با لغو فرمان منع صدور ویزا از جانب بایدن، برای ایرانی ها چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

با لغو فرمان منع صدور ویزا از جانب بایدن، برای ایرانی ها چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

به گزارش فقط سفر لغو فرمان اجرایی ترامپ برای ایجاد ممنوعیت صدور ویزا برای سفر شهروندان برخی از کشورها همچون ایران، یکی از اقداماتی بود که قبل از مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید آمریکا اعلام گردید که مقرر است با دستور ˮجو بایدنˮ در نخستین روز حضورش در کاخ سفید صورت گیرد.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا در جهت اجرای یکی از شعارهای انتخاباتی اش در خصوص ایجاد محدودیت هایی برای سفر شهروندان دیگر کشورها به آمریکا در هفته اول حضور خود در کاخ سفید در ژانویه ۲۰۱۷ ممنوعیت ها و محدودیت هایی را برای صدور ویزا و سفر اتباع کشورهایی همچون ایران، لیبی، سومالی، سوریه، یمن، کره شمالی و ونزوئلا به آمریکا صادر کرد.
ابلاغ این ممنوعیت بلافاصله با اعتراضاتی در فرودگاههای سراسر آمریکا و همچنین با چالش های حقوقی در بعضی از ایالت های آمریکا روبرو شد، اما باوجود این مخالفت ها و کشمکش های حقوقی ایجاد شده، در تاریخ ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۷ اخرین ورژن دستور ممنوعیت صدور ویزا برای کشورهای یاد شده اجرایی شد و در تاریخ ۲۶ ژوئن ۲۰۱۷ مشروعیت ابلاغیه ترامپ به تایید دادگاه عالی آمریکا رسید.
در اثر اجرایی شدن این ابلاغیه، صدور ویزاهای مهاجرتی و غیر مهاجرتی برای شهروندان ایران تعلیق شد و تنها راه صدور ویزا برای شهروندان ایران مشمول استثنا شدن ویزاهای دانشجویی، ویزاهای پژوهشی و تحقیقاتی و ویزاهای آموزشی و یا مشمول معافیت (waiver) بود. مطابق شرایط مندرج در این فرمان، عموما کسانی مشمول استثناها می شدند که دارای پاسپورت کشور دیگری به جز ۷ کشور مشمول ممنوعیت بودند.
در بهمن ماه ۱۳۹۸ هم هفته نامه "نیوزویک "خبر در ارتباط با لغو صدور ویزاهای تجارتی و سرمایه گذاری برای شهروندان ایرانی از جانب اداره تابعیت و مهاجرت آمریکا را منتشر نمود.
این در حالی بود که صدور ویزاهای تجارتی و سرمایه گذاری در امور اقتصادی آمریکا بخشی از معاهده دوستی بین ایران و آمریکا بود که در سال ۱۹۵۵ بین دولت های ایران و ایالات متحده آمریکا امضا شده بود، پیمانی که روز سوم اکتبر ۲۰۱۸ به صورت یک طرفه توسط دولت آمریکا از اعتبار ساقط شد. این پیمان ناظر بر مناسبات اقتصادی و همینطور حقوق کنسولی بود و صدور ویزاهای تجارتی و سرمایه گذاری در آمریکا هم در قالب همین پیمان انجام می شد.
دستور اجرایی ترامپ در مورد ممنوعیت صدور ویزا برای اتباع ایرانی به غیر از افرادی که استتثنا بودند و یا مشمول معافیت می شدند، مشکلات عدیده ای برای برخی از شهروندان و دانشجویان ایران ایجاد کرد چنان که بعضی از رسانه های خبری خود آمریکا در این حوزه مبادرت به تهیه گزارش هایی کردند. در همین ارتباط بلومبرگ در ژوئن ۲۰۱۹ در گزارشی اعلام نمود خیلی از ایرانی ها متقاضی ویزای دانشجویی و ویزای تحقیقاتی هم از دریافت ویزا باز مانده اند.
رسانه های آمریکایی همینطور بارها از بلاتکلیفی دانشجویان ایرانی پذیرفته شده در دانشگاه های آمریکایی گزارش هایی را منتشر نمودند و نوشته اند که وضعیت صدها دانشجوی ایرانی که قصد تحصیل درآمریکا را داشته اند، ناروشن است.
یکی از وعده های صریح بایدن در جریان تبلیغات انتخاباتی لغو دستور اجرائی ترامپ در خصوص منع ورود اتباع برخی کشورها همچون ایرانی ها به آمریکا بود و اعلام شده که او همان گونه که وعده داده در نخستین روز ریاست جمهوری اش تراول بن را لغو خواهد نمود.
با عنایت به این مورد بعضی از کارشناسان مبحث مهاجرت و سایت های فعال در این حوزه تاکید بر این دارند که نباید تصور کرد که با لغو این فرمان، شرایط برای ایرانی ها جهت کسب ویزا بلافاصله به حالت عادی باز خواهد گشت و احیانا خیلی از ساز و کارهای بوجود آمده برای اعطای ویزا به ایرانی ها پابرجا خواهد ماند.
افراد فعال در این عرصه می گویند به نظر می آید با لغو این فرمان، صدور ویزاهای توریستی که برای ایرانی ها فاقد تابعیت مضاعف عملا نزدیک به صفر شده بود از سر گرفته خواهد شد و والدین ایرانی ها ساکن آمریکا امکان بیشتری را برای دریافت ویزاهای توریستی جهت دیدار با فرزندان خود خواهند داشت.
البته بعید است چک های امنیتی که در دوران ترامپ برای صدور ویزا برای ایرانی ها اضافه شده است، در این فرآیند لغو شود اما انتظار می رود روند انجام این مرحله از صدور ویزا تسریع شود؛ گرچه اجرای این مساله تا حد زیادی به میزان تنش زدایی در روابط سیاسی دو کشور هم بستگی خواهد داشت.
احیانا بعد از لغو این فرمان، ویزاهای مهاجرتی از راه خانوادگی با سهولت بیشتری صادر خواهد شد و صدور ویزاهای دانشجویی برای ایرانی ها تسریع می شود.
البته نباید فراموش کرد که شروع تغییرات در روند صدور ویزا برای ایرانی ها در عمل با وضعیت همه گیری کرونا در سطح جهان ارتباط مستقیمی دارد و امکان مسافرت ایرانی ها به کشورهای همسایه و آمادگی سفارتخانه ها برای پذیرش مراجعین با رعایت پروتکل های بهداشتی و همینطور لغو محدودیت های بوجود آمده از جانب دولت آمریکا برای سفر به این کشور با عنایت به شیوع ویروس کرونا، عوامل تعیین کننده در این حوزه خواهند بود.1399/11/02
12:16:56
0.0 / 5
922
تگهای خبر: آموزش , تبلیغات , توریست , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری