نوشدارو پس از مرگ سهراب می رسد؟

نوشدارو پس از مرگ سهراب می رسد؟

تصور كنید رسانه ها از ساختِ یك رمپ یا اصلا یك روگذر در چند متریِ سردر دانشگاه تهران خبر می دهند؛ رمپی كه هم عرصه سردر دانشگاه را مخدوش می كند و هم سبب تخریبِ بخشی از علائم مهمِ دانشگاهی كشور می شود.


حالا چندصد کیلومتر آن طرف تر از این دانشگاه یعنی در یکی از مهم ترین دانشگاه های استانی در کرمان این اتفاق در حال رخ دادن است، سردر دانشگاهی که در لیست آثار ملی به ثبت رسیده و معمارش محمود حائری زاده در دهه ۵۰ خورشیدی از فرانسه به کرمان رفت و آنرا خلق کرد و درباره اش گفت «حتی یافتن یک تیم آهن کار حرفه ای و معمار آجرکار ورزیده در کرمان کاری سخت و دشوار بوده است».
به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، بیشتر از یک ماه از انتشار اولین خبرها در خصوص تعرض به عرصه و حریمِ سردر دانشکده فنی دانشگاه باهنر کرمان می گذرد؛ سردر تاریخی با طاق های موزون که البته در طول سال های گذشته بخش هایی از آن با نشانه های مشخص به صورت کامل تخریب شدند.
در روزهای نخستِ مطرح شدن این اتفاق بعضی از متولیانِ شهری از ثبت ملی نبودن این اثر خبر می دهند تا زمانی که رسانه ها اسناد ثبت ملی بودن آنرا منتشر می کنند و آنها از حرف قبلی خود برمی گردند.
در نهایت فریدون فعالی - مدیرکل میراث فرهنگی استان - در گفتگو با رسانه های محلی بر ثبت ملی بودن اثر تاکید و اعلام می کند «تحت هیچ شرایطی تخریب نخواهد شد».
او حتی درباره صدمه ای که به یکی از طاق های این سردر وارد شده، آنرا به ریزش بخش هایی از سردر در حدود یک سال قبل مربوط می داند و نه پروژه در دست اجرا و تاکید می کند که «میراث فرهنگی برای مرمت سردر با دانشگاه مکاتبه خواهد کرد، ضمن این که با شهرداری هم مکاتبه خواهند کرد تا در جریان پروژه ای که اجرا می کنند نهایت دقت را در حفاظت و مراقبت از این سردر داشته باشند.»
ساختِ رمپ و روگذر خیابان جمهوری کرمان در عرصه دانشکده فنی دانشگاه باهنر کرمان


منبع:

1399/08/07
12:00:18
5.0 / 5
1452
تگهای خبر: ثبت , دارو , شهر , میراث
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری