توپ قرارداد باملند در زمین قوه قضائیه

توپ قرارداد باملند در زمین قوه قضائیه

فقط سفر: دریاچه شهدای خلیج فارس یا همان چیتگر که ساخته شد؛ مسئولان وقت شهرداری تصمیم گرفتند برای رونق گرفتن این دریاچه همه کاربری های جاذب سفر را در اطراف دریاچه ایجاد کنند تا بلکه با حضور کافه، رستوران ها و... این دریاچه چند صد میلیاردی هم رونق بگیرید.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، با روی کار آمدن مدیریت شهری جدید و بررسی قراردادها و توافقنامه های سال های قبل، پرونده باملند نیز باز شد بگونه ای که برای نخستین بار بهاره آروین رئیس کمیته شفافیت شورای شهر در خلال یکی از مصاحبه های خود با موضوع تبعیض و عدم دسترسی افراد به اسناد مناقصه و مزایده، مستقیما به قرار داد باملند اشاره و اعلام نمود: " متاسفانه واگذاری مجموعه "بام لند" نیز بدین شیوه بوده بگونه ای که آگهی مزایده این مجموعه بعنوان یکی از با اهمیت ترین معاملات شهرداری تهران در سالهای گذشته در یک هفته نامه دست چندمی منتشر شد"
پس از آن نیز افشین حبیب زاده معاون نظارت شورای شهر تهران از ارسال نامه محرمانه به شهردار تهران در مورد وضعیت" بام لند"به ایسنا خبرداده و اعلام می کند: کارشناسان این قرار داد را به لحاظ حقوقی و همین طور سطح و سطوحی که در قرار داد آمده با آن چیزی که اجرائی شده احصا کردند، در مورد شرایطی که امروز این پروژه دارد و آیا اینکه قرار داد نیاز به اصلاح دارد یا نه؟ یک اظهارنظر حقوقی شده و کارشناسان این مسائل را بررسی کردند که در نامه ای محرمانه به حناچی، خواسته ایم تا این مساله بررسی شود.
به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، نحوه قرار داد باملند سوال برانگیز شده بود تا اینکه علی اعطا بعنوان سخنگوی شورای شهر تهران در یکی از نشست های خبریش در مورد مفتوح بودن پرونده" باملند" با تاکید بر این که این مساله بوسیله اداره کل حقوقی شهرداری در حال پیگیری است و شکایتی نیز در این خصوص انجام شده، می گوید: جزئیات را نمی دانم اما گویا متراژ تولید شده فراتر از متراژ مصوب است و قراردادی که با این مجموعه برای بیش از ۲۰ سال منعقد شده دارای ایراداتی است که در دست بررسی قرار دارد.
به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، با مفتوح شدن پرونده" باملند "در اداره حقوقی شهرداری تهران، دیگر خبری از سرنوشت این پروژه منتشر نشد تا اینکه حدود یک سال پس از انتشار آخرین خبرها، یعنی در دی ماه سالجاری، بهاره آروین که برای نخستین بار پرده از تخلفات در قرارداد باملند برداشته بود در تذکری به شهردار تهران خواهان بررسی بیشتر این مساله شده و در صحن شورای شهر اعلام می کند: " این پروژه در سال ۹۲ در قالب یک قرارداد BOLT و با دوره بهره برداری ۲۵ ساله به شرکتی خصوصی واگذار شده است و در پروژه بام لند که در حاشیه دریاچه شهدای خلیج فارس واقع شده است، حدود ۶ هکتار زمین با منظر مشرف به دریاچه در اختیار سرمایه گذار قرار گرفته و درواقع زمین به همراه پروانه ساخت آن، آورده شهرداری شمرده می شود.

اجاره بهای باملند تنها ۲۲ میلیون

درآمد ۴۴ میلیارد تومانی شهرداری از اجاره باملند در ۲۵ سال!
وی با اشاره به اجاره بهره برداری از پروژه در سال نخست راه اندازی آن (سال ۹۶) می گوید: اجاره ای که در سال نخست به ازای بهره برداری از ۳۷ هزار متر مربع بنای احداثی از سرمایه گذار دریافت شده ماهانه کمتر از ۲۰ میلیون تومان بوده است؛ حال آن که بخش عمده بهره برداری به صورت تجاری بوده و درضمن ۱۷ هزار متر مربع از بنای احداثی مازاد بر قرارداد راه اندازی شده است که این مبلغ ناچیز اجاره، مقرر است طی دوره ای ۲۵ ساله، سالانه بطور ثابت تنها ۱۵ درصد افزایش یابد! با این تفاصیل حالا که سومین سال بهره برداری پروژه است، اجاره ماهانه بابت بهره برداری از چندین هزار متر مربع فضای تجاری تنها حدود ۲۲ میلیون تومان است.
آروین که برای نخستین بار در طول سه سال اخیر در مورد مفاد این قرار داد صحبت می کند، ادامه می دهد: با این حساب، درواقع درآمدی که شهرداری تهران طی ۲۵ سال بهره برداری از پروژه" بام لند" کسب می کند، در مجموع ۴۴ میلیارد تومان خواهد بود که آشکار است این رقم در مقایسه با درآمد حاصل از این مجموعه تا چه حد ناچیز است، از طرف دیگر در برآوردهای کارشناسی اولیه، مزایده برگزارشده، قرارداد منعقدشده و نهایتا اجرای پروژه، در مورد کاربری و مساحت عرصه و اعیان پروژه" بام لند" ابهامات و مغایرت های فاحش و غیرقابل چشم پوشی وجود دارد.

تبدیل فضای فرهنگی به تجاری

پرداخت هزینه نگهداری دریاچه از جیب مردم
این عضو شورای شهر با تاکید بر اینکه این پروژه در ابتدا با کاربری فرهنگی تعریف شده است؛ ولی حالا تبدیل به یک مجتمع تجاری شده است، می افزاید: زیربنای پروژه در تعریف اولیه، ۱۴ هزار و ۵۵۰ مترمربع و در قرارداد ۱۷ هزار و ۸۸۰ مترمربع بوده است و الان با ۱۰۰ درصد افزایش ساخت، برای آن قریب ۳۷۰۰۰ مترمربع زیربنا راه اندازی شده است. همه این تغییرات در کاربری و افزایش بنا در حالی صورت گرفته است که اثر مالی هیچ یک از آنها نه در زمان برگزاری مزایده و نه بعد از اتمام ساخت پروژه، در قرارداد اعمال نشده است.
عضو شورای شهر تهران با اعلان اینکه شهرداری هزاران میلیارد ریال برای ساخت دریاچه شهدای خلیج فارس و نگهداری آن هزینه کرده و زمین های بایر حاشیه بوستان جنگلی چیتگر را از نظر تجاری باارزش ساخته است، اظهار می کند: شهرداری در سالهای آتی و طی دوره ۲۵ ساله بهره برداری از مجتمع تجاری "بام لند" نیز هزاران میلیارد ریال پول شهروندان تهران را برای نگهداری دریاچه هزینه خواهدنمود و این درحالی است که از چند ده هزار متر مربع زمین و بنای تجاری راه اندازی شده حدودا عایدی نصیبش نخواهد شد و در این اوضاع اقتصادی که شهرداری تهران در خدمات رسانی به شهروندان مشکلات فراوان دارد، جای پرسش جدی است که با وجود اظهارنظر صریح دستگاه های نظارتی برای اقدام قانونی در قبال این مجتمع، چرا شهرداری اقدام مؤثری برای فسخ قرارداد انجام نداده یا با تغییر میزان اجاره، مدت زمان بهره برداری و نرخ افزایش سنواتی اجاره، درجهت به روزآوری قرارداد بر طبق منطق اقتصادی اقدامی به عمل نیاورده است؟
آروین خطاب به شهردار تهران هشدار می دهد که جناب آقای شهردار، چرا هزینه های نگه داری دریاچه شهدای خلیج فارس از جیب شهر و شهروندان تهرانی پرداخت می شود و حدود شش هکتار از بهترین زمین های تجاری شهر در اختیار شرکتی قرار گرفته است بدون اینکه منافع مالی برای شهرداری تهران به وجود آورده باشد؟ دلیل تسامح حمایت گونه از استمرار این امتیاز ویژه و اطاله زمان رسیدگی به آن چیست؟
او در آخر خواهان احقاق هرچه سریع تر حقوق شهرداری از شهردار تهران شد و می افزاید: از شهردار تهران می خواهم که تکلیف فسخ یا به روزآوری مبانی قرارداد را هرچه سریع تر با حفظ منافع گذشته و آتی شهرداری به نتیجه برساند و اجاره بهای هزاران مترمربع زیربنا که مازاد بر قرارداد راه اندازی شده و بیش از سه سال با کاربری تجاری و به رایگان توسط سرمایه ‎گذار استفاده شده است، در اسرع وقت محاسبه و دریافت شود. این مبلغ حالا می تواند حتی از مبلغ سرمایه گذاری اولیه نیز بیشتر باشد.
به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، افشین حبیب زاده معاون نظارت شورای شهر تهران در مورد آخرین وضعیت پروژه "باملند" باتوجه به محتوای پرونده به ایسنا می گوید: شهرداری تهران با پیگیری شورای شهر پرونده این قراداد را آماده و به دستگاه قضائی ارسال کرده است.
وی افزوده است: حالا باید دید باتوجه به شکایت شهرداری و پیگیری شورای شهر، دستگاه قضا با استناد به مفاد قرار داد چه تصمیمی خواهد گرفت.
منبع:

1399/10/28
14:59:37
0.0 / 5
903
تگهای خبر: خدمات , دستگاه , سفر , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری