تقلا برای نجات لارك در خلیج فارس

جزیره ای كه نمی خواهد هرمز و هنگام شود

جزیره ای كه نمی خواهد هرمز و هنگام شود

فقط سفر: ساخت وساز در جزیره لارک ازطریق یک نهاد دولتی از سال 1397 شروع شده است. از یک سال پیش تصمیم گرفته شد روی گردشگری این جزیره‌ی پهلوگرفته در خلیج فارس نیز کار شود. اما نگرانی هایی از تکرار معضلی که گریبان جزایر هرمز و هنگام را گرفته، وجود دارد.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، لارک در نزدیکی جزیره قشم و ورودی تنگه هرمز قرار دارد. وسعت آن به ۴۹ کیلومتر مربع می رسد و از کوه های آتشفشانی مخطروطی برخاسته است، برای همین بافتی شبیه جزیره رنگارنگ هرمز دارد. در قسمتی از این جزیره، نیروی دریایی مستقر شده و بخش دیگر آن، محل زندگی بومی ها است. رفت و آمد به این جزیره چندسالی است با شناورهای دریایی ممکن شده؛ سه روز در هفته با اتوبوس دریایی از قشم به لارک می توان رفت. جزیره یک درمانگاه، یک دکتر، یک مدرسه و یک اقامتگاه بومگردی دارد. اگرچه شغل بیشتر مردم ماهیگیری است، اما تامین سوخت برای قایق ها و موتورهای داخل جزیره ـ که تنها وسایل امرار معاش است ـ بزرگ ترین چالش آنها به شمار می آید.
از سال ۱۳۹۷ کار آبادانی در جزیره لارک به بنیاد علوی سپرده شد تا کمبودهای آن جبران شود. در تعریف عملکرد این بنیاد آمده که بازوی محرومیت زدایی بنیاد مستضعفان، مسؤول پیاده سازی الگوی جامع آبادانی و پیشرفت است. اما این بنیاد از آن سال تا کنون در جزیره لارک چه کرده و تا اختتام تعهداتش که تا سال ۱۴۰۲ باشد، چه برنامه ای برای محرومیت زدایی و آبادانی دارد و الگوی گردشگری آن برای جزیره لارک چیست؟ این جزیره دنبال چه نوع گردشگری است؟ آیا مقرر است ادامه پروژه های بنیاد علوی، لارک را به سرنوشت هرمز و هنگام گرفتار کند؟
امین عباسی، کارشناس مسؤول پروژه های بنیاد علوی در جزیره لارک در پاسخ به این پرسش ها به ایسنا اظهار داشت: بنیاد در قالب طرحی پنج ساله با استانداری، در طرح هادی جزیره لارک مشارکت دارد. سیاست ما محرومیت زدایی و ایجاد زیرساخت های اولیه است تا فضا برای سرمایه گذاری آماده شود. وقتی این شرایط فراهم نباشد، سرمایه گذاری ها با شکست مواجه می شود. بعد از این مرحله، باید پتانسیل منطقه را شناسایی نماییم، بررسی ها و نیازهای مردم منطقه نشان میدهد لارک ظرفیت گردشگری دارد. اهتمام می نماییم با کمک مردم، این جنبه جزیره را در امتداد توسعه اقتصادی تقویت نماییم.
او افزود: ما از زمانی که وارد جزیره لارک شدیم، درمانگاه را ساختیم و تجهیز کردیم و همزمان ۳۰ پروژه را پیش برده ایم و مقرر است تا سال ۱۴۰۲ این پروژه ها را ادامه دهیم و تکمیل نماییم. بیشتر پروژه ها جنبه تجهیز و تکمیل داشته است. در ساخت رینگ دورِ جزیره مشارکت داشته ایم، البته که همه هزینه آنرا بنیاد (علوی) نداده است؛ ۳ میلیارد آنرا ما پرداخت کردیم. تجهیز درمانگاه و حسینه، راه اندازی اسکله، سالن انتظار مسافر، پارک ها و بوستان ها، کمک به راه اندازی اقامتگاه های بومگردی و برگزاری کلاس های آموزشی گردشگری بوسیله هلدینگ های گردشگری همچون اقداماتی بوده که تا کنون انجام داده ایم.
عباسی با اشاره به راه اندازی یک اقامتگاه بومگردی با مشارکت و حمایت مالی بنیاد علوی در جزیره لارک، اظهار نمود: قرار بود ۱۰ بومگردی در این جزیره راه اندازی نماییم. قرار شد برای آغاز به ساخت یک بومگردی با مدیریت مردم محلی کمک نماییم تا سایر اهالی جزیره بدانند که قرار نیست شکست بخورند و متحمل ضرر شوند؛ روز اول که آمدیم مردم می ترسیدند هزینه کنند و بازدهی نداشته باشند. ما از نظر مالی به ساخت نخستین بومگردی جزیره لارک کمک کردیم. وام کم بهره با بازپرداخت طولانی مدت دادیم که به خاطر کرونا حتی بازپرداخت آنرا به تعویق انداختیم.
بخشی از پروژه های بنیاد علوی در جزیره لارک؛ راه اندازی پارک و بوستان


منبع:

1400/03/24
08:29:35
5.0 / 5
389
تگهای خبر: آموزش , فضا , گردشگری , مسافر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری