كدام ساختمان ها باید تاییدیه آتش نشانی دریافت كنند؟

كدام ساختمان ها باید تاییدیه آتش نشانی دریافت كنند؟

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران اظهار داشت: در سال های اخیر در ساختمان هایی که تاییدیه ایمنی گرفتند آمار آتشسوزی ها و حوادث با یک کاهش فاحش به زیر ۹ درصد رسیده است.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی تهران با اعلان اینکه مسائل ایمنی درباره ساختمان ها به ساختمان های در حال ساخت (جدید) و ساختمان های موجود تقسیم می شوند، اظهار داشت: ساختمان های موجود ساختمان هایی هستند که چندین سال پیش ساخته شدند و در آن زمان دستورالعمل مناسبی درباره ایمنی آنها وجود نداشته اما ساختمان های جدید در سال های اخیر ساخته شدند و دستورالعمل های ایمنی هم درباره آنها اجرا شده است.
او با اعلان اینکه حدود ۱۰ تا ۱۲ سال است که ضوابط ایمنی درباره ساختمان ها در حال اجرا می باشد، اضافه کرد: ساختمان های ۶ طبقه به بالا با کاربری مسکونی و یک طبقه به بالا با کاربری غیرمسکونی باید تاییدیه آتش نشانی دریافت کنند. حتی ساختمان های مسکونی زیر ۶ طبقه هم در صورتیکه بیشتر از ۲۰ واحد در آن وجود داشته باشد در مرحله اول دریافت جواز، باید تاییدیه آتش نشانی دریافت نمایند.
ملکی با اعلان اینکه یکی از آیتم های دریافت آخر کار شهرداری، دریافت تاییدیه ایمنی آتش نشانی است، توضیح داد: در حین ساخت ساختمان، آتش نشانی دو تا سه بار از روند ساخت بازدید می کنند و در آخر هم هنگام دریافت آخر کار شهرداری، با تعامل خوبی که با شهرداری اتفاق افتاده ابتدا باید تاییدیه ایمنی آتش نشانی دریافت نمایند تا پس از آن آخر کار شهرداری صادر شود.
به قول ملکی از آنجائیکه تایید ایمنی ساختمان با جان مردم ارتباط دارد، آتش نشانی در این مسئله هیچ ملاحظه ای ندارد و تمام قوانین و دستورالعمل ها به صورت جدی و دقیق اجرا و در نظر گرفته می شود.
کاهش آمار آتش سوزی ساختمان های مورد تاییدآتش نشانی، به زیر ۹ درصد رسید
سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران در ادامه اضافه کرد: در سالهای اخیر در ساختمان هایی که تاییدیه ایمنی گرفتند آمار آتش سوزی ها و حوادث با یک کاهش فاحش به زیر ۹ درصد رسیده است. در این ساختمان ها به هنگام حادثه آلارم و سیستم اعلام حریق به صدا در می آید و پیش از گسترده شدن حادثه ساکنان از آن خارج می شوند و مسائل و تجهیزات مختلف ایمنی در آن به صورت خودکار فعال می شوند و همین مسئله سبب شده که در ساختمان های دارای تاییدیه آتش نشانی، آتش سوزی منجر به فوت نداشته باشیم و این نشان از کارایی بالای این تجهیزات دارد و سخت گیری ها دارد.
نقص قوانین برای ایمنی ساختمانهای قدیمی
بنابر اعلام سایت شهر، او مشکل اصلی را در ایمنی ساختمانهای موجود و قدیمی دانست و افزود: از آنجائیکه این ساختمانها دیگر نیازی به انتها کار ندارند، تلاشی برای تأمین تجهیزات و مسائل ایمنی ساختمان نمی کنند و البته نقص و ضعف قوانین در این مسئله به چشم می آید که هیچ نوع اجبار واجباری برای تأمین ایمنی این ساختمانها وجود ندارد. شاید برخی از مسائل مانند ایجاد پله فرار در این ساختمانها دیگر امکان پذیر نباشد اما حتی اگر بخشی از این امور ایمنی صورت گیرد می تواند تأثیر گذار باشد.
الزام تهیه تاییدیه ایمنی برای ساختمان های زیر ۶ طبقه
ملکی با اعلان اینکه حدود دو سالی است که قانونی جدید ابلاغ گردیده و هرچند به صورت جدی صورت نمی گیرد اما خبری نویدبخش است، اضافه کرد: طبق قانون جدید ساختمانهای زیر ۶ طبقه هم آخر کارشان منوط به دریافت تاییدیه مسائل ایمنی است درواقع تمام ساختمان ها با هر نوع کاربری، هر نوع طبقه و با هر تعداد واحد باید تاییدیه ایمنی دریافت نمایند، با این تفاوت که باتوجه به تعداد بسیار زیاد ساختمان ها در شهر، تاییدیه ایمنی ساختمان های زیر ۶ طبقه مستقیما توسط سازمان آتش نشانی صورت نمی گیرد و این سازمان بعنوان یک ناظر عالی رفتار می کند و مهندسان نظام مهندسی باتوجه به آموزش هایی که درباره اصول ایمنی آتش نشانی دریافت نمودند، در طراحی ها و نقشه ها میزان تجهیزات و مسائل ایمنی را هم لحاظ می کنند و آتش نشانی تنها به صورت رندم برخی از پرونده ها را بررسی می کند.
ضعف در فرهنگ سازی درباره مسائل ایمنی ساختمان ها
سخنگوی سازمان آتش نشانی یکی دیگر از مشکلات در بحث ایمنی ساختمان ها را ضعف در فرهنگ سازی دانست و عنوان کرد: در بسیاری از کشورهای دنیا خود ساکنان و مالکان برای مسائل و تجهیزات ایمنی اقدام می کنند اما در کشور ما با وجود خدمات خیلی از جمله آموزش ها، بازرسی ها و نظارت ها که توسط آتش نشانی اغلب به صورت مجانی عرضه می شود، شهروندان برای ایمنی ساختمان ها گامی بر نمی دارند.
او افزود: در چند سال قبل برای هزاران ساختمان تاییدیه ایمنی صادر کردیم اما این تاییدیه ها یک تا دو سال اعتبار دارند و باید باردیگر تمدید شود. البته تمدید این تاییدیه دیگر مانند مرحله دریافت آن نیست و دیگر نصب تجهیزات وجود ندارد و هزینه های آن مانند روز اول نیست؛ اما به سبب ضعف در فرهنگ سازی و جدی نگرفتن فرهنگ ایمنی، هزاران ساختمانی که در سالهای قبل تاییدیه اولیه را گرفتند پس از آخر اعتبار باردیگر رجوع نکردند و آمار افرادی که به صورت داوطلبانه و با یک درصد هزینه دریافت آخر کار، برای تمدید ایمنی ساختمان ها رجوع کنند، حدودا صفر است.
ملکی تصریح کرد: در هنگام خرید و ساخت مسکن به مسائل مختلفی مانند دسترسی و لوازم رفاهی و خدماتی ساختمان توجه می نماییم اما مسائل ایمنی را در نظر نمی گیریم و حل این مشکل احتیاج به کار فرهنگی درباره مسائل ایمنی دارد. باید در هنگام خرید ساختمان حواس مان به مسائل ایمنی ساختمان هم در کنار سایر فاکتورها باشد. شاید یکی از نقص ها، عدم لحاظ استعلام از آتش نشانی در هنگام خرید و فروش ساختمان باشد اما مشکل این است که با فرض بر انجام این کار و بعد از استعلام از آتش نشانی باید قانونی وجود داشته باشد تا افراد را ملزم به رعایت مسائل ایمنی ساختمان و نصب تجهیزات کند.
تجهیزات اجاره ای در بعضی ساختمان ها
او در آخر درباره تخلفاتی مانند وجود تجهیزات موقت و اجاره ای در بعضی از ساختمان ها اظهار داشت: آتش نشانی در هنگام بازدید تجهیزات را بررسی می کند و قاعدتا خبری از اجاره ای بودن آن ندارد و این مسئله در این بازدید قابل تشخیص نیست. تعداد نیروهای آتش نشانی هم در حدی نیست که بتوانند به صورت دوره ای بازدید از ساختمان ها برای کشف تخلفات احتمالی و صحت تجهیزات را ادامه دهند.1400/03/01
10:02:46
5.0 / 5
217
تگهای خبر: آموزش , خدمات , خرید , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری