معاون گردشگری:

توسعه کمی بوم گردی آفت است

توسعه کمی بوم گردی آفت است

به گزارش فقط سفر معاون گردشگری در جمع فعالان اقامتگاه های بوم گردی کشور اظهار داشت: توسعه بی ملاحظه و فقط کمی اقامتگاه های بوم گردی، آفتی جدی در زمینه گردشگری کشور به شمار می آید و نیاز است با تقویت ابعاد کیفی و فرهنگی، جایگاه بومی این نوع از تأسیسات گردشگری کشور حفظ شود و ارتقاء یابد.


به گزارش فقط سفر به نقل از روابط عمومی معاونت گردشگری، علی اصغر شالبافیان در نشستی با اعضای هیأت مدیره جامعه حرفه ای اقامتگاه های بوم گردی کشور و جوامع بوم گردی استانی بعد از دریافت گزارش و بررسی مشکلات آنها، تصریح کرد: اقامتگاه های بوم گردی بعنوان یکی از مهم ترین تأسیسات گردشگری کشور با دارا بودن استعداد ذاتی در امتداد معرفی و انعکاس فرهنگ، هنر، تاریخ و اصالت فرهنگی به گردشگران از جایگاه مهمی میان مراکز اقامتی کشور برخوردار می باشند، پس توسعه فقط کمی و بی ملاحظه، آفتی جدی در این عرصه به شمار می آید و نیاز است رویکرد فعلی به سمت حفظ و ارتقای جایگاه کیفی تغییر یابد.
وی با اشاره به اینکه تلاش در امتداد رفع و یا کاهش لطمه های بحران کووید - ۱۹ به اقتصاد اقامتگاه های بوم گردی کشور از دغدغه های روزانه اش به شمار می آید، اضافه کرد: یکی از اصلی ترین اولویت ها که همزمان با تقویت ابعاد کیفی این نوع از تأسیسات گردشگری به آن پرداخته خواهد شد، موضوع امهال پرداخت تسهیلات کرونا و جلب حمایت های مالی و پشتیبانی مورد نیاز در این حوزه می باشد.
شالبافیان همین طور پرداختن به موضوع آموزش و بروزرسانی دانش تخصصی اعضاء و جامعه محلی، پایداری و ظرفیت قابل تحمل روستاها، جلب مشارکت های فرابخشی همانند شهرداری ها، ارزیابی و نظارت خدمات، توسعه و تنوع بخشی محصولات و رونق همزمان گردشگری روستایی را از دیگر اولویت های کاری مورد توجه برشمرد.
اکبر رضوانیان ـ نایب رئیس جامعه بوم گردی کشور ـ به نمایندگی از اعضا بعد از جمع بندی دغدغه ها و چالش های پیش روی فعالان این حوزه، بیان کرد: بوم گردی دارای ماهیتی از نوع آسایش و اصالت خانه است و اقامتگاه صرف به شمار نمی آید.
او اضافه کرد: واحدهای بوم گردی هر سه ماموریت و ماهیت عناوین تخصصی وزارت یعنی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را با خود به همراه دارند، به شکلی که بوم گردی با احیای بناهای تاریخی قدیمی و نیز تکیه بر فرهنگ و اصالت منطقه و نیز تولید یا فروش صنایع دستی و هنرهای سنتی مناطق بومی کشور فرصت جذب گردشگران و تجربیات جدید را به وجود می آورد.
رضوانیان تصریح کرد: خواسته ما قرار گرفتن اقامتگاه های بوم گردی در اولویت و رئوس نگاه تصمیم سازان این حوزه است و نیاز داریم این نگاه کیفی باشد و در آن تفاوت های ساختاری و ابعاد فرهنگی و اصالت بوم گردی ها نسبت به سایر تأسیسات گردشگری لحاظ شود.
در حال حاضر بیش از دوهزار بوم گردی بصورت رسمی در کشور فعال اند. افزایش تعداد بوم گردی ها از سیاست های اصلی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در مدیریت پیشین بود که صدور مجوز بدون نیازسنجی و نظارت اصولی، همیشه با اعتراض مواجه بوده است.
منبع:

1400/07/19
10:27:23
5.0 / 5
77
تگهای خبر: آموزش , بوم گردی , خدمات , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری