دو تفاهم نامه در سالگرد تاسیس موزه پمپ بنزین

دو تفاهم نامه در سالگرد تاسیس موزه پمپ بنزین

موزه مركز اسناد صنعت نفت همزمان با سالگرد تاسیس موزه پمپ بنزین دروازه دولت، در تفاهم نامه های جداگانه با مركز اسناد و موزه های آستان قدس رضوی و شهرداری منطقه ۱۲ تهران، با اهداف مشخص همچون افزایش همكاری ها تفاهم نامه امضا كردند.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، دو موزه مرکز اسناد نفت و آستان قدس رضوی در تفاهم نامه ای دوجانبه تاکید نمودند تا اطلاعات و اسناد برای مطالعه، بررسی، نمایش و معرفی طرح های راه اندازی موزه ها و نمایشگاه های طرفین را تأمین کنند.
در تفاهم نامه امضاشده بین اکبر نعمت الهی - مدیر موزه ها و مرکز اسناد وزارت نفت - و سیدجلال حسینی - رئیس سازمان کتابخانه‎ها، موزه‎ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی - همکاری علمی، پژوهشی میان مدیریت موزه ها و مرکز اسناد وزارت نفت و سازمان کتابخانه‎ها، موزه‎ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی مورد تاکید قرارگرفت و بر برقراری ارتباط منظم و سازمان یافته و بهره مندی از توانمندی‎های علمی، تحقیقاتی، پژوهشی، مشاوره‎ای و فناوری تاکید شد.
این تفاهم نامه در جهت هم‎اندیشی در پیشبرد عالمانه و برنامه‎ریزی شده اهداف سازمانی دو نهاد در جهت اهداف مشترک، همکاری و هم‎افزایی علمی و عملی به امضا رسید.
همینطور ایجاد شرایط مناسب جهت استفاده کارشناسان، استادان، پژوهشگران و محققان از خدمات، امکانات و منابع کتابخانه‏ ای، اطلاعاتی و آرشیوی متقابل با معرفی محققان و پژوهشگران برپایه مقررات طرفین، همکاری متقابل و مؤثر در انجام طرح‎های علمی و پژوهشی و اجرایی در زمینه‎های مختلف فنی، تولیدی، نیروی انسانی، اطلاعات و بسترسازی اجرای طرح ها در زمینه‎های معرفی آثار هنری و موزه‎ای، استفاده از ظرفیت‎های تخصصی در زمینه‎ حفاظت و احیای آثار و ابنیه و خلق و نمایش آثار هنری، تبادل اطلاعات کارشناسی آثار و نفایس موزه ای و برگزاری نمایشگاه ها با عنایت به ظرفیت‏ آثار و پژوهش های علمی موجود و بهره گیری از فضاهای آموزشی، کارگاهی و امکانات قابل استفاده دو موزه از دیگر اهداف مورد نظر در این تفاهم نامه مطرح گردیده است.
از طرفی استفاده از امکانات و فضاهای فرهنگی برای معرفی مجموعه‎های طرفین و همینطور همکاری متقابل در تأمین اطلاعات و اسناد برای مطالعه، بررسی، نمایش و معرفی طرح های راه اندازی موزه ها و نمایشگاه های طرفین از دیگر اهداف تعیین شده در امضای این تفاهم نامه مشخص شده است.
در دومین آیین امضای تفاهم نامه هم که به امضای اکبر نعمت الهی - مدیر موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت - و علی محمد سعادتی - شهردار منطقه ۱۲ تهران - رسید بر ضرورت همکاریهای بیشتر دو نهاد در مورد توسعه «گردشگری شهری» اشاره شد.
در این تفاهم نامه همینطور نسبت به ضرورت همکاری بین شهرداری منطقه ۱۲ تهران و موزه پمپ بنزین دروازه دولت تهران با هدف فراهم کردن زمینه عرضه خدمات گردشگری، تفریحی و فرهنگی به شهروندان برای بازدید از موزه پمپ بنزین دروازه دولت تهران تاکید شد و در ادامه هم مدیریت بافت تاریخی و گردشگری شهرداری منطقه ۱۲ تهران به منظور ارتقای فرهنگِ گردشگری و معرفی مقاصد و سایت های گردشگری این منطقه در حوزه های مختلف و ایجاد تعلق خاطر شهروندان تهرانی نسبت به جاذبه های گردشگری منطقه ۱۲ از یک سو و از طرفی به منظور تسهیل گری و بهره مندی از ظرفیت های گردشگری موجود با مقاصد گردشگری با این مرکز همکاری می کند.
شهرداری منطقه ۱۲ تهران هم با امضای این تفاهم نامه، ایجاد دسترسی از راه سامانه های اینترنتی هر یک از طرفین، انجام تبلیغات موزه پمپ بنزین در بنرهای معرفی مقاصد مورد استفاده گردشگری در قالب مقررات، معرفی و قرار دادن نام موزه پمپ بنزین در تورهای گردشگری و تهران گردی بعنوان یکی از مقاصد گردشگری، معرفی موزه در چارچوب تابلوهای شهری خیابانی و ایستگاه مترو جنب موزه، اصلاح فضای جانبی موزه از نظر دسترسی، پوشش گیاهی، نظافت، کف سازی معبر و توسعه بسترهای گردشگری و راه اندازی پارکینگ دوچرخه به منظور تسهیل تردد وسایل نقلیه در این محدوده را تأمین می کند.
جایگاه سوخت شماره ۶ یا همان پمپ بنزین دروازه دولت تهران در سال های پایانی دهه ۱۳۱۰ هجری شمسی در دوره پهلوی اول، توسط شرکت نفت انگلیس و ایران برای توزیع فرآورده های نفتی همچون نفت سفید، بنزین و امشی راه اندازی شد. ساختمان این جایگاه که سال ها به صورت متروکه رها شده بود، بعد از شروع فعالیت مدیریت موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت در دستور کار موزه شدن قرار گرفت و در تیرسال گذشته راه اندازی شد. در هریک از بخش های این موزه به موضوعات مختلفی مانند تاریخچه محله دروازه دولت، نحوه شکل گیری و فعالیت جایگاه پرداخته شد و همینطور عکس ها، اسناد، نقشه ها و فیلم های تاریخی در رابطه با این مکان، نمونه اشیای مربوط به توزیع، حمل و تخلیه سوخت و نمونه دستگاه های پمپ بنزین در این موزه به نمایش درآمده اند. این جایگاه در مردادماه سال ۱۳۹۳ به شماره ۳۱۷۱۱ در لیست آثار ملی به ثبت رسید.
منبع:

1399/04/05
21:01:04
5.0 / 5
2477
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری