابی افزود: بعد از آن نامه، آقای رییسی به سازمان برنامه و بودجه دستور ویژه دادند که حقوق نیروهای پایگاه میراث ملی و جهانی را که از محل بودجه های عمرانی با تاخیرهای چهار پنج ماهه پرداخت می شد، اصلاح گردد. سازمان برنامه و بودجه هم محل پرداخت حقوق این نیروها را در دریف بودجه قرار دارد و از فروردین ماه حقوق نیروهای پایگاه ها از این محل پرداخت می شود و اگر پایگاهی حقوق خویش را در موعد مقرر دریافت نکرده است، اعلام نماید. این مبادرت به نفع همه حوزه ها بود. با این گرانی و تاخیر در پرداخت حقوق واقعا شرمنده می شدیم.
معاون میراث فرهنگی بیان نمود: ما باید نظام جامع نیروی انسانی را طراحی نماییم و نقشه آینده را مشخص نماییم.

۱۴۰۰ نفر بلاتکلیفند
محمدرضا دشتی اردکانی ـ رئیس فراکسیون گردشگری و میراث فرهنگی مجلس ـ در ادامه این گردهمایی که در ساختمان تاریخی ارگ آزادی محل استقرار وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار شد، اظهار داشت: خشت خشت میراث فرهنگی این کشور باید خط قرمز نظام باشد و همه باید برای حفظ و صیانت آن کمک کنند. من بعنوان نماینده مجلس تا پای جانم پای میراث فرهنگی خواهم ایستاد.
او همینطور ضمن اشاره به برخی انتظارات مسؤولان استانی و محلی در رابطه با کوچک سازی و یا تغییر حریم ها و شکایت مردم از محدودیت هایی که به میراث فرهنگی ربط می دهند، تصریح کرد: دیدگاه برخی مسؤولان در رابطه با میراث فرهنگی مناسب نمی باشد و باید آنرا تغییر دهیم و افرادی که به دنبال ساخت و ساز در عرصه و حریم هستند باید با اهمیت این عرصه و حرائم آشنا گردند. باید دیدگاه نمایندگان مجلس را هم اصلاح کرد، آنها کانون تصمیم گیری و قانون گذاری هستند.
اردکانی همینطور به وضعیت پرداخت حقوق نیروهای پایگاه های میراث فرهنگی پرداخت و اظهار داشت: ۱۴۰۰ نفر در پایگاه ها بلاتکلیف اند، آنها به چه انگیزه ای می خواهند کار کنند. البته در این قضیه دولت باید اقدماتی را انجام دهد و مطمئن باشد اگر بودجه ای بخواهند نمایندگان پشت میراث فرهنگی خواهند ایستاد.
او در بخش دیگری از سخنانش به اهمیت درآمد گردشگری و فرش اشاره نمود و اظهار داشت: در رابطه با گردشگری چند وزارت خانه تصمیم می گیرند، مثلاً وقتی وزارت راه در رابطه با دو نرخی کردن بلیت هواپیما تصمیم گرفت، وزارت میراث فرهنگی و گردشگری چه کار می خواهند انجام دهد، حتی تصمیم گیرنده نبوده است، درحالی که آن تصمیم کلیت گردشگری را به چالش خواهد کشید.
رییس فراکسیون گردشگری همینطور به غفلت از درآمد فرش اشاره نمود و اضافه کرد: فرش ایرانی در کاخ های رؤسای جمهورانی که با ما عناد دارند، خودنمایی می کند، از آن طرف صنعت خودروسازی چهل است فعالیتش را ادامه می دهد اما به کجا رسیده است، صدور انقلاب ایران با فرش و گردشگری امکان پذیر است. اگر افتخار می کنند روی میز رئیس جمهوری تلفن پاناسونیک است، فرش ایرانی بیشتر از این ها افتخارآفرینی کرده است.

رنج پایگاه های میراث از نبود نیروی متخصص
رضا سامه ـ مدیرکل دفتر پایگاه های میراث ملی و جهانی ـ نیز اظهار داشت: در تمام این سال ها با وجود اعتبارات اندک، مدیران پایگاه ها کار را به خوبی انجام دادند و تهدیدها را به فرصت تبدیل کردند.
او اضافه کرد: افزایش بی رویه بدون آمایش و رهاشدن در موجی از مأموریت های غیرهدفمند، همچون صدمه هایی است که پایگاه ها را تهدید می کند، این درحالی است که پایگاه ها از کمبود نیروی تخصصی هم رنج می برند.
سامه همینطور تصریح کرد: از آنجاییکه تخصصی ترین کارها از جانب پایگاه ها عرضه می شود باید حقوقی را برای پایگاه ها در نظر گرفت تا به صورت تخصصی مدیران پایگاه ها فعالیتهای خویش را انجام دهند.


در اولین روز این گردهمایی، مدیران پایگاه های منظر باستانی ساسانی، سیلک و ویگل، بازار تبریز، بیستون، چغازنبیل و هفت تپه، لوت، خلیج فارس و دریای مکران، قنات بلده فردوس، محور ساسانی کرمانشاه ـ قصر شیرین و میدان امام اصفهان به بیان برخی مشکلات به صورت اجمالی پرداختند. هر یک از آنها فرصت داشت در پنج دقیقه دیدگاه ها، پیشنهادها و چالش ها را مطرح کنند.
در این زمینه بیشتر بخوانید:
ضرغامی: در جمهوری اسلامی رابطه مان را با شادی تعریف نکردیم
دارابی: آمریکا جلوی بازگشت الواح هخامنشی به ایران را گرفته است
در ادامه هم معاون گردشگری و همینطور معاون توسعه مدیریت و منابع در حوزه ماموریتی مشترک، سخنرانی هایی داشتند. این گردهمایی با عرضه گزارش تعداد دیگری از مدیران پایگاه های میراث فرهنگی مقرر است روز دوشنبه ۲۳ مردادماه ادامه داشته باشد.
علیرضا عسگری چاودری ـ مدیر پایگاه جهانی منظر باستانی ساسانی ـ ضمن اشاره به ثبت حدود ۲هزار اثر جهانی و رقابت کشورها در ثبت جهانی آثار بر اهمیت ایجاد زیرساخت های لازم در این جهت تصریح کرد.
او همینطور بر لزوم پیوند پایگاه های میراث ملی و جهانی با شرکتهای دانش بنیان و دانشگاه ها تصریح کرد.

تراژدی بازار کاشان و گودین تپه
جواد حسین زاده ـ مدیر پایگاه ملی سیلک و ویگل ـ با نقد تغییراتی که در انتظار پایگاه ها با تفویض اختیار به استان ها است، اظهار داشت: با این اقدام هر آنچه در دهه هشتاد بنیان گذاشته شده بود باردیگر بر باد خواهد رفت؛ چون که وظیفه استان ها پاسخگویی اجرایی و وظیفه پایگاه ها بیشتر پژوهشی است.
او با یادآوری تجربه تفویض اختیار پایگاه ها به استان ها در دولت های نهم و دهم به خاطر نبود ساختار و محتوای مدیریتی، اظهار نمود: در کاشان سه پایگاه نیاسر، سیلک و باغ فین وجود دارد، از آن طرف خانه ها و بازار تاریخی کارشان را داریم که زیر نظر اداره کل میراث کاشان مدیریت می شود. وضعیت آنها را مقایسه کنید، اگر پایگاه ها باردیگر بازگشت داشته باشند اتفاقی که در بازار کاشان شاهدیم و با بازار مرده ای مواجه می باشیم را در پایگاه ها شاهد خواهیم کرد.
حسن اسمعیلی سنگری ـ مدیر پایگاه جهانی بازار تبریز ـ هم اخطار داد که پایگاه ها در حال تخلیه از نیروهای متخصص هستند و در ادامه برخی مشکلات پایگاه ها، همچون نبود چارت سازمانی و بلاتکلیفی مدیران و پرسنل شاغل، نبود ردیف بودجه مستقل، جذب نشدن نیروهای کارآمد جدید، پیمانی شدن بیشتر پروژه ها، نبود پیوست مالی برای قوانین مصوب، تخصیص اعتبارات در فصل نادرست و درنظر نگرفتن اعتبار برای تأمین پرسنل و تصمیم های غیرمنتظره در سفرهای استانی که مقاومت پایگاه ها را در مقابل برخی خواسته ها در هم می شکند و نبود راهکار قانونی برای کسب درآمد، را برشمرد.
او همینطور پیشنهاد نمود که پایگاه ها درجه بندی، مدیران برتر انتخاب و سفرهای آموزشی برقرار شود و الزامی هم برای همکاری فرماندهان یگان حفاظت تعیین شود.


صامت اجرایی ـ مدیر پایگاه جهانی بیستون ـ در بیان نقش و اهمیت وجود پایگاه ها در حفظ میراث فرهنگی، وضعیت دو تپه سلیک و گودین تپه (از توابع شهرستان کنگاور، در استان کرمانشاه) را مقایسه کرد و اضافه کرد: برای سیلک یک پایگاه کوچک و حتی مریض با عنایت به مشکلاتی که داشت، ایجاد کردند، اما امروز سیلک فضایی برای مطالعه و معرفی دارد و ظرفیت های پژوهشی آن بالا رفته و نه تنها به گردشگران خدمات می دهد، محلی برای رشد و حفظ صنایع دستی شده است، اما گودین تپه چه سرانجامی پیدا کرده است، در کنار آن جاده کشیده اند، پمپ بنزین و قبرستان ساخته اند و خاک تپه را هم برداشت می کنند.
عاطفه رشنویی ـ مدیر پایگاه جهانی چغازنبیل و پایگاه ملی هفت تپه ـ درباره لزوم توجه نمایندگان مجلس به عرصه و حریم میراث فرهنگی سخن گفت و اضافه کرد: دیده شده گاهی نمایندگان مجلس طرح های توسعه ایی تعریف کرده اند که در تقابل با ضوابط نگهداری عرصه و حریم بوده است و به سبب همین ناآگاهی، میراث فرهنگی و مردم در تقابل یکدیگر قرار گرفته اند.
او تصریح کرد: عرصه و حریم، خطوط تخصصی هستند که ورای احساسات قومیت ها و جمعیت روی نقشه تعیین شده است و چیزی نیست که برپایه سلیقه، آن خطوط را بتوان جابه جا کرد.
مهران مقصودی ـ مدیر پایگاه جهانی بیابان لوت ـ نیز در رابطه با خلاء طرح جامع گردشگری در پایگاه های میراث ملی و جهانی سخن اظهار داشت که مدیریت گردشگری و برنامه ریزی برای زیرساخت در پایگاه ها را به چالش کشیده است.
ابزارک رییسی به شورایعالی میراث می رود تصویر


1401/05/24
08:31:41
5.0 / 5
172
تگهای خبر: آموزش , برند , ثبت , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری