ثبت نشان های جغرافیایی برای صنایع دستی لرستان

ثبت نشان های جغرافیایی برای صنایع دستی لرستان

به گزارش فقط سفر سرپرست معاونت صنایع دستی اداره كل میراث فرهنگی لرستان از ثبت سه نشان جغرافیایی برای صنایع دستی استان اطلاع داد.


افشین باباحسینی در گفت‎وگو با خبرنگار ایسنا اظهار نمود: با عنایت به نیاز به بازدید و كنترل میزان تولید صنعتگران بهره مند از بیمه شاغلان صنایع دستی، معاونت صنایع دستی جهت تسهیل در بازدید از كارگاه‎های این افراد و هم جلوگیری از سوء استفاده‎های احتمالی اقدام به نصب برچسب امنیتی بر روی ابزار تولید این افراد كرد.
وی افزود: در فاز اول این طرح با عنایت به تعداد بالای گلیم بافان بیمه شده بر روی دارهای گلیم بافی این افراد برچسب امنیتی نصب می‎شود. بعد از انجام این كار صنعتگران ماهانه دو تصویر از دار خود و برچسب مربوطه كه حاوی كد مختص به همان صنعتگر است، میزان تولید و فعالیت خویش را به اطلاع معاونت می‎رسانند.
سرپرست معاونت صنایع دستی اداره كل میراث فرهنگی لرستان خاطرنشان كرد: همچون مزایای این طرح صرفه جویی در وقت و هزینه بازدید برای صنعتگر و اداره كل و هم تولید نشدن مزاحمت برای صنعتگران با عنایت به عدم نیاز به بازدید فیزیكی از كارگاه صنعتگران می‎شود.
وی خاطرنشان كرد: یكی دیگر از كارهای پیگیری شده اقدام در جهت ثبت سه نشان جغرافیایی(گلیم و جاجیم خود رنگ و ماشته لرستان) برای صنایع دستی استان با همكاری شركت شهرك‎های صنعتی است.
باباحسینی اضافه كرد: با ثبت این سه نشان از كپی طرح‎های خاص لرستان توسط صنعتگران سایر استان‎ها و هم تولید محصولات مشابه صنایع دستی استان در مناطق دیگر جلوگیری شده و انحصار تولید آن در دست تولید كنندگان‎مان خواهد بود.


 

1396/10/25
15:01:19
5.0 / 5
5025
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری