افتتاح اولین مركز درمان و صیانت از زنان معتاد متجاهر در تهران

افتتاح اولین مركز درمان و صیانت از زنان معتاد متجاهر در تهران

به گزارش فقط سفر اولین مركز بهاران ویژه زنان معتاد بهبود یافته با همكاری مشترك شهرداری تهران و سپاه حضرت محمد(ع) راه اندازی شد.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، جوادی یگانه معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در مراسم افتتاحیه مرکز خدمات مهارت آموزی و بازپروری زنان معتاد متجاهر با اشاره به اینکه این مرکز با همکاری مشترک شهرداری تهران با سپاه پاسداران در امر کاهش صدمه های اجتماعی فعالیت خویش را شروع کرده است، اظهار داشت: هر چند شهرداری متولی صدمه های اجتماعی نیست اما برحسب مسئولیت اجتماعی که دارد به شناسایی افراد بی خانمان و صدمه پذیر و ارجاع آنها به مراکز نگهداری داوطلبانه، که همان گرمخانه ها است اقدام می کند.

جوادی یگانه با بیان این مطلب که یکی از دغدغه های افرادی که اعتیاد خویش را ترک کرده اند، چگونگی بازگشت به خانواده و اجتماع است، اظهار داشت: خیلی از این افراد به علت نداشتن حرفه یا طرد از جانب خانواده، گرفتار مشکل هستند و به حمایت های اجتماعی نیاز دارند که مراکز بهاران بدین منظور به راه افتاده است.

معاون اموراجتماعی و فرهنگی شهردار تهران تقویت و بازیابی احساس تعلق اجتماعی توان جویان و مددجویان را یکی دیگر از اهداف مراکز بهاران دانست و عنوان کرد: کاهش صدمه های اجتماعی بخصوص صدمه اعتیاد و کارتن خوابی، نیازمند اصلاح رفتار به منظور جلوگیری از لغزش و بازگشت مجدد توان جویان به چرخه‌ی صدمه است حرفه آموزی و تقویت بنیه‌ی حرفه ای و شغلی، ایجاد زمینه ها و حلقه های ارتباطی میان توانجو و اجتماع (خانواده و جامعه) و ایجاد محلی عاری از مواد و بدون وسوسه همچون اهداف تعیین شده در ایجاد این مراکز بهاران در شهر تهران بوده که امروز به صورت خاص، این مرکز این خدمات را برای بانوان عرضه می دهد.

وی در بخشی از سخنان خود با اشاره به فرمایشات رهبری برای حل مشکلات به صورت محله محوری اضافه کرد: برای حل مشکلات شهر باید از ظرفیت همان محله بهره گرفت و بدین منظور امکانات را در یک منطقه و محله خاص قرار نداده ایم و از ظرفیت هر محله و منطقه برای خود آن محله و منطقه استفاده می نماییم.
حجت الاسلام و المسلمین محمد حسن ابوترابی هم در این مراسم ضمن قدردانی از زحمات ارزشمند شهرداری تهران در مدیریت و برنامه ریزی گرمخانه های پایتخت، تصریح کرد: شهر تهران برای ساماندهی صدمه های اجتماعی گام های مناسبی برداشته است و امنیت و آرامش شهر تهران را مدیون تلاشهای شبانه روزی مسئولان شهری هستیم.
وی اظهار داشت: امروزه با وجود گرمخانه های شهرداری تهران کسی در این شهر بی سرپناه نمی ماند.

امام جمعه موقت تهران در ادامه با اشاره به یاری سازمان ها و دستگاههای دیگر به این مجموعه، اضافه کرد: در سایه همکاری و همیاری دستگاههای ذیصلاح جهت سامان دهی و بقای افراد دردکشیده اگر بتوانند این افراد را با نظارت، کنترل و برنامه ریزی دقیق به مراکز مهارت آموزی و کارآفرینی هدایت کنند، امید به زندگیشان مضاعف شده و همینطور می توانند به آغوش جامعه و خانواده هایشان بازگردند.

حجت الاسلام ابوترابی، وحدت ملی و رهبری مقتدر را از سرمایه های کشور عنوان و تصریح کرد: در پرتو این سرمایه ها امید است گام های بلند و بهتری برداریم.
سردار یزدی فرمانده سپاه تهران بزرگ هم در آئین افتتاحیه مجتمع مهارت آموزی و کارآفرینی بانوان بهاران اظهار داشت: سپاه همواره دغدغه کمک به آحاد مردم را داشته و این مرکز نمادی از همکاری شهرداری و سپاه برای کمک به یک قشر از جامعه است که احتیاج به بازگشت به جامعه را دارند.

سردار یزدی هدف از تاسیس این مرکز را حرفه آموزی، اشتغال و در نهایت بازگشت به خانواده زنان معتاد بیان کرد و اضافه کرد: این مرکز در شهر تهران برای بانوان گرفتار اعتیاد، امکانات سخت افزاری برای سکونت، سرپناه و حرفه آموزی معتادانی که ترک کرده اند و افراد بی سرپناه، مکان هایی مناسب و مطلوب هستند.

فرمانده سپاه تهران بزرگ با تشریح اینکه ارتباط سپاه پاسداران با شهرداری بعنوان یکی از نهادهای متولی برای پرداختن به صدمه های اجتماعی در این خصوص خیلی خوب بوده است، اظهار داشت: تمام تلاش این دو مجموعه در جهت کمک به مردم بویژه زنان درگیر اعتیاد است و باید این ارتباط سازنده تقویت شود.

بنا براعلام روابط عمومی سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران، سردار یزدی به دغدغه های مقام معظم رهبری در مبحث فرهنگی اشاره نمود و اظهار داشت: دنیای امروز در صدد نفوذ به کشور عزیزمان ایران و در ابعاد مختلف سیاسی، فرهنگی، امنیتی و اقتصادی می باشد و باید در این راه از تمامی ظرفیت های دستگاه ها و نهادهای مختلف، برای کمک به رشد کشور کمک گرفت.

مجتمع مهارت آموزی و کارآفرینی واقع در منطقه ۱۳ شهرداری تهران نخستین مرکزصیانت از بانوان صدمه دیده از اعتیاد شهر تهران است.

گفتنی است که از سال پیش تا کنون ۳ مرکز شامل دو باب گرمخانه و یک مرکز بهاران ویژه زنان توسط شهرداری تهران به ظرفیت های قبلی افزوده شده است که افزایش ۱۵۰ درصدی را در این حوزه به دنبال داشته است.

1399/08/15
22:54:31
5.0 / 5
1289
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری