واكنش رییس جامعه تورگردانان به بلیت دلاری هواپیما

چطور است دلار را جایگزین ریال کنیم؟

چطور است دلار را جایگزین ریال کنیم؟

رئیس جامعه تورگردانان ایران در واکنش به بلیت دلاری پروازهای داخلی برای مسافران غیرایرانی، اظهار داشت: اقدام شرکتهای هواپیمایی در جهت تضعیف و از بین بردن ریال است. حالا که آقایان خیلی دلار دوست دارند، پیشنهاد دهند ریال حذف و دلار بعنوان پول رایج کشور جایگزین شود؟


ابراهیم پورفرج در گفتگو با ایسنا در نقد طرح شرکتهای هواپیمایی برای مسافران غیرایرانی که از تیرماه ۱۴۰۱ شروع شده و بر مبنای آن، بلیت پروازهای داخلی در مسیرهای کمتر از یک ساعت به قیمت ۱۰۰ دلار و در مسیرهای بیشتر از یک ساعت ۱۵۰ دلار عرضه می شود، اظهار نمود: زشت است دلار آمریکا را جایگزین پول ملی کشور نماییم، این کار فقط پول ملی را تضعیف می کند. ظاهرا کسی به این مورد اهمیت نمی دهد، معیار سنجش همه چیز در کشور دلار شده است. درحالی که سیاست کشورهای دیگر برای تقویت سازی و اعتبار بخشیدن به پول ملی خودشان است.
رییس جامعه تورگردانان ایران درباره اظهارات رئیس انجمن شرکتهای هواپیمایی در مورد اینکه قیمت بلیت پرواز ایرانی به مثابه یارانه دادن به اتباع غیرایرانی است، اظهار نمود: این گران کردن ها و دو نرخی شدن ها هیچ ارتباطی به یارانه دادن به خارجی ها ندارد و این حرف ها همه بهانه است. اسپانیا که قطب اول گردشگری جهان است آیا با دو نرخ خدمات می دهد، دلار می گیرد؟ قیمت ها را دو برابر کرده است؟ یا اصلا ترکیه که از ما هم بیشتر توریست دارد و مثل ما گردشگران زیادی از کشورهای همسایه اش دارد، قیمت ها را دو برابر و یا ارزی کرده است؟ ترکیه تورم ندارد؟ مشکل سیاسی و اقتصادی ندارد؟ برعکس، این کشور همه خدمات گردشگری را ارزان تر کرده است تا به مزیت کشورش اضافه کند. در کشور ما با آمدن اتباع کشورهای همسایه چه اتفاقی افتاده که مثلاً در اسپانیا و ترکیه رخ نداده و ما می خواهیم به این بهانه قیمت ها را دو برابر کنیم؟
او اضافه کرد: در کجای دنیا وقتی خدمات یا کالایی را می خواهند بفروشند، ملیت شما را می پرسند؟ اگر یک خارجی به کشور ما سفر می کند باید با همان قیمتی غذا بخورد یا سفر کند که ما غذا می خوریم و سفر می رویم. اگر فرض را بر این بگذاریم که قیمت خدماتی مثل پرواز و هتل برای اتباع غیرایرانی ارزان است، بدانیم که این یک مزیت برای کشور است.
او به اظهارنظرهایی درباره اینکه چرا تورگردان ها فقط باید از دلار توریست و اتباع خارجی بهره ببرند و ارز خارجی اتباع غیرایرانی به دیگر بخش های خدماتی مثل هتل و راننده و هواپیما نمی رسد و با آنها به ریال معامله می شود، این چنین پاسخ داد: آن هایی که به خاطر مسافر غیرایرانی طلب دلار می کنند، اعتقاد دارند که ما مستقیم از گردشگر خارجی دلار و یا ارز می گیریم و آنرا در جیب خودمان می گذریم، درحالی که طرف حساب ما شرکتهای خارجی هستند، نه گردشگر ها. این گردشگر ها هم پولشان را به شرکت خارجی می دهند نه ما. پول برخی از ما تورگردان ها بیشتر از سه سال است نزد شرکتهای خارجی مانده است. تمام حساب ها در خارج از کشور بسته شده است. بانک ملی که قبلا با آن کار می کردیم تحریم شده است، فقط صرافی ها مانده اند که شرکتهای خارجی اصلا به این روش اعتماد ندارد و به خاطر قوانین کشورشان اصلا زیر بار انتقال وجه از راه صرافی نمی روند. به سختی متقاعد می شوند پول را به حساب یک شخص دیگر در خارج از کشور و یا صرافی ها واریز نمایند.
این تورگردان افزود: از طرفی، گردشگر خارجی مگر چقدر با خود پول جابه جا می کند، آنها به این شیوه اصلا عادت و اطمینان ندارند، در همه جا از کارت اعتباری استفاده می نمایند، در ایران است که محدودیت دارند. نهایت پولی که حمل کنند هزار دلار است که آن هم برای خرید سوغاتی و یا بازدید و کارهای ضروری دیگر است. آن دلارها و یوروهایشان را که به ما نمی دهند تا ما هم به شرکتهای هواپیمایی و هتل بدهیم. البته، آقایان اگر تا این حد مایل اند دلار مثل پول ملی وارد جریان معاملات داخلی کشور شود، چاره بدهند ما این دلارها را چطور وارد کشور کنیم؟ شما در کدام بانک خارجی می توانید حساب باز کنید که ما هم آنجا حساب باز نماییم، به کدام روش دلارهایتان را به ایران می آورید که ما تورگردان ها نمی توانیم وارد نماییم، راهش را به ما هم نشان دهید.
پورفرج افزود: شرکت هواپیمایی و یا هتلداری که اصرار دارد خدمات را ارزی و دلاری بفروشد، اصلا متوجه نیست با فراوانی توریست است که اقتصاد او بهبود پیدا می کند و می تواند دو برابر فروش داشته باشد. در دنیا برخلاف ایران، هتل ها فقط اتاق فروشی نمی کنند، خدمات می فروشند و درآمدشان از بخش های دیگر تأمین می کنند، حالا هتلدار ایرانی بلد نیست خدمات بفروشد و از این راه درآمد بیشتر کسب کند، تاوان آنرا توریست و تبعه خارجی باید بدهد؟ هتل ها در حالت عادی هم سالی دو مرتبه قیمت ها را می افزایند حالا هم می خواهند قیمت ها را ارزی کنند. شرکتهای هواپیمایی هم همینطور. اصلا این ها چه بهبودی در کیفیت خدمتشان داشته اند که می خواهند خدماتشان را ارزی بفروشند؟
او ضمن اشاره به منع سفر به ایران از جانب برخی کشورهای اروپایی و امریکایی اظهار نمود: حالا که چند نفر بیشتر از کشورهای همسایه به ایران سفر می کنند باید درهای مملکت را به روی آنها ببندیم؟ جلوی سفرشان را با این تصمیم های عجیب و خطرناک بگیریم؟ به جای اینکه کمک کنید حالا که اروپایی ها و امریکایی ها به ایران کمتر می آیند، از بقیه کشورها بیشتر گردشگر و مسافر بیاید دست به دست همدیگر داده اید همین حداقل ها را هم از بین ببرید؟ این اندیشه غلط از کجا ناشی می شود؟ آیا آن خارجی ها اشتباه می کنند به ایران سفر می کنند؟ باید از این رفتار خجالت کشید که دلار را معیار همه چیز کرده اید، اصلا چطور است ریال را حذف نماییم و دلار را رسما وارد معاملات نماییم و واحد پولی کشور نماییم نام آنرا هم "دلار ایران" بگذاریم!؟ ما جز ارزانی چه مزیت دیگری برای خارجی ها داریم، چه خدمات متفاوتی به نسبت بقیه می دهیم که مزیت باشد، هواپیماهای خوبی داریم، هتل هایمان خدمات ویژه و جذابی می دهند؟ ارزانی مهم ترین مزیت ایران برای مسافران خارجی است.
او افزود: مسئله اصلا میزان استفاده‌ی اتباع و مسافران غیرایرانی از پروازهای داخلی نیست، مسئله این است که این تصمیم ها، علاوه بر اینکه تبعیض آمیز است، پول ملی را بیشتر تضعیف می کند و در ادامه اثرات سوء بیشتری در دیگر بخش ها دارد و حتما با سود موقت و کوتاه مدتی که برای عده ای به همراه دارد، گرانی های بیشتری را برای طیف بیشتر مردم در داخل کشور رقم می زند.
پورفرج اظهار داشت: در هیچ کشوری به پول ملی خود این چنین خیانت نمی کنند. همین به تازگی سفری به دبی داشتم، شب رسیده بودم و فقط یورو همراهم بود، رزرواسیون هتل پیشنهاد کرد چون خسته هستم فعلاً یورو را امانت تحویل بگیرد، اتاق را در اختیارم بگذارد و فردا من پول اتاق را به درهم (واحد پول امارات) پرداخت کنم. سوای رعایت اصول حرفه ای میهمان نوازی، این چنین به سرزمین و پول خود اعتبار و ارزش می دهند. بقیه کشورها هم که به اقتصاد و آینده سرزمین خود بها می دهند همینطوری رفتار می کنند.
رییس هیأت مدیره جامعه تورگردان بیان نمود: من سی وسه سال است که در گردشگری کار می کنم از سال ۱۳۶۸ مجوز شرکت خویش را گرفته ام و سی وسه سال است که مبارزه و جنگ می کنم و مدام یک حرف را تکرار می کنم، دیگر ذهن خالی برایم باقی نمانده است تا به این فکر کنم چطور گردشگر بیشتری جذب کنم. گاهی خسته می شوم و می گویم رها کنم، اما دلم می سوزد همه این سال ها زحمت کشیده ام. اجازه بدهید رفت و آمد به این کشور بیشتر شود، مطمئن باشید سود این رفت وآمدها برای همه مردم، بیشتر از دو نرخی کردن پرواز و هتل برای چندتا گردشگر کشور همسایه خواهد بود.1401/04/07
23:35:33
5.0 / 5
186
تگهای خبر: برند , توریست , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری