رئیس جامعه هتلداران كیش:

خسارت ۱۵۰۰ میلیارد تومانی كرونا به صنعت گردشگری كیش

خسارت ۱۵۰۰ میلیارد تومانی كرونا به صنعت گردشگری كیش

به گزارش فقط سفر هرمزگان رئیس جامعه هتلداران كیش با اعلان اینكه فعالان صنعت گردشگری جزیره كیش از 15 اسفند تا اختتام فروردین امسال حدود 1500 میلیارد تومان خسارت دیده اند، اشاره كرد: تابحال بعد از شیوع ویروس كرونا دیناری یا ریالی به بخش خصوصی كیش كمك نشده است.مسیح الله صفا در گفت و گو با ایسنا در مورد نگرانی ها و مشکلات سرمایه گذاران بخش خصوصی کیش، اضافه کرد: صنعتی که بیشترین لطمه را به دلیل بیماری کرونا یا همان کووید ۱۹ دیده است صنعت توریسم است.

وی افزود: به دلیل فصلی بودن و شرایط اقلیمی کیش و زمان شیوع این بیماری، بیشترین لطمه را در کل ایران صنعت توریسم جزیره کیش دیده است.

صفا افزود: ما هرسال در ۲۰ روز تعطیلات عید نوروز، درآمد ۴ ماه مان را درمی آوردیم اما امسال نه تنها این درآمد را نداشته ایم بلکه هزینه های اضافی نیز پرداخت کرده ایم. به لحاظ تعهدی که داریم و وجه تمایز خاص فرهنگی این صنف با صنوف دیگر، با آن قشر از پرسنل هتل ها که تمایل داشتند به شهر و دیار خود بروند تسویه حساب کردیم ولی به آنها اعلام کردیم که بعد از عادی شدن شرایط و بازگشایی هتل ها، ۱۵ روز قبل به شما اطلاع خواهیم داد که به سرکار خود بازگردید.

وی با اشاره به اینکه بر طبق این گفته حدود دو هزار نفر از پرسنل هتل ها به شهر و دیار خود رفتند ولی حدود ۲۲۰۰ نفر دیگر در جزیره باقی ماندند که هم حقوق خودرا دریافت نمودند، هم جا و مکان و هم خورد و خوراک، خاطرنشان کرد: ما از آنها جدا نشدیم، آنها خانواده ما هستند. در صنعت هتلداری باید از نیروهای آموزش دیده استفاده کرد، هتل های کیش بابت نیروهای خود سرمایه گزاری نموده اند و اکثریت آنها دوره های در رابطه با صنعت هتلداری را گذرانده اند، نیروهای آموزش دیده سرمایه های ما هستند و ما آنها را حفظ کردیم.

دولت هیچ گونه کمکی به بخش خصوصی کیش نکرد

رئیس جامعه هتلداران کیش با اشاره به اینکه اوایل دوره شیوع ویروس کرونا، وعده و وعیدهای دولت خیلی زیاد بود و می گفتند که ما از بخش خصوصی حمایت می نماییم، ولی عملاً تا امروز هیچ اتفاقی نیفتاده است، تصریح کرد: دیناری یا ریالی به بخش خصوصی کیش کمک نشده است. فعالان صنعت توریسم جزیره کیش از ۱۵ اسفند تا اختتام فروردین امسال حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان خسارت دیده اند.

وی با اشاره به اینکه ویروس کرونا آمد، همه کشورهای دنیا هم درگیر آن شدند و نمی توان از دولت گله کرد که چرا ویروس کرونا آمده است، اضافه کرد: اما تمام دولت های دنیا در هفته دوم و سوم شروع کرونا به بخش خصوصی کمک کردند، به کارگرها حقوق دادند و از زیان دیده ها حمایت کردند اما اینجا این اتفاق نیفتاد، ما تنها به وعده و وعیدهای رئیس جمهور، وزیر گردشگری و وزیر کار و رفاه اجتماعی دل خوش بودیم، اما واقعیت این است که امیدی نداریم که حمایت شویم.

کفگیر هتل دارها به ته دیگ خورده است

صفا افزود: سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی و گردشگری کیش تابحال صحبت و گلایه نکرده اند چون می دانند که سازمان منطقه آزاد تلاش خودرا انجام می دهد ولی اینکه تلاش هایشان به نتیجه می رسد و یا به نتیجه نخواهد رسید بحث دیگری است. نیتشان این است که به نتیجه برسند و خداوند هم می فرماید ما به نیت انسان ها پاداش می دهیم، واقعیت این است که کفگیر هتل دارها از هتل های بزرگ گرفته تا هتل های کوچک به ته دیگ خورده است.

وی با اشاره به اینکه قرار بود که در زمینه هزینه های آب و برق مساعدت بکنند، البته مساعدت هم کرده اند ولی از اول خرداد که هتل ها را بازکرده ایم در مجموع ده روز خوش بیشتر نداشتیم، اظهار نمود: در آن ده روز به صورت میانگین ۶۷ تا ۷۰ درصد از ظرفیت هتل ها پر بوده است ولی هم اکنون میانگین رزرو اتاق هتل های کیش کمتر از ۳۰ درصد است، آن هم با چه قیمتی؟ چارتر کننده هواپیما و هتل را رزرو کرده، ولی مجبور است که هتل را فدای بلیت و یا بلیت را فدای هتل کند تا بتواند مسافر را برای سفر به کیش ترغیب کند و در غیر این صورت باید روی هر دو ضرر کند.

فعالان اقتصادی کیش کم آورده آند ولی هرجا نیاز باشد برای انجام کارهای خداپسندانه پای کار هستند

صفا با اشاره به اینکه بخش خصوصی کیش در بحران کرونا از مرکز بهداشت توقع کمک ندارد، بلکه ما به مرکز بهداشت کمک می نماییم، عنوان کرد: بخش خصوصی کیش بخشی از داروهای موردنیاز بیمارستان کیش برای درمان کرونا را تامین کرده است. بخش عمده ای از هزینه خرید دستگاه مخصوص آزمایش کرونا که موردنیاز بیمارستان بود را بخش خصوصی کیش در اوج بیکاری و بی پولی تامین کرده است.

وی با اشاره به اینکه ما از دولت توقع داریم ولی از مرکز بهداشت هیچ گونه توقعی نداریم و حامی و ممنون آنها هستیم، خاطرنشان کرد: خیلی از پرسنل مرکز بهداشت از لحاظ قانونی باید ۸ ساعت در شبانه روز کار کنند ولی شاید تا ۲۰ ساعت کار می کنند. هر زمان که تماس بگیرید دکتر رضانیا و دکتر نادعلی پاسخگو هستند، پرستارهای ما ۱۷- ۱۸ ساعت در شبانه روز کار می کنند و همسر و خانواده های خودرا مدت های طولانی است که ندیده اند، این ها با پول قابل قیاس نیست، کار آنها یک کار خدایی است. بعنوان کسانی که چرخه اقتصادی کیش در دستان ماست و فعالیت می نماییم از نظر اقتصادی کم آورده ایم ولی بااین حال، هر زمان که از ما درخواست کمک کنند جوامع فعال کیش لبیک می گویند و پای کار هستند.

هیچ گونه بیمه بیکاری به پرسنل هتل های کیش پرداخت نشده است

رئیس جامعه هتلداران کیش افزود: کلیه صنوفی که در کیش فعالیت می نمایند ماهیانه حدود ۴۰ میلیارد تومان حق بیمه به سازمان تامین اجتماعی پرداخت می کنند و در ازای آن هیچ خدماتی دریافت نمی کنند. در شرایطی که کارگرهای هتل ها، بازارها، کلوپ ها و دیگر اصناف بیکار شدند بازهم هیچ حمایتی صورت نگرفت، پس این پول ها را به چه علتی می گیرند؟! تا این لحظه هیچ گونه بیمه بیکاری و یا پرداختی به پرسنل هتل های کیش انجام نشده است.

دلار ۲۰ هزار تومانی و سختی های تکمیل هتل های در حال ساخت

وی با اشاره به اینکه ما ۵۰ هتل فعال در کیش داریم که بیش از ۳۰ هتل پس از کرونا فعال شده اند و الباقی تعطیل هستند و حدود ۶۰ هتل در حال ساخت در جزیره کیش داریم که بین ۲۰ تا ۹۵ درصد پیشرفت کار دارند، اضافه کرد: سرمایه گذاری که چند سال پیش و با دلار ۳۰۰۰ تومانی ساخت هتل خودرا شروع کرده است، فکر می کرد بعنوان مثال با ۱۰۰ میلیارد تومان هتلش ساخته خواهد شد ولی حالا ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه کرده است و برآورد می کند که اگر بخواهد با دلار ۲۰۰۰۰ تومانی هتلش را تکمیل کند باید ۲۰۰ میلیارد دیگر هم هزینه کند.

صفا افزود: مجلس شورای اسلامی تصویب کرده است که به صنعت توریسم باید وام با بهره تک رقمی داده شود ولی در عمل هیچ کدام از بانک ها زیر بار اجرای این مصوبه نرفته اند. بانک به ما می گوید که به شما یک میلیارد تومان وام می دهیم با بهره ۲۲ درصد، ۲۰۰ میلیون تومان از یک میلیارد را در حساب نگه داشته و ۸۰۰ میلیون تومان به ما پرداخت می کند ولی از ما بهره یک میلیارد تومان را می گیرد خب این همان بهره ۲۸ درصد می شود. در صنعت توریسم دادن این میزان بهره توجیه اقتصادی ندارد.

اجرای قانون مناطق آزاد، خواسته فعالان اقتصادی کیش از رئیس جمهور است

وی با اشاره به اینکه یکی از دلایلی که سرمایه گذاران مشتاق بودند در جزیره کیش سرمایه گذاری کنند این بود که معافیت مالیاتی داشتند، افزود: زمانی ما در جزیره کیش تنها یک کارمند اداره مالیات داشتیم ولی الآن یک ساختمان ۶-۷ طبقه با ۱۴۰ - ۱۵۰ کارمند در اختیار اداره مالیات است. در زمانی که مناطق آزاد مستقیماً زیر نظر رئیس جمهور بود شرایط بسیار بهتر بود و تصمیمات به سرعت گرفته و اجرایی می شد، ولی الآن مناطق آزاد زیر نظر وزارت اقتصاد و دارایی رفته و تصمیمات باید در هیئت دولت گرفته شود، به مجلس برود و زمان زیادی می برد.

صفا بیان نمود: وقتی تصمیم بر این گرفته شد که مناطق آزاد تحت نظارت یک وزارتخانه بروند، آیا بهتر نبود بجای آنکه ذهنیت سرمایه گذار گرفتار مشکل شود و بجای وزارت دارایی مناطق آزاد را در زیر نظر وزارت دیگری مانند فرهنگ و... می بردید؟ آخر چرا وزارت اقتصاد و دارایی؟

وی با اشاره به اینکه کتابی داریم به نام قانون چگونگی ایجاد مناطق آزاد تجاری، از آقای رئیس جمهور و دولتمردان می خواهیم که این قانون را اجرا کنند و هر روز یک بخشنامه یا دستورالعمل صادر نشود، اضافه کرد: مظفری و معاونینش قانون چگونگی مناطق آزاد تجاری را می دانند، ولی اگر قرار باشد هر روز یک بخشنامه و دستورالعمل جدید صادر شود چه کاری از آنها در جزیره کیش ساخته خواهد بود.

رئیس جامعه هتلداران کیش با اشاره به اینکه از ساکنین کیش و گردشگران درخواست می کنم تا با زدن ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی از شیوع بیشتر ویروس کرونا جلوگیری نمایند، تصریح کرد: در تمامی هتل های کیش موارد پیشگیری و پروتکل های بهداشتی رعایت می شود اما ما نمی توانیم به مسافر به صورت دستوری بگوییم که موارد پیشگیری را رعایت بکند و این احتیاج به یک فرهنگ سازی دارد. ما می توانیم خواهش نماییم که در موقع ورود، کفش های خودرا ضدعفونی کند و همین طور نسبت به استریل کردن لباس ها، بدن و دست های میهمان اقدام نماییم و درخواست نماییم که در لابی و محوطه از ماسک استفاده کنند.

منبع:

1399/04/11
22:51:10
5.0 / 5
2480
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری