مدیرپایگاه جهانی تخت جمشید:

كشفیات تل آجری روشنگر زوایای شهر پارسه است

كشفیات تل آجری روشنگر زوایای شهر پارسه است

فقط سفر: فارس مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید تصریح کرد که آثار به دست آمده و کشفیات محدوده مطالعاتی ˮتل آجریˮ، به شکلی روشن کننده ابعاد و زوایایی از پیشینه ˮشهر پارسهˮ است.


حمید فدایی چهارشنبه ۱۳ اسفند در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تخت جمشید در داخل و چه در خارج از کشور شناخته شده است و همگان اینجا را بعنوان یک محوطه شاخص در حوزه میراث سنگی که عمده آن در ارتباط با دوره هخامنشی بوده، می شناسند؛ دوره ای که پایتخت آن در پارسه اهمیت ویژه ای می یابد و عرصه حکومت نه تنها مختص به این تخت گاه بلکه حوزه ای فراگیر است.
وی اظهار داشت: پارسه پایتخت دوره هخامنشی و شهری بوده که نیمی از دنیای باستان از آن رهبری و مدیریت می شده و شواهد آن در دشت بزرگ مرودشت به صورت پراکنده وجود دارد، بنابراین محافظت از این عرصه مهم و تاریخی کار کوچکی نیست، عرصه ای که بالغ بر هشتاد و پنج هزار هکتار را شامل می شود؛ به عدد ساده ولی در زمینه مسئولیتی، حفاظت و صیانت از میراثی که در محدوده جغرافیایی آن قرار گرفته اند به سبب وجود چند شهر، تعداد زیادی بخش و ده ها روستا با شواهد آثار پیدا و پنهانی که باید همه آنها کنترل و حفاظت شوند، کاری خیلی مشکل و دشوار است.
فدایی با اعلان اینکه از سال ۱۳۱۰ فعالیت این پایگاه شروع شده است، اظهار داشت: طی ۹ دهه گذشته و در حوزه میراث و فرهنگ، بزرگان زیادی بوده اند که در زمینه نگهداری و صیانت از میراث فرهنگی خدمات شایان توجهی را به این مکان ارائه کرده اند و امروز هم موضوعات نگهداری و ساماندهی از جانب همکاران متخصص و صدیق ما در پایگاه دنبال می شود. با اینکه در طول همه سالهای گذشته موضوعات حفاظت و نگهداری از جانب پایگاه دنبال شده اما باتوجه به گستردگی و وسعت حرایم تخت جمشید، حفاظت از پهنه منظری محوطه با مشکلاتی روبروست.
او افزود: این منظر خود شامل حوزه های زیست محیطی و پهنه های طبیعی و پرارزش ملی هم بوده و به این جهت تقابلی بین حوزه میراثی با میراث طبیعی شکل گرفته و مباحث زمین شناسی و زیست بوم را در بر می گیرد که باید به این مسئله بیشتر توجه گردد.
فدایی با اعلان اینکه یکی از علل ایجاد تخت جمشید در این مکان، توجه سازندگان این بنای باشکوه به مساله زیست بوم بوده است، اظهار داشت: خصوصیت خاص اقلیمی و زیست بومی این منطقه سبب شده این مجموعه بزرگ و با شکوه در اینجا پدید آید و فراتر از آن اینکه زمینه ساز ایجاد تمدنی از هزاره پنجم پیش از میلاد تا به امروز در این پهنه تاریخی باشد.
او با اعلان اینکه حتی از دوران قبل از تاریخ و پارینه سنگی میانه هم آثار شاخص دراین محدوده وجود دارد، اظهار داشت: در واقع رودخانه های کر و سیوند و حاصلخیزی دشت از مهم ترین عوامل ایجاد حوزه تمدنی در پهنه مرودشت بوده و ازاین رو مساله زیست بوم در این منطقه که زمینه ساز شکل گیری تمدن های کهن در دشت بوده حایز اهمیت فراوان است، باآنکه بنظر می رسد محافظت آن به درستی انجام نشده و نسبت به آن غلفت شده است.
او گفت ملاحظات ویژه در حفاظت از عرصه مستقیم اثر شامل تخت گاه و مجموعه کاخ های مجموعه، سبب شده در دهه های گذشته به منظر و زیست بوم تخت جمشید کمتر پرداخته شود، ازاین رو ضروری است به ظرفیت های مکانی و زیست محیطی منطقه که از علل ایجاد مجموعه است توجه بیشتری شود و از ارزش های آن محافظت گردد.
مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید اظهار داشت: ظرفیت های طبیعی و محیط زیستی در تخت جمشید میراثی ست در دل میراث که باید به درستی مورد شناسایی و حفاظت قرار گیرد. موضوعی که توسط مردمان دوره باستان با تعامل سازنده ایشان با محیط، شناسایی شده و در وحدتی بی نظیر با جنبه های فنی و با نگاهی هنرمندانه و معمارانه بعنوان ظرفیت در خلق تمدن ها مورد بهره برداری قرار گرفته است.
فدایی اظهار داشت: امروزه بی توجهی به تعامل سازنده با محیط زیست و بهره برداری نامناسب از منابع طبیعی و همچون منابع آبی، مخاطرات گسترده ای را در دشت که خود بخشی از بستر تمدنی و تاریخی منطقه و بخشی از پارسه باستانی شمرده می شود، به وجود آورده است.
وی با اعلان اینکه در مورد شهر پارسه؛ پایتخت هخامنشیان سئوالات بی شماری مطرح است که باید به جواب آنها نه در تخت جمشید بلکه در حریم و منظر آن پیدا کرد، بنا بر این رویکرد باستانشناسی و حفاظت طی یک دهه گذشته به سمت پهنه دشت بعنوان بخشی از منظر طبیعی و تاریخی تخت جمشید معطوف شده است.
فدایی اجرایی شده پروژه کاوش در محوطه های مختلف هخامنشی را در همین راستان ارزیابی و اشاره کرد: بکی از این اقدامات پژوهشی فصل های مختلف کاوش در تل آجری و محدوده شهر پارسه بوده است که همچنان ادامه دارد.
مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید با اعلان اینکه نتایج حاصل از مطالعات و پژوهشها که به تدریج اطلاع رسانی می شود، روشن کننده زوایای مختلف از تمدن پارسه، خواهد بود، اظهار داشت: پارسه شهری است که بسیاری از مشخصات آنرا نمی شناسیم چونکه خیلی از شواهد آن طی مداخلات گسترده کشاورزی و توسعه در قرن حاضر در منطقه تخریب شده و بخش های از آن هم در زیر رسوبات دشت مدفون است.
فدایی اشاره کرد: در طول چهار فصل بررسی های دیرینه شناسی در منطقه شواهد زیادی از آثار به جای مانده شهر پارسه مورد بررسی قرار گرفته که ضرورت حفاظت گسترده تر از شواهد موجود تاریخی را گوشزد می کند.
منبع:

1399/12/13
15:16:27
0.0 / 5
988
تگهای خبر: پایتخت , تخت جمشید , خدمات , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری