درخواست رییس كمیته محیط زیست شورای شهر تهران از مجلس:

اعتبارات جرایم رانندگی معطوف به برنامه كاهش آلودگی هوا شود

اعتبارات جرایم رانندگی معطوف به برنامه كاهش آلودگی هوا شود

به گزارش فقط سفر رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران از نمایندگان مجلس خواست مکانیزمی برای تخصیص منابع درآمدی ناشی از جرایم رانندگی به کاهش الودگی هوا در کلان شهرها ایجاد نماید.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، سید آرش حسینی میلانی در دویست و شصت و سومین جلسه صحن علنی شورای اسلامی شهر تهران، چهارمین سالگرد درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت و با اشاره به سالروز قتل امیرکبیر اظهار داشت: امیرکبیر بزرگترین اصلاح گر قرن سیزدهم شمسی در ایران است که برای پیشبرد اصلاحات و توسعه در کشور تلاش و سرانجام جان خودرا در راه مبارزه با فساد فدا کرد.
وی با تقدیر از سخنان دادستان کل کشور درباب پیگیری حقوق عامه اضافه کرد: دادستان کل کشور از شوراهای شهر سراسر کشور خواسته اند اگر اطلاعاتی مربوط به تخلفات آلودگی هوا و مازوت سوزی وجود دارد، ارایه کنند. این مساله مستلزم آنست که به اطلاعات دقیق انتشار آلودگی و منابع اصلی آلایندگی یعنی دودکش صنایع و نیروگاه ها دسترسی وجود داشته باشد.
وی افزود: این اطلاعات به شکل سیستماتیک توسط سازمان حفاظت از محیط زیست ثبت و نگهداری می شود و چنانچه به این اطلاعات دسترسی وجود داشته باشد، شوراها می توانند به طرح دعواهای محیط زیستی در قوه قضائیه اقدام نمایند.
حسینی میلانی با تاکید بر اینکه اطلاعات مربوط به انتشار آلودگی و منابع آلاینده فقط مربوط به دودکش ها نیستند، اشاره کرد: اطلاعات هواشناسی و اطلاعات خودرو ها (VIN) هم برای مبارزه با آلودگی هوا مورد نیاز مدیریت شهری است اما متاسفانه برخی دستگاهها در ازای عرضه اطلاعات، از شهرداری طلب هزینه کرده اند. این در حالیست که شرکت کنترل کیفیت هوا حدود ۱۰ سال است که اطلاعات بسیار دقیق و جزیی از نتایج پایش کنترل وضعیت هوای تهران در ۲۱ ایستگاه را به صورت شفاف و بدون آنکه پولی بخواهد، به صورت آنلاین عرضه می کند.
وی با اعلان اینکه شهرداری هفت فیلد اطلاعات خودرو ها را می خواهد تا بتواند متخلفان و متجاوزان سلامت مردم را در سطح ترافیکی شناسایی کند اما ناجا این اطلاعات را نمی دهد، اظهار داشت: شهرداری اطلاعات شخصی مالکان خودرو ها را نمی خواهد بلکه هفت فیلد اطلاعات خودرویی را می خواهد ولی با وجود چندین نوبت تذکر شورا و کمیسیون حمل و نقل، ناجا این اطلاعات را در اختیار شهرداری قرار نمی دهد و به تازگی هم سازمان هواشناسی برای اطلاعات هواشناسی، درخواست هزینه کرده است.
وی ادامه داد: این مساله باید از طرف دستگاه های نظارتی مورد توجه قرار گیرد که چرا برای عرضه اطلاعات مربوط به آلودگی هوا طلب هزینه می شود؛ آنهم از طرف دستگاه هایی که در قالب قانون هوای پاک وظایفی را برعهده دارند.
حسینی میلانی با تشکر از کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس برای برگزاری جلسه ای مربوط به روش اجرای قانون هوای پاک اشاره کرد: برای سال ۱۴۰۰ پیش بینی می شود پنج هزار میلیارد تومان بابت جرایم تخلفات رانندگی دریافت شود. لازم است نمایندگان به این مساله توجه نمایند که این پنج هزار میلیارد چگونه تخصیص پیدا می کند خصوصاً سهم کلان شهرها که باید صرف توسعه حمل و نقل عمومی، مقابله با آلودگی هوا و اجرای طرح کاهش (LEZ) شود که همه آنها از قوانین بالادستی برخوردار می باشند.
وی با اعلان اینکه این مبالغ نه در کلانشهرها بلکه از طرف دولت در امور دیگری صرف می شود، اضافه کرد: از نمایندگان مجلس می خواهم مکانیزمی برای تخصیص اعتبارات در نظر بگیرند که اعتبارات ناشی از جرایم رانندگی معطوف به برنامه کاهش آلودگی هوا شود.
منبع:

1399/10/21
13:52:06
0.0 / 5
876
تگهای خبر: ثبت , حمل و نقل , دستگاه , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری