ثبت ملی، كارت شانس شیوشگان می شود؟

ثبت ملی، كارت شانس شیوشگان می شود؟

به گزارش فقط سفر بالاخره حدود چهار سال پس از تهیه پرونده ثبت ملی، قلعه تاریخی «شیوشگان» را ملی كردند، یعنی نخستین قدم برای رهایی اولین سكونتگاه انسان از تعرض ها و صدمه ها برداشته شد؛ اما در طول سال های قبل آن قدر به این محوطه صدمه وارد شده كه وضعیت امروز شیوشگان را حتی با ثبت ملی اش، با اما و اگرهایی همراه كرده است.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، ۱۳ سال پس از برنامه ریزی ها، تصویب و اجرایی کردنِ طرح هایی که شیونِ شیوشگان را درآورده، بالاخره «شیوشگانِ تاریخی» در کرمان را در لیست آثار ملی ثبت کردند، اما این قدم به تنهایی به نجاتِ آن محوطه تاریخی کمکی نمی نماید. در این شرایط به نظر می آید نخست باید دید ثبت ملی این محوطه، چه اندازه از صدمه های واردشده به آنرا برطرف می کند؟
آن هم در شرایطی که دادستانِ کل کشور، به دادستان های عمومی کشور مأموریت داده تا مراقب «ضوابط ارتفاعی حریم بناهای ثبت شده در لیست آثار ملی در محدوده املاک مجاور عرصه آثار (ضوابط عمومی)» باشند و از طرفی با عنایت به تعیین نشدن عرصه و حریمِ این قلعه تاریخی از یک سو و تصویب طرحِ ضوابط ارتفاعی بناهای ثبت شده؛ «فاصله ای به عمق دوبرابر بالاترین ارتفاع بنای ثبت شده از حد بیرونی عرصه و در محدوده املاک مجاور عرصه آثار ملی» در نظر گرفته شود، اما برای محوطه ای مانند شیوشگان مقرر است چه چیزی ملاک قرار گیرد.
شیوشگان و صدمه هایی که از حدود ۱۳ سال قبل به این بنای تاریخی وارد شده خود روایتِ متفاوتی دارد، داستانی که دیگر بناهای تاریخی از کوه صفه در اصفهان و طاق بستان کرمانشاه گرفته تا قلعه سموران همین کرمان که با حکم دادگاه از تخریبِ بیشتر نجات پیدا کرد، هر کدام به شکلی آنرا چشیده اند.
حالا این محوطه تاریخی پس از گذشت ۱۳ سال از بلاهایی که سرش آورده اند - چه تله کابین در بالاترین نقطه شیوشگان تا هتلی که سرمایه گذارش هر روز روند کارش را بررسی کند که همه چیز به خوبی پیش برود و چه صدمه هایی که به مرور بخش زیادی از عرصه و حریم قلعه را مخدوش کرده - و چهار سال پس از تهیه پرونده ثبتی اش بالاخره حکم ملی شدن از شورای ثبت وزارتخانه میراث فرهنگی را گرفت.
ثبت ملی شیوشگان چقدر از ادامه ساختِ هتل بام کرمان جلوگیری می کند؟

1399/05/09
23:01:56
5.0 / 5
2139
تگهای خبر: ثبت , میراث , میراث فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری