بانوی خلاقی که به دنبال احیای هنر اصیل ممقان دوزی است

بانوی خلاقی که به دنبال احیای هنر اصیل ممقان دوزی است

فقط سفر: آذربایجان شرقی یک بانوی کارآفرین تبریزی با ورود به زمینه هنر ممقان دوزی در امتداد احیای این هنر اصیل خطه آذربایجان، گام برداشته است.


الهام هاشمی راد از سال ۸۵ در حوزه هنر و صنایع دستی با تدریس در آموزشگاه فنی و حرفه ای خود، فعالیت نموده و از سال ۸۸ نیز فقط در حوزه هنر سوزن دوزی به نام "ممقان دوزی" مشغول به تدریس و کارآفرینی برای سالانه حدود ۱۰۰ بانوی بدسرپرست و بی سرپرست است. وی هم چنین در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی جهاددانشگاهی نیز بعنوان پیشران فعالیت می کند.
وی با حضور در دفتر خبرگزاری ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، اظهار داشت: من در خانواده ای که به خیاطی و دوخت و دوز علاقمند بودند به دنیا آمدم، مادربزرگم خیاط بود و مادرم گلدوزی می کرد، در نتیجه علاقه خاصی هم از همان ابتدا به کارهای هنری بخصوص در حوزه دوخت و دوز داشتم.
وی درباب هنر ممقان دوزی، اظهار داشت: ممقان دوزی، رشته ای از صنایع دستی منحصر به خطه آذربایجان شرقی بوده که برمبنای نام آن نیز، خاستگاه این هنر اصیل، شهر ممقان است.
هاشمی راد اضافه کرد: این هنر که از سالهای قبل، چندان به آن پرداخت نمی شد، برمبنای ایراداتی که در نسخه سنتی آن وجود داشت، به مرور درحال فراموشی بود و حتی بانوان شهر ممقان نیز دیگر نمی توانستند کارهای هنر دستی خودرا به فروش برسانند. این امر موجب شد تا جرقه ای در ذهن من ایجاد شود که نباید بگذاریم این هنر از بین برود برای اینکه تنها هنر سوزن دوزی استان ما منحصر به ممقان دوزی است
وی اظهار داشت: در امتداد ورود به زمینه هنر ممقان دوزی، در بخش مواد اولیه و طراحی نقش ها، یکسری تغییراتی ایجاد کردم و با به روز سازی و کاربردی کردن این طرح ها، زمینه فروش هنر ممقان دوزی در نمایشگاه های سراسری و کشوری فراهم شده و هرچه بیشتر شناخته شد.
رومیزی های ممقان دوزی شده


منبع:

1400/06/03
15:27:18
5.0 / 5
564
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری