كشف تازه از تدفین انسان در فارس

كشف تازه از تدفین انسان در فارس

به گزارش فقط سفر کاوش دیرینه شناسی محوطه «هیربدان» داراب به شناسایی نهشته هایی از دوره کفتری و یافته هایی از قبیل تدفین های انسانی، سازه های معماری و چند کتیبه روی لبه ظرف سفالی منجر گردید.


به گزارش فقط سفر به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سپیده جمشیدی یگانه ـ سرپرست هیأت دیرینه شناسی در این منطقه ـ اظهار داشت: شهرستان داراب در استان فارس با عنایت به موقعیت جغرافیایی، دشت حاصلخیز و منابع آب کافی، همواره در دوره های مختلف مورد توجه جوامع انسانی بوده است، اما با وجود غنای فرهنگی، چندان مورد پژوهش قرار نگرفته و معدود پژوهش های دیرینه شناسی معطوف به دوران تاریخی و اسلامی بوده، ازاین رو کاوش و پژوهش در دوره های قدیمی تر ضروری به نظر می آید.
این دیرینه شناس با بیان اینکه پروژه کاوش در این محوطه با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد، اضافه کرد: به منظور شناخت شاخصه های فرهنگی، این منطقه در طول هزاره های سوم و دوم قبل از میلاد و همینطور شناخت برهمکنش های فرهنگی منطقه ای و فرامنطقه ای تپه هیربدان برای کاوش انتخاب گردید.
او ضمن اشاره به اینکه محوطه هیربدان اولین بار توسط «میروشجی» شناسایی شد و در سال ۱۳۹۷ هم خانی پور از این محوطه بازدید کرد، افزود: با عنایت به اهداف کاوش، در این فصل، پنج گمانه و دو ترانشه ایجاد و کاوش در آنها منجر به شناسایی نهشته هایی از دوره کفتری شد.
این دیرینه شناس با بیان اینکه از یافته های این کاوش میتوان به تدفین های انسانی، سازه های معماری و چند کتیبه روی لبه ظرف سفالی اشاره نمود، به تشریح یافته های این پروژه پرداخت و اضافه کرد: تدفین های این محوطه از نوع ساده‌ی چاله ای و به صورت طاقباز و جنینی بوده است. معماری به دست آمده شامل چند فضای مستطیل شکل و یک فضای مدور بود که همگی با مصالح خشت ساخته شده اند.


دوره های بانش و کفتری، دو دوره بسیار مهم در دوران قبل از تاریخ و آغاز تاریخ در منطقه فارس هستند. دوره بانش همزمان با پدیده پروتوعیلامی در حوضه رود کر شروع می شود و ملیان محوطه کلیدی در این دوره می شود. بعد از آخر این دوره، جمعیت منطقه کاسته می شود و سپس در دوره کفتری جمعیت منطقه به شدت رشد می کند و ملیان باردیگر پایتخت حکومت عیلام می شود.
منبع:

1400/04/13
11:58:46
5.0 / 5
282
تگهای خبر: پایتخت , شهر , فضا , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری