پیشنهاد رییس فراكسیون گردشگری مجلس

رفع مشكلات بوم گردی ها با استفاده از ظرفیت ستاد ملی كرونا

رفع مشكلات بوم گردی ها با استفاده از ظرفیت ستاد ملی كرونا

یزد رئیس فراكسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی با اشاره به اختیارات ستاد ملی كرونا در شرایط بحرانی كنونی، اظهار نمود: می توان با استفاده از دستور گرفتن از این ستاد، خیلی از قوانین موجود را برای كمك به رفع مشكلات بوم گردی ها اصلاح كرد.


«محمدرضا دشتی اردکانی» در نشست با اعضای جامعه حرفه ای بومگردی کشور که شب گذشته با هدف رسیدگی به مشکلات این بخش از فعالان گردشگری کشور برگزار شد، با تایید میزان خیلی کم تسهیلات دولت برای پرداخت خسارت به این بخش، اظهار نمود: وام شش میلیون تومانی برای کمک به خسارت دیدگان کرونا در واقع توهین به این قشر است بنابراین کاش چنین مبلغی بعنوان تسهیلات به این حوزه تعلق نمی گرفت.
وی با اشاره به لزوم اصلاح و رفع اشکالات قوانین مربوط به حوزه بومگردی ها، خاطرنشان کرد: باید فعالان این بخش، اشکالات و ضعف های قانونی موجود را شناسایی و اعلام کنند چون که بعنوان رئیس فراکسیون گردشگری مجلس کاملاً آماده پیگیری رفع آنها هستیم.
رئیس فراکسیون گردشگری و نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی به مشکلات بیمه ای و مالیاتی مطرح شده از جانب این جامعه هم اشاره نمود و اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی ظرفیتی گسترده در زمینه قانون گذاری و رفع مشکلات قانونی دارد و باید خیلی از این مشکلات، از جانب چنین ظرفیتی برطرف شود چون که بعضاً دستگاه هایی همچون امور مالیاتی و وزارت میراث فرهنگی هم با عنایت به حدود اختیارات خود، نمی توانند در این عرصه به دلیل وجود چنین قوانینی مبادرت به رفع مشکلات کنند.
وی در ارتباط با تأثیر ستاد ملی کرونا و ظرفیت این بخش عنوان کرد: زمانی که تمام تصمیمات کشور با عنایت به بحران فعلی در حوزه دستورات ستاد ملی کرونا می گنجد می توانیم با استفاده از دستور گرفتن از این ستاد خیلی از قوانین موجود را برای کمک به بوم گردی ها اصلاح کرد.


دشتی اردکانی در ارتباط با اهمیت گردشگری هم تصریح کرد: گردشگری، صنعتی سبز و پاک است که تا سال ۲۰۵۰ میلادی با وجود حذف خیلی از مشاغل و صنایع در دنیا همچنان با قدرت فعالیت خواهد نمود بنابراین باید نسبت به رفع مشکلات این صنعت با عنایت به اهمیت آن در حوزه اقتصاد اهتمام کرد.
وی از بومگردی ها خواست در تدوین و کمک به نگارش سند گردشگری کشور همت کنند تا حتی در صورت تایید این سند از جانب وزارت مربوطه، آنرا از جانب مجلس پیگیری کنند.
وی توجه دولت و مجلس به این صنعت را ضروری خواند و در مورد مصداق این مورد خاطرنشان کرد: قرارداد درخلال ایران و چین تابحال بدون تغییراتی که امکان دارد در آینده در آن اعمال شود، دارای ۹ بند است که دو بند از آن به حوزه گردشگری اختصاص دارد و این دو بند قانونی گویای اهتمام نظام جمهوری اسلامی به گردشگری می باشد.
این نماینده مجلس تصریح کرد: از طرفی شکل گیری فراکسیون گردشگری برای نخستین بار در مجلس شورای اسلامی هم به وضوح نشان از اهمیت این صنعت برای مسؤلان کشورمان دارد.رییس فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی: قرارداد درخلال ایران و چین دارای ۹ بند بوده که دو بند از آن به حوزه گردشگری اختصاص دارد.
رییس فراکسیون گردشگری مجلس در شورای اسلامی به اهمیت بومگردی ها در رونق مشاغل روستایی و پویای مناطق مختلف کشور و توزیع توریست در کشور اشاره نمود و اظهار داشت: بعضاً زندگی در بعضی از نقاط سخت کشور با وجود بومگردی ها تسهیل و ممکن شده است ازاین رو باید نسبت به حفظ دو هزار بومگردی موجود در کشور تلاش نماییم.


سفر و گردشگری کرونا نمی آورد
دشتی اردکانی با بیان این که سفر کرونا نمی آورد، اظهار داشت: کرونا میهمان امروز و فردای ما نیست و باید با این مساله سازگار شویم از طرفی با عنایت به افسردگی مردم به دنبال شیوع ویروس کرونا، محتملاً سفر اتفاق می افتد بنابراین باید با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی و فاطله گذاری اجتماعی، گردشگری را رونق بخشیم و در اینباره تبلیغ و فرهنگ سازی نماییم.
وی اضافه کرد: بنا بر آمارهای موجدو در کشور و استان، در روستاهای با جمعیت ۲۰ تا ۵۰۰ خانوار، کرونا کمتر دیده شده و موارد مبتلا شدن هم عمدتاً متعلق به خارج از روستاها بوده است که این مساله نشان داده است اگر مردم به خصوص بوم گردی ها رعایت نمایند، می توان با وجود کرونا، گردشگری را رونق بخشید.
رییس فراکسیون گردشگری مجلس: زمان آن رسیده که گروه های جهادی به کمک سرمایه های فرهنگی کشور بشتابند.وی به ظرفیت های گردشگری کشور و بعضی از مشکلات کشور به خصوص در زمینه مطالبات مربوط به مرمت و توجه به بناهای تاریخی اشاره نمود و اظهار داشت: متاسفانه بودجه کافی برای مرمت و توجه به چنین زیرساخت هایی وجود دارد اما باید فرهنگ فعالیتهای جهادی در حوزه میراث فرهنگی را تقویت نماییم همانطور که اخیراً قلعه خرگوشی اردکان و چند بنای یزد به همت گروه های جهادی و دانشجویی با اعتباری بسیار ناچیز مرمت شد.
نماینده مردم اردکان اضافه کرد: دغدغه بومگردی ها نسبت به حفظ میراث فرهنگی بجاست چون که میراث فرهنگی و گردشگری و سایر زیرساخت های این صنعت، زنجیره های به هم تنیده ای هستند که نمی توان آنها را از هم جدا دانست و زمان آن رسیده که گروههای جهادی به نجات سرمایه های فرهنگی کشور بشتابند.
وی آینده روشنی را برای کشور متصور شد و اظهار داشت: با عنایت به خودکفایی کشور به خصوص در حوزه صنعت نفت و فشار حداکثری دشمنان، به نظر می آید نهایتا تا دو سال آتی، آینده کشور بسیار روشن باشد و مشکلات موجود به پایان برسد.


نجات بومگردی ها با اصلاح قوانین و تسهیل شرایط
«مازیار آل داوود» رئیس جامعه حرفه ای بومگردی های کشور هم در این جلسه اظهار نمود: کسب درآمد و تجربه پویایی اقتصاد با توسعه بومگردی ها تجربه شده است و زمان آن رسیده با اصلاح قوانین و تسهیل شرایط بخش زیادی از اقتصاد کشور مربوط به بومگردی ها را رونق دهیم.
وی با اشاره به تأثیر ایجاد اقامتگاه های بومگردی در منقلب شدن روستاها، اظهار داشت: زمانی که برای نخستین در بعضی از روستاها مانند خور و بیابانک، بومگردی هایی ایجاد شدند، نه تنها جمعیت از دست رفته روستاها بازگشتند بلکه تا پیش از انتشار کرونا شاهد هجوم جمعیت بسیار زیادی به روستاها در اواخر هفته بودیم.
وی به درآمدزایی قابل توجه در روستای خود اشاره نمود و اظهار داشت: به دنبال ایجاد بومگردی در روستای من، هفته ای ۵۰ میلیون تومان به ۷۰ خانوار در روستا تزریق می شود که در این این خانوارها از پیرزن ۷۰ ساله تا فرد ناتوان و کودک روستایی منتفع می شوند اما تنها تفاوتی که در اینباره شاهد بودیم، تغییر توریستهای خارجی به داخلی بعد از نوسانات در کشور و تغییر ماهیت درامد از دلار به ریال بود.
مسئول جامعه بومگردی های کشور تصریح کرد: چند بومگردی در یک روستا منجر به خودکفایی و ایجاد اشتغال و توسعه پایدار محلی شدند و ارزش زندگی روستایی افزایش یافت اما هم اکنون روستاها با عنایت به انفعال و حمایت نشدن بومگردی ها، رها شده اند ازاین رو نباید اجازه از دست رفتن چنین سرمایه هایی را بدهیم.
وی با اشاره به درک بومگردی ها از شرایط دولت، خاطرنشان کرد: شرایط دولت برای ما پذیرفتنی است اما خواهان این مساله هستیم که بار اضافه ای به مشکلات ما نیفزایند و با درک شرایط بومگردی ها و آسان گیری و رفع بعضی از موانع، این زیرساخت ها را نجات دهند.


«سیدمصطفی فاطمی» مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد هم در این جلسه از همت مجلس به خصوص رئیس فراکسیون گردشگری در مورد پیگیری مشکلات صنعت توریسم یاد کرد و اظهار داشت: تابحال هیچ نماینده ای به این اندازه صنعت توریسم را مورد حمایت و توجه قرار نداده و این مساله در یزد بسیار پرارزش است.
وی به ظرفیت بومگردی های یزد در توسعه روستاها و حتی بافت تاریخی یزد اشاره نمود و مقابله با از دست رفتن چنین زیرساخت هایی را ضروری خواند و در اینباره خواهان پشتیبانی از بومگردی ها شد.1399/06/13
22:27:41
5.0 / 5
1794
تگهای خبر: بوم گردی , توریست , دستگاه , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری