جنگ دیپلماتیک در زمینه گردشگری

جنگ دیپلماتیک در زمینه گردشگری

همزمان با تلاش عربستان برای منتقل کردن مقر سازمان جهانی گردشگری از مادرید به ریاض، اسپانیا برای جلوگیری از این اتفاق سلاح های دیپلماتیک را به کار گرفته است.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا و به نقل از روزنامه اسپانیایی ال پاییس، باتوجه به اینکه عربستان سعودی برای تغییر دادن مقر سازمان جهانی گردشگری(UNWTO) تمایل نشان داده است، اسپانیا با کمک سلاح های دیپلماتیک اهتمام دارد با استمرار قرار داشتن مقر سازمان جهانی گردشگری در مادرید از صنعت گردشگری این کشور که از مهم ترین منابع اقتصادی اش شمرده می شود حفاظت کند.
باتوجه به این موضوع، اسپانیا در ماه های اخیر درگیر نوعی نبرد دیپلماتیک شده است و جلسات دوجانبه ای با کشورهای مختلف و سازمان جهانی گردشگری برگزار کرده تا از تبدیل شدن ریاض به مقر سازمان جهانی گردشگری پیشگیری کند.
این درحالی است که مقام های عربستان سعودی هنوز برای تغییر دادن مقر این سازمان درخواست رسمی ارائه نداده اند. هم اکنون، عربستان فقط برای این کار ابراز تمایل کرده است.
تغییر مقر سازمان های زیرمجموعه سازمان ملل اتفاق معمولی نیست. برای این کار باید درخواست رسمی ارائه شود و این درخواست باید در مجمع عمومی سازمان ملل به رای گذاشته شود. مجمع عمومی دوسالانه پیش رو در مراکش انجام خواهد شد. اواسط اکتبر بعنوان تاریخ برگزاری این مجمع اعلام شده اما گزارش ها حاکی از آنست که این مجمع به درخواست مراکش باتوجه به وضعیت همه گیری کرونا به انتها سال جاری میلادی موکول خواهد شد.
هم اکنون نه سازمان جهانی گردشگری و نه «زوراب پولولیکاشویلی» دبیرکل این سازمان درباره این مساله اعلام موضع نکرده اند.
منابع وابسته به این سازمان اعلام نموده اند تصمیم عربستان هنوز رسمی نیست اما با وجود رضایت بخش بودن عملکرد مادرید در طول این مدت، تصمیم گیری درباره این مساله به کشورهای عضو بستگی دارد.
اگر درخواست رسمی تغییر مقر مطرح شود، عربستان به دوسوم آرای مجمع نیاز خواهد داشت؛ یعنی دست کم ۱۰۶ کشور باید به انتقال مقر به ریاض رای مثبت دهند.
در این بین شرکت های بزرگ گردشگری اسپانیا نیز نسبت به احتمال انتقال این مقر به عربستان ابراز نگرانی کرده اند.
احتمال تغییر این مقر به ریاض همین طور وضعیت ناخوشایندی را بین دولت اسپانیا و سازمان جهانی گردشگری ایجاد کرده است. مقر اصلی این سازمان که ۱۵۲ کارمند دارد از زمان تاسیس یعنی از دهه ۷۰ میلادی در مادرید بوده است. در این بین دبیرکل سازمان در وضعیت پیچیده ای قرار گرفته است. از آن جایی که تصمیم گیری در این مورد به عهده اعضا خواهد بود، او در این زمینه بی طرف است. اما این مساله پیچیدگی شرایط را تشدید می کند چونکه اسپانیا از نامزدی او برای این سمت حمایت کرده بود و در مقابل انتظار داشت که او از ثابت ماندن مقر در مادرید حمایت کند.

1400/05/19
00:00:12
5.0 / 5
228
تگهای خبر: ثبت , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری