پشت میدان نقش جهان تخریبی در كار بود؟

پشت میدان نقش جهان تخریبی در كار بود؟

به گزارش فقط سفر اصفهان روزهای گذشته، تصاویری از آوار یک دیوار در ضلع شرقی میدان نقش جهان (پشت گنبد مسجد شیخ لطف الله)، به دست ایسنا رسید و پیگیری برای اطلاع از چند و چون این ماجرا شروع شد.


ناصر طاهری، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان با مشاهده‌ی این عکس ها تخریب جدید در این محدوده را رد کرد و به ایسنا اظهار داشت: این آوار در ارتباط با یکی از کارگاه های مرمتی گروه امانی اداره کل میراث فرهنگی است.
او توضیح داد که مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان، در سایت این اداره کل، اطلاعات بیشتری را دراین باره عرضه کرده است و در این خبر که روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان، بامداد ششم بهمن ماه با تیتر «آغاز عملیات مرمت یکی از خانه های بافت تاریخی میدان امام(ره) اصفهان» به نقل از فریدون اللهیاری منتشر نموده، آمده بود: «در بازرسی های دوره ای کارشناسان این اداره کل از بافت های تاریخی، متوجه شدیم که دیوار یکی از خانه های تاریخی که در حریم و بافت تاریخی شرق میدان امام(ره) قرار دارد به دلیل تخریب احتیاج به مرمت اضطراری دارد، بنابراین با عنایت به موقعیت این خانه تاریخی، عملیات اضطراری مرمت و حفاظت از این خانه تاریخی توسط گروه امانی اداره کل شروع شد.
این عملیات مرمت که به منظور ایمن سازی و رفع خطر و با استفاده از مصالح سنتی شروع شده، به علت حفظ بافت تاریخی حریم میدان امام(ره) از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.
بعد از آخر عملیات اضطراری مرمت دیوار این خانه تاریخی، گروه امانی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان با همکاری مالک خانه، مرمت و استقامت بخشی تمام فضای داخلی را هم آغاز خواهند کرد.»
عکسی از حضور گروه امانی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان در محل تخریب دیواربا این وجود، ظهر ششم بهمن ماه در یکی از خبرگزاری ها، مطلبی با تیتر «تخریب بنای تاریخی دیگر در مجاورت میدان امام اصفهان» منتشر گردید که البته مشخص نمی کرد دقیقاً کدام خانه‌ی تاریخی تخریب شده اما از توضیحی که مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان در گفتگو با این خبرگزاری اظهار کرده بود، می شد فهمید که ماجرا در ارتباط با همان آوار دیوار بوده است.
فریدون اللهیاری در این مصاحبه، بار دیگر تاکید کرد که تخریب خانه در کار نبوده و اظهار داشته بود: اتفاقاً خانه تاریخی در آنجا وجود دارد که متعلق به مالک خصوصی است و همکاران امانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در آنجا حضور بهم رساندند تا از این بنا رفع خطر کنند. در کنار این بنای تاریخی، بازمانده هایی از بنایی که در جهت پروژه گذر آقا نجفی شهرداری، آزادسازی شده بود وجود داشت که در حال صدمه زدن به خانه تاریخی مجاور خود بود و نیروهای میراث فرهنگی با حضور خود در محل به رفع خطر از این بنای تاریخی پرداختند.
مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان خاطرنشان کرده بود: دیوار بازمانده ای از خانه های تاریخی قبلی وجود دارد که همکاران ما با مشارکت مالک خانه تاریخی در محل حضور به هم رساندند و با برداشتن دیوار خانه تخریب شده، مبادرت به استقامت بخشی دیوار خانه تاریخی سالم کردند.
عکسی که علی نجات بخش طی هفته های گذشته و قبل از تخریب دیوار از این محدوده ثبت کرده است. در نهایت، ایسنا با یکی از ساکنان بافت تاریخی میدان نقش جهان برای کسب اطلاع از چندوچون این ماجرا گفت وگویی انجام داد و سخنان کوتاه این فرد هم مؤید این امر بود که روزهای گذشته خانه جدیدی در این قسمت تخریب نشده و از این بابت جای نگرانی نیست.1399/11/12
13:46:43
0.0 / 5
546
تگهای خبر: ثبت , سایت , شهر , صنایع دستی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری