بررسی چرایی عدم تحقق الگوی شهر دوستدار كودك در تهران

بررسی چرایی عدم تحقق الگوی شهر دوستدار كودك در تهران

به گزارش فقط سفر رئیس كمیته اجتماعی شورای شهر تهران در مورد سرانجام تحقق شهر دوست دار كودك در تهران اظهار داشت: تحقق الگوهای شهردوستدار كودك در شهری با پیچیدگی های تهران كه تضادهای پررنگی دارد كار سختی است؛ البته باید كل شهرداری این الگو را باور داشته باشند و باید مدیران و شهرداران مناطق هم به تحقق الگوها باور داشته باشند.


الهام فخاری در گفتگو با ایسنا، در مورد سرانجام تحقق الگوی "تهران، شهر دوستدار کودک" و خروجی و نتایج کمیته تحقق این برنامه اظهار داشت: الگوی شهر دوستدار کودک دارای دو کمیته است که در کمیته اجرایی مسؤلان شهرداری حضور دارند و ریاست آنرا هم معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری برعهده دارد و یک عضو از شورا که بنده هستم بعنوان نماینده ناظر در این کمیته عضویت دارد و یک کمیته نظارت بر تحقق الگو داریم که از هر کمیسیون تخصصی شورا، یک نفر در آن عضویت دارد.
وی با اشاره به اینکه در آغاز دوره با فاصله زمانی کم جلسات برگزار می شد اما آیین نامه در مورد دوره زمانی برگزاری جلسات صراحت ندارد، اظهار داشت: آیین نامه برای کمیته اجرایی، جلسات شش ماه یکبار تعیین کرده اما برای کمیته نظارت، زمانی را تعریف نمی کند و در این مدل زمانبندی بطور قطع خروجی حاصل نمی گردد.
وی اظهار داشت: مساله دیگر این است که اداره کل آموزش شهروندی متولی تحقق شهر دوستدار کودک است که اولا مسئولیت این اداره متنوع است و بودجه و ساختار اداری محدود دارد، علیرغم این مشکلات، الگوی گسترده شهر دوستدار کودک هم برعهده این اداره کل گذاشته شده است که باعث شد تحقق این الگو در اولویت نباشد.
فخاری اضافه کرد: حالا به این مشکلات ساختاری، تغییرات مداوم مدیریتی را هم اضافه کنید چون که هر مدیری که تغییر می کرد باردیگر نقطه سرخط بودیم و این فاصله های اجرایی سبب وقفه در تحقق الگو شد.
وی با اشاره به اینکه بارها اعلام کردیم تهران شهری برای مردان بالغ و سالم است اما با اینحال تلاش کردیم، تهران را برای کودکان، سالمندان و افراد کم توان مهربانتر نماییم، اضافه کرد: سال جاری بودجه مشخصی را برای تحقق شهر دوستدار کودک تصویب کردیم و همینطور چهار محله به صورت پایلوت برای اجرای الگوهای شهر دوستدار کودک شناسایی شده که در فاز دوم هم ۱۷ محله دیگر وارد این الگو می شوند که در این محلات به سازه های فیزیکی و کالبدی توجه شده و دسترسی به سرانه های محیط زیست و فرهنگی و... به راحتی محقق می شود.
رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران با اشاره به اینکه انتظار ما از شهرداری تهران بیشتر از این بود؛ اما ابهامات و اشکالات آیین نامه اجرایی و تغییر مکرر مدیران کار را به عقب انداخته است، اظهار داشت: البته در این زمان برخی اقدامات مثل مسابقه نقاشی " تهران شهری که دوست دارم" به صورت پروژه ای اجرا شد. هرچند که می توانستند به طور گسترده و فراگیر در شهر اجرا شود که به علت هم زمانی با شب یلدا به صورت موضعی به این مسابقه پرداخته شد و سال جاری هم پیگیر هستیم به صورت فراگیر در تهران این مسابقه برای کودکان اجرایی شود.
وی با اشاره به اینکه تحقق الگوهای شهردوستدار کودک در شهری با پیچیدگی های تهران که تضادهای پررنگی دارد کار سختی است گفت: البته باید کل شهرداری این الگو را باور داشته باشند و باید مدیران و شهرداران مناطق هم به تحقق الگوها باور داشته باشند و معتقدم که می شود طی یکسال باقی مانده، روند سریعتری داشته باشیم، بگونه ای که انتظارات نهادها و انجمن های کودک هم محقق شود.
منبع:

1399/04/13
22:58:11
5.0 / 5
2465
تگهای خبر: آموزش , شهر , شورای شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری