معاون استاندار سمنان:

همکاری مردم اولین گام در ثبت جهانی بسطام است

همکاری مردم اولین گام در ثبت جهانی بسطام است

به گزارش فقط سفر، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سمنان اظهار داشت: ثبت جهانی مجموعه تاریخی بسطام و خرقان در اولین گام به همکاری و همراهی مردم بومی منطقه نیاز دارد.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایرنا، محمد حمیدی عصر پنجشنبه در نشست کارگروه ثبت مجموعه تاریخی بسطام و خرقان در لیست میراث جهانی یونسکو، توجیه مردم منطقه را اولین مسئله ای دانست که مسئولان در راه ثبت جهانی آثار تاریخی با آن رو به رو می شوند.
وی اضافه کرد: در این راه مردم باید بمنظور رعایت ضوابط و قوانین خاص آثار ثبت شده در لیست میراث جهانی هزینه هایی را بپردازند در نتیجه همکاری آنها در اولویت قرار دارد.
وی با اعلان اینکه با ثبت مجموعه تاریخی در لیست میراث جهانی مشکلات مردم نیز برطرف می شود، اشاره کرد: بسطام بعد از ثبت جهانی نه فقط در کشور بلکه در دنیا شناخته می شود و تعداد توریستهای خارجی بازدید کننده از این شهر به میزان شایان توجهی بیشتر می شود.
معاون استاندار سمنان با تاکید بر ضرورت همکاری بزرگان، افراد بانفوذ و مسئولان محلی برای توجیه مردم منطقه درباره ی اهمیت ثبت جهانی مجموعه تاریخی، تصریح کرد: همکاری مردم باید بعد از ثبت جهانی نیز ادامه داد باشد چونکه اگر ضوابط همچنان رعایت نشود ممکنست اثر ثبتی از لیست میراث جهانی بیرون رود.
حمیدی با اعلان اینکه مسئولان برای توجیه مردم ابتدا باید بدانند خودشان چه وظیفه ای بر عهده دارند، اشاره کرد: باید طرح های بالادستی به تصویب برسد تا خط قرمز همه دستگاه های اجرائی باشد.
وی افزود: بعد از تصویب طرح، باید موانع و مشکلات ثبت جهانی شناسایی و برمبنای اولویت برطرف شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سمنان با اشاره به لزوم تامین اعتبارات آزادسازی ساختمان ها و عرصه در اطراف مجموعه تاریخی، گفت: اداره کل راه و شهرسازی و شهرداری بسطام با بهره گیری از ظرفیت قانون بازآفرینی و نیز بازدید از شهرهای پیشرو دراین زمینه به دنبال تامین اعتبارات مورد نیاز باشند.
حمیدی افزود: فرمانداری شاهرود نیز برای مساعدت با دستگاه های اجرائی، جمع آوری و متناسب سازی تأسیسات با طرح مصوب ردیف اعتباری شهرستانی را در نظر بگیرد.
همچنین در این جلسه فرماندار شاهرود از مدیریت پایگاه میراث فرهنگی بسطام و خرقان خواست انتظارات این پایگاه از دستگاه های اجرائی در سه سطح شهری، شهرستانی و استانی را بمنظور مشخص کردن تکالیف هریک از دستگاهها در راه ثبت جهانی مشخص و به فرمانداری اعلام نماید.


منبع:

1401/05/22
08:57:13
5.0 / 5
174
تگهای خبر: توریست , ثبت , دستگاه , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری