در هفته دولت انجام می شود؛

افتتاح هفت پروژه گردشگری و صنایع دستی در استان مركزی

افتتاح هفت پروژه گردشگری و صنایع دستی در استان مركزی

به گزارش فقط سفر مركزی مدیركل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مركزی اظهار داشت: در هفته دولت هفت پروژه گردشگری و صنایع دستی در این استان افتتاح می شود.


مرزبان ۲۲ مردادماه در نشست مطبوعاتی به مناسبت روز خبرنگار، با اشاره به صدمه های ناشی از کرونا به صنعت توریسم استان مرکزی، اظهار نمود: از اسفندماه ۹۸ و با شیوع کرونا صنعت توریسم جهان و کشور بیشترین خسارت را متحمل شد و استان مرکزی هم این وضعیت مستثنی نبود.
وی خاطرنشان کرد: تاسیسات گردشگری در این روزها به شدت صدمه دیدند به صورتی که خسارت ها به حدود شش میلیارد تومان رسیده و در حوزه صنایع دستی هم ۱.۵ میلیارد تومان خسارت بوجود آمده است.
مرزبان با اشاره به در نظر گرفتن بسته های حمایتی و تسهیلات کم بهره برای این صنعت و تاسیسات صدمه دیده و با اشاره به اینکه برخی از متقاضیان به بانک معرفی شده اند، بیان نمود: متاسفانه کرونا اشتغال در حوزه گردشگری را به شدت تحت تأثیر قرار داده است. مجتمع های اقامتی با تعدیل نیرو رو به رو شده اند و آژانس های مسافرتی هم مشمول تعدیل نیرو شده اند.
وی خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی باید رعایت پروتکل های بهداشتی از جانب مردم به شدت انجام گیرد، ولی متاسفانه مردم همچنان در اماکن تفریحی و گردشگری حاضر می شوند، پنجشنبه گذشته منطقه گردشگری بلاغ در شهرستان شازند را مسدود کردیم اما مردم از روزنه ها و برخی نقاط کوهستانی خویش را به منطقه رساندند.
وی درمورد آخرین وضعیت مرمت و احیای بازار تاریخی اراک اظهار داشت: میراث فرهنگی بودجه اختصاصی برای مرمت بازار در اختیار ندارد و بر همین مبنا مبلغی از جانب سازمان برنامه و بودجه برای طرح جامع گردشگری در آبانماه سال قبل از محل اعتبارات شهرداری ابلاغ و با پیمانکار قراردادی به مبلغ یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان منعقد شد. تابحال مرمت سرای نبی زاده به پایان رسیده ولی به تازگی در پرداخت صورت وضعیت پیمانکاری تعللی صورت گرفته است که در صدد پرداخت صورت وضعیت پیمانکار هستیم.
وی ادامه داد: به تازگی خیابان امیرکبیر اراک تبدیل به پیاده راه شده است که این اقدام در واقع در محدوده بافت تاریخی شهر انجام شده و جاذبه خوبی برای معرفی و نمایش ظرفیت های گردشگری اراک و کمکی برای کاهش ترافیک این منطقه از شهر خواهد بود.
مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی در مورد پروژه های هفته دولت این اداره در استان اظهار داشت: هفت پروژه مدنظر است که پنج پروژه در حوزه گردشگری شامل افتتاح چهار اقامتگاه بومگردی در محلات، خمین، روستای هزاوه و کمیجان و دو پروژه در حوزه صنایع دستی شامل افتتاح دو بازارچه در نیم ور محلات و کمیجان است.
وی در حوزه صنایع دستی با اشاره به فعالیت بیشتر از 8 هزار هنرمند در استان مرکزی که در 120 رشته فعالیت دارند، اظهار داشت: تابحال 10 اثر از استان مرکزی مهر اصالت جهانی و 94 اثر نشان ملی دریافت کرده اند، همینطور حدود هشت رشته صنایع دستی همچون گره چینی، رو دوزی، قفل سازی، سفال برجک و... احیا شده اند.
منبع:

1399/05/23
23:38:58
5.0 / 5
1908
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری