نظر معاون گردشگری درباره ویزافروشی و اردوهای اداری

مردم با توپ و تفنگ كه از آژانس تور نمی خرند

مردم با توپ و تفنگ كه از آژانس تور نمی خرند

به گزارش فقط سفر معاون گردشگری از اجرای طرحی مشترک با نیروی انتظامی برای سامان دهی تورهای غیرمجاز و اردوهای اداری اطلاع داد و در عین حال که از آژانس های مسافرتی خواست سفرها و تورهای رقابتی تری اجرا کنند، اظهار داشت: مردم را با توپ و تفنگ نمی گردد مجبور به خرید تور از آژانس مسافرتی کرد!


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، ولی تیموری در گفت وگوی آنلاین با انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی استان فارس حاضر شد و درباره آخرین اقدامات صورت گرفته برای رفع ابهام های تسهیلات حمایتی کرونا و اجرای مصوبات ستاد ملی مدیریت کرونا از جانب بانک مرکزی، سازمان تأمین اجتماعی و سازمان امور مالیات، سامان دهی تورهای بدون مجوز، علت نظارت و مدیریت نکردن اردوهای اداری و مهانسراهای دولتی و ویزافروشی آژانس های مسافرتی، توضیحاتی داد.
او ضمن اشاره به بدتعهدی بانک ها و سایر دستگاه ها در اجرای مصوبات ستاد ملی مدیریت کرونا، اظهار داشت: هرچند نمایندگان همه دستگاه ها در جلسات ستاد ملی کرونا حضور داشتند و جریان متقاعدسازی و رفع ابهام همه آنها صورت گرفته بود، اما در سطوح اجرایی با مشکلاتی مواجه شدیم. در نهایت، بعد از پیگیری های بسیار و برگزاری جلسات مختلف با نمایندگان این دستگاه ها، معاون اقتصادی رئیس جمهور در نامه ای به رئیس کل بانک مرکزی، ابهامات موجود را شرح داد. بانک مرکزی هم اعلام نمود که نامه آقای نهاوندیان را به مدیران بانک ها در استان ها ابلاغ می کند. سازمان های تأمین اجتماعی و امور مالیاتی هم در جهت رفع ابهام به زیرمجموعه های خود بخشنامه هایی داده اند. به نظر می آید این حمایت ها هرچند با تاخیر، ولی بالاخره درحال تحقق است.
وی ادامه داد: باید توجه کرد که این دستگاه ها به گردشگری لطف نمی کنند، این یک مطالبه بوده که باید عملی می شد و دولت حتما از محل اعتبارات بودجه سال آینده، کمکهای آنها را جبران خواهد نمود.
معاون وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان نمود: می دانیم کمکی که به صنعت توریسم می شود، بزرگ نیست اما باید درنظر گرفت که کشور در شرایط ویژه ای به سر می برد و اولویت ها متمرکز بر درمان و معیشت شده است. هرچند، گردشگری وقتی فعالیت خویش را از سر بگیرد دیگر به این حمایت ها نیازی نخواهد داشت.
در ادامه این گفتگو، پیشنهادی از جانب نماینده انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی استان ها در ارتباط با تشکیل کمیته پیگیری مصوبات ستاد کرونا در استانداری ها عنوان شد که تیموری در پاسخ اظهار نمود: اجرای این پیشنهاد می تواند موثر باشد. هرچند، همزمان آقای مونسان ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ مکاتباتی با استانداران داشته است و از طرفی، با سازمان های بازرسی کل کشور در تمام استان ها مکاتبه شده و آنها هم مصوبات ستاد ملی کرونا را به بازرسی های استانی ابلاغ کرده اند. با این وجود پیشنهاد تشکیل کمیته پیگیری مصوبات ستاد ملی کرونا در استانداری ها را می توان با کمک تشکل های صنفی و مدیران میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ها را به نتیجه رساند.
تیموری همینطور درباره علت تعلل ها و تاخیرهای کمیته رسیدگی به شکایات و تخلفات در تهران برای پیگیری و رسیدگی به اختلافات بین آژانس های استانی و تهران، توضیح داد: ریشه بیشتر اختلافات بین آژانس ها در نداشتن قراردادهای محکم است. چرا این مشکل برای آژانس هایی که برای ورود گردشگر با توراپراتور خارجی کار می کنند، پیش نمی آید؟ آنها جزئی ترین مطالباتشان را در قرارداد با آژانس ایرانی ذکر می کنند، اما آیا آژانس های ما که تور به خارج از کشور می فرستند چنین کاری را انجام می دهند؟
وی افزود: شش ماه است به آژانس ها اعلام نموده ایم اگر از کشورهای خارجی طلب دارید، مستندات عرضه دهید تا ما از راه وزارت خارجه پیگیر این مطالبات شویم، اما دریغ از یک برگ قرارداد و مدرک که عرضه شده باشد. این کارهایی است که صنف و تشکیلات باید پیگیری کنند. مفهوم صنف هم فقط مصاحبه کردن ضد دولت و معاون گردشگری نیست. در صورتیکه مرجع رسیدگی و قرارداد آژانس ها مشخص باشد، به لحاظ حقوقی قابل پیگیری می باشد و بعنوان متولی گردشگری قبول دارم که باید اختلاف را رسیدگی کرد تا مسافر بلاتکلیف نماند.
حکمت نیا، نماینده انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی استان فارس در ادامه ضمن اشاره به افزایش گرایش آژانس های مسافرتی به فروش ویزای کار در ماه های اخیر و خلاء قانونی موجود در اینباره که مانع فروش ویزای تک در آژانس ها می شود، این پرسش را بیان کرد که آیا می توان با اتخاذ تدابیری و یا صدور مصوبه ای برای فروش ویزا، به این شکل از کسب و کار آژانس های مسافرتی حمایت کرد؟ که معاون گردشگری در پاسخ اظهار داشت: ما دنبال پشتیبانی از آژانس ها هستیم. زمانی در ستاد ملی مدیرتی کرونا مصوبه دادند که آژانس های مسافرتی نمی توانند فعالیت کنند ولی ما علل زیادی آوردیم که با عنایت به باز شدن مرزهای هوایی و پروازهای بین المللی، آژانس های خدماتی مثل فروش ویزای تجاری، کاری و گردشگری سلامت را انجام دهند که علیرغم این استدلال ها، موقتا موافت کردند.
وی افزود: مجموعه مشکلاتی در ارتباط با دفاتر خدمات مسافرتی وجود دارد که بخش زیادی از آن به آئین نامه سال ۱۳۸۰ مربوط می شود. آئین نامه ای که در همان سال ها جامع و تخصصی نبود. ازاین رو اصلاح آنرا آغاز کردیم و همه این مطالبات در آن آئین نامه لحاظ شده است، آژانس های مسافرتی بنا بر نوع فعالیتی که دارند، رتبه بندی شده اند و اگر در دولت مصوب شود، بخش عمده از همه مشکلات چه در مبحث نظارت و چه ریزمسائلی مثل ویزا فروشی حل خواهد شد.
تیموری درباره زمان ابلاغ این مصوبه، اظهار داشت: اصلاح این آئین نامه از حدود سه سال پیش شروع شده و هفته گذشته آخرین جلسات آن برگزار گردید و احیانا هفته آینده به دولت فرستاده می شود که باید فرآیند تایید در کمیسیون های دولت را بپیماید تا مصوبه دریافت شود.
معاون گردشگری سپس درباره ساماندهی تورهای مسافرتی و از طرفی، اجرا نشدن قانون درباره منع فعالیت گردشگری در تعاونیها و سازمانهای دولتی و ادامه فعالیت مهمانسراهای دولتی زیر عنوان مرکز رفاهی خدمات، اظهار داشت: از این اصل حمایت می کنیم؛ اگر مقرر است سفری صورت گیرد در بستر قانونیِ دفاتر خدمات مسافرتی دارای مجوز باید باشد. اما یکسری مسائل اتفاق افتاده که همه ما به حل آن باید کمک نماییم. ما بعنوان دولت موظف بودیم مواردی مثل اجرای اردوهای دولتی بدون استفاده از خدمات آژانس و هتل های خصوصی را مکرر متذکر شویم، حتی برای آن قانون هم گرفتیم اما می بینم که خیلی موردی آنرا رعایت می کنند. برای همین سامانه ای با عنوان «ثبت تور» طراحی شد که همه تورها و سفرهای گروهی درحال اجرا باید در آن ثبت شوند تا مجوز دریافت نمایند.
وی ادامه داد: این سامانه آماده است، اما چرا اجرا نمی گردد، چون از نیروی انتظامی خواسته ایم در این طرح مشارکت داشته باشد تا کد مشترک تعریف شود. در این صورت تعهد ماموران نیروی انتظامی برای نظارت تورها و وسایل نقلیه مسافربری بیشتر می شود. معتقدم با این سامانه مسأله تورهای بدون مجوز و فعالیت راهنماهای غیرمجاز حل شود.
وی همینطور به آژانس داران سفارش کرد: باید به سمت تورهای تخصصی بروید. مردم باید مزیتی را در تورهای آژانس ببیند که آنرا انتخاب کنند. آنها را با توپ و تفنک نمی گردد مجبور کرد از آژانس تور بخرند. آژانس ها باید به سمت عرضه پکیج های سفر ترجیحی و قابل رقابت بروند.
تیموری درباره واگذار نشدن مهمانسراها و اقامتگاه های دولتی برابر با قانون، اظهار نمود: ما قانون واگذاری مهمانسراهای دولتی داریم ولی وقتی مهمانسرای دولتی با عنوان مرکز رفاهی فعالیت می کند، یعنی این قانون بازدارنده نبوده است. حالا ما به یک پیشنهاد فکر می نماییم، مثلا به جای اینکه بگوییم دستگاه دولتی، مهمانسرا نداشته باشند، از آنها بخواهیم بهره برداری از این مجموعه ها را با حفظ مالکیت، به بخش خصوصی بدهند.
وی درباره برگزاری تورهای ورزشی توسط ارگان های غیر از گردشگری، به سند جامع راهبردی با ۷۲ حکمی که در مورد وظیفه دستگاه ها نسبت به گردشگری، ابلاغ گردیده است، اشاره نمود و اظهار داشت: یکی از موارد پررنگ این سند، آن است که دستگاههای دیگر به هیچ عنوان حق ورود به حوزه گردشگری را ندارند. در نتیجه وزارت ورزش نمی تواند تور ورزشی برگزار کند. باید استانداردهای چنین توری را به وزارت میراث فرهنگی و گردشگری بدهد، ما آنرا به آژانس ها اعلام می نماییم و موظف به اجرای آن استاندارد هم می شویم. اما دلیل نمی گردد به بهانه تور کوهنوردی کار تورگردانی انجام دهند. این محدودیت درباره دیگر سازمان ها و وزارتخانه ها هم صادق است.
تیموری همینطور درباره گلایه مندی بعضی از انجمن های صنفی استانی درباره باز نبودن راه گفتگو با مدیران دولتی و بخصوص معاونت گردشگری، اظهار داشت: هیچ ملاقاتی از سوی تشکل ها درخواست نشده است که به آن جواب نداده باشم.
منبع:

1399/09/14
20:44:49
5.0 / 5
698
تگهای خبر: استاندارد , ثبت , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری