نتیجه جدید ترین کاوش در بند هخامنشی

نتیجه جدید ترین کاوش در بند هخامنشی

فقط سفر: سرپرست هیأت کاوش بند هخامنشی دیدگان (بستان خانی) از آواربرداری و لایروبی ۴۵ متر از مسیر آب راه سد اطلاع داد.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، حمیدرضا کرمی اظهار داشت: کانال آب راه که در فصل قبلی کاوش، دهانه ورودی آن در عمق ۲۱ متری تاج سد، یعنی در کفِ سد شناسایی شده بود، این دفعه آواربرداری و لایروبی شد و مسیر ۷۰ متری آن تا آب پخشِ سد شناسایی شد.
سرپرست تیم کاوش سد بستان خانی اضافه کرد: کانال آب راه که کف و دیواره های آن کاملاً سنگی است با پهنای ۷۰ سانتیمتر و ارتفاع ۱۲۵ سانتیمتر علاوه بر کارکرد انتقال آبِ مخزن به سمت آب پخش در جلوی سد، کارکرد رسوب گیری مخزن سد را هم داشته است.
کرمی با بیان اینکه طول این سازه ۷۰ متر است و در دوران هخامنشی ۲۰۰ سال کارکرد خویش را حفظ نموده است، اضافه کرد: آب راه سد در فصول گرم سال با باز شدن دریچه های آب پخش کار انتقال حجم زیادی آب را به رودخانه تنگ حنا و توزیع آن در دشت های پایین دست سد تا دشت پاسارگاد و سیوند و تخت جمشید بر عهده داشته است.
در بخش دیگری از کاوش، سازه سنگی دیگری به فاصله ۱۰ متر از آبراهه سد شناسایی شده است که به قول زارعی کردشولی ـ ناظر تیم کاوش ـ، هنوز کاربری آن معلوم نیست و احتیاج به کاوش بیشتری دارد.
او اضافه کرد: این سازه ۱ متر بالاتر از سازه آبراهه قرار دارد و عمق آن ۲ و نیم تا ۳ متر است.
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، در این کاوش همینطور علایم و نشانه هایی از شاخصه های دوران هخامنشی همچون ۱۰ امضای متفاوت روی سنگ های کارشده در سازه که نشان از سنگ تراشان این سازه است، شناسایی شد.
سد دیدگان معروف به سد بستان خانی در ۲۲ کیلومتری شمال شرق پاسارگاد در «تنگ حنا»، در بخش مشهد مرغاب شهرستان خرم بید، روی یکی از سرشاخه های مهم رودخانه پلوار ساخته شده است.
منبع:

1401/04/02
10:48:37
5.0 / 5
164
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری