خبرهای خوب برای بیمارستان تاریخی مسیح كرمانشاه

خبرهای خوب برای بیمارستان تاریخی مسیح كرمانشاه

به گزارش فقط سفر كرمانشاه مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان كرمانشاه از رای دستگاه قضایی استان برای احیاء و پیشگیری از تخریب بیمارستان تاریخی مسیح خبرداد.


امید قادری در گفت و گو با ایسنا، بااشاره به خروج بیمارستان تاریخی مسیح (مرادیان) کرمانشاه از لیست آثار ملی در اوایل دهه 90، اظهار نمود: در آن سالها مالک این بنای پرارزش تاریخی با حکم دیوان عدالت بنا را از لیست آثار ملی خارج کرد تا بتواند به مرور آنرا تخریب و تغییر کاربری دهد.

وی خاطرنشان کرد: از حدود دوسال پیش پس از بررسی هایی متوجه شدیم که مالک بنا در نظر دارد تا آنرا تخریب کرده و تغییر کاربری دهد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان اضافه کرد: در این راستا، باتوجه به اهمیت و ارزشمندی این بنای قدیمی تلاش هایی را آغاز کردیم تا مانع از تخریب آن شویم، بنابراین با همراهی استاندار پیگیریهای گسترده ای در دو وزارتخانه میراث فرهنگی و بهداشت و درمان داشتیم و حکم کاربری درمانی این بیمارستان و ممانعت از تغییر کاربری آنرا گرفتیم.

وی افزود: هرچند گرفتن این حکم گام بسیار مثبتی بود، اما هنوز این احتمال وجود داشت که مالک، این بیمارستان تاریخی را تخریب کند و بعدها هم با انجام برخی اقدامات این مورد مسجل شد که قصد تخریب بنا را دارد.

قادری تصریح کرد: براین اساس، برای حفظ این بنای تاریخی جمع آوری مستندات و پیگیری های قضایی را در دادسرای استان شروع کردیم که خوشبختانه امروز به نتیجه رسیده است.

وی با قدردانی از حمایت استاندار، دادستان، رسانه ها و سمن های حامی میراث فرهنگی استان در این راه، خاطرنشان کرد: در رای دستگاه قضایی استان تایید شده که مالک بنا در سیل سال قبل با هدایت آبهای سطحی به داخل بنا و در چهارشنبه سوری با ایجاد آتش سوزی به دنبال تخریب بنا بوده و طبق این حکم مقصر اصلی این دو حادثه اعلام شده است.

قادری تصریح کرد: در رای دستگاه قضایی استان به مالک دستور داده شد که حق تکرار و تداوم جرم را ندارد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان تصریح کرد: همینطور کمیسیون ماده پنج شهرداری حق صدور مجوز برای تغییر کاربری بنا را ندارد.

وی متذکر شد: پس از حادثه آتش سوزی اخیر در بیمارستان مسیح این بنا نیاز فوری به مرمت اضطراری پیدا کرده، اما از آنجایی که میراث فرهنگی اجازه اختصاص بودجه مرمتی برای بناهایی که ثبت ملی نیستند را ندارد، برای همین نمی توانستیم این بنا را مرمت نماییم.

قادری افزود: دستگاه قضایی استان در رای خود دستور داده تا میراث فرهنگی استان برای مرمت اضطراری این بنا اقدام نماید که ما هم پیگیری ها را برای اجرای این دستورالعمل آغاز می نماییم.

به قول این مسئول مرمت اضطراری این بنای تاریخی به حدود یک و نیم میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی در ادامه از پیگیری برای ثبت ملی باردیگر بیمارستان مسیح کرمانشاه خبرداد و اظهار داشت: باتوجه به اینکه این بنا واجد ارزش تاریخی است، بنابراین مطابق با حکم دستگاه قضایی برای ثبت مجدد آن اقدام خواهیم کرد.

وی یادآورشد: همینطور بعد از مرمت و ثبت ملی، مناسب با شان بنا آنرا تبدیل به یک موزه، هتل تاریخی، مجموعه گردشگری و یا اقامتگاه خواهیم کرد.
1399/04/19
22:59:47
5.0 / 5
2562
تگهای خبر: ثبت , دستگاه , شهر , صنایع دستی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری