پاسخ ناظر مقیم مرمت گنبد شیخ لطف الله به سؤالات ایسنا

پاسخ ناظر مقیم مرمت گنبد شیخ لطف الله به سؤالات ایسنا

به گزارش فقط سفر اصفهان «هرچه هم زده بوده باشند الان در اثر آفتاب از بین رفته و تمیزکاری هم شده است. این مساله قبلاً مطرح شده، نمی دانم چرا باردیگر می پرسید و چه اصراری دارید و چه لذتی می برید؟» این، پاسخ ناظر مقیم فاز دوم مرمت گنبد شیخ لطف الله به سؤال ساده‌ی خبرنگار ایسناست: «آیا روی ترک مرمت شده‌ی گنبد شیخ لطف الله روغن زده بودند؟»وقتی برف، روی ترک مرمت شده‌ی گنبد شیخ لطف الله ننشست و ایسنا پرسید «چرا؟» مدیر پایگاه میراث جهانی نقش جهان با اطمینان اظهار داشت: عکس ایسنا فتوشاپ است. بعدتر اما نظر متخصصان مختلف درباره‌ی علت آب گریز شدن ترک مرمت شده پرسیده و منتشر گردید و قرار بود آزمایش هایی نیز روی این ترک صورت گیرد، اما نتیجه‌ی این آزمایش ها که تکلیف علت ننشستن برف را روشن می کرد، هیچ گاه رسانه ای نشد.

در این مدت، ترک مرمت شده دو بار مورد تائید قرار گرفته و حالا، فاز دوم مرمت توسط همان پیمانکار قبلی آغازشده است منتقدان اما با امضای نامه ای خواهان توقف این مرمت شده اند.

به منظور روشن شدن زوایای مبهم مرمت ترک پیشین گنبد، ایسنا با بهشاد حسینی، ناظر مقیم فاز دوم مرمت گنبد شیخ لطف الله گفت وگویی انجام داده که شرح آنرا در ادامه می خوانید.

در مرمت جدید کاشی های قدیم را کار می کنید؟

بله، اما نو هم داریم یعنی بعضی قطعات که خراب باشد را اهتمام می نماییم با لقمه گذاری پرکنیم. ما دو درصد کاشی ها را عوض کردیم.

زمینه‌ی ترک مرمت شده‌ی قبلی، نو نشده؟

خیالتان جمع که این طور نیست.

برای مرمت گنبد شیخ لطف الله به کاشی کار نیازی نبود؟

این کار یک معمار می خواست که به این قضیه وارد باشد، برای این کار کاشی تراش به دردمان نمی خورد. ما نمی خواهیم کاشی عوض نماییم و البته در کنار مرمتگر کاشی تراش هست؛ یعنی خودشان نیرو دارند، کاشی تراش دارند، من فامیل کاشی تراش را نمی دانم چون با پیمانکار طرف هستم.

طرح مرمت گنبد کجاست؟

در دفتر هست.

شما ناظر مرمت ترک اول بودید. درست است؟

نه من ناظر نبودم.اما بعنوان ناظر تزئینات و آرایه های معماری اداره کل حضور داشتید؟

من ناظر مرمت پروژه نبودم.

آثاری از روغن بزرک بر روی ترک های مرمت نشده هم پیداشده؟

بله ما بقایای روغن بزرک را در ترک های مرمت نشده پیدا کردیم. در دوره هایی با خیال این که نفوذ آب را می کاهد از روغن استفاده می کردند و روغنی زده بودند که در دوره های بعد حالت چغرمگی به خودش گرفته بود و بقایای آن نشان می داد یک روغن گیاهی خشکانه مثل روغن بزرک است.

و روی ترک مرمت شده هم روغن بزرک زده شده بود؟

هرچه هم زده بوده باشند الان در اثر آفتاب از بین رفته و تمیزکاری هم شده است. این مساله قبلاً مطرح شده، نمی دانم چرا باردیگر می پرسید و چه اصراری دارید و چه لذتی می برید.

یعنی در بخش قبلی بوده؟

در آن بخش قبلی بوده و در این بخش دیگر خبری نیست.

چرا آجرها کمرنگ شده؟

وقتی دوغاب می دهند و تمیز می کنند یک گردی روی کار می نشیند اما به خاطر این دوغابی که روی آن بود تمیزکاری انجام شد و پاک شده است.

شما الان ناظر مرمت ترک جدید هستید، انتقاد شما نسبت به ترک مرمت شده‌ی قبلی چیست؟

(سکوت)

نمی خواهید بگویید؟

بله نمی گویم.

پس ترک مشکل دارد؟

نه، مشکلی که فکر بکنید نه. اگر هم مشکلی داشته مرتفع شده است.

منبع:

1400/04/26
21:16:02
5.0 / 5
224
تگهای خبر: آزمایش , متخصص , میراث
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری