رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ری تاكید كرد

مجتمع دفع و پردازش آرادكوه از معضلات بزرگ شهرستان ری

مجتمع دفع و پردازش آرادكوه از معضلات بزرگ شهرستان ری

فقط سفر: رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ری ضمن بیان اینكه مجتمع دفع و پردازش پسماند آرادكوه از معضلات بزرگ این شهرستان است، اظهار داشت: این شهرستان معضلات زیادی در زمینه های آب، خاك، هوا و پسماند دارد كه همه آنها در اولویت قرار دارند و جزو معضلات مهم زیست محیطی شهرستان ری هستند.زهره عبادتی در گفت و گو با ایسنا درباره معضلات ناشی از فعالیت مجتمع آرادکوه برای شهرستان ری اظهار نمود: این مرکز در شهرستان ری قرار دارد و روزی حدود ۷۰۰۰ تن پسماند به آن وارد می شود همین طور حضور این مرکز سبب شده که واحدهای آلاینده ای مانند بازیافت غیرمجاز پسماند به صورت حاشیه ای در اطراف مرکز آرادکوه و در بخش های مختلف شهرستان به ویژه بخش کهریزک شکل بگیرند که پسماندها را بوسیله مرکز آرادکوه دریافت می کنند و موجب ایجاد آلودگی در خاک، آب و هوا می شوند.

وی افزود: تعداد این واحدهای آلاینده بسیار زیاد است و ما نیز بعنوان اداره محیط زیست برخوردهای بسیار زیادی با این واحدها داشته ایم اما به سبب اینکه این واحدها پروسه فعالیت بسیار ساده ای دارند، به آسانی جابه جا و در محل های جدید مستقر می شوند.

عبادتی روانه شدن فاضلاب های شهر تهران به شهر ری را از دیگر معضلات این شهرستان دانست و اظهار داشت: متاسفانه این فاضلاب ها دارای آلایندگی هایی هستند و در زمینه آبیاری کشاورزی و آلودگی خاک معضلات زیادی بوجود آوردند. طبق مصوبه ای که سال قبل توسط هیئت وزیران دراین زمینه ابلاغ گردید تکلیف دستگاه ها در حل این مشکل روشن و قرار شد یکسری اقدامات پایه ای مانند راه اندازی تصفیه خانه و همین طور یکسری اقدامات کوتاه مدت مانند برخورد با عوامل آلاینده و کشاورزان متخلفی که از آب فاضلاب برای آبیاری ها استفاده می کردند، صورت گیردو دراین زمینه اقدامات زیادی صورت گرفت اما باید تداوم داشته باشد و تا زمانی که تصفیه خانه ها در این شهرستان راه اندازی نشوند فاضلاب و معضلات آن ادامه خواهد داشت.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ری همین طور با اشاره به اینکه شهرستان ری وسعت زیادی دارد و همین مساله سبب شده تا صنوف مزاحمی را از پایتخت به این شهرستان انتقال دهند، اشاره کرد: تعداد زیاد این صنوف و واحدهای صنعتی سبب شده حجم تولید پسماند و فاضلاب این شهرستان افزایش پیدا کند، همین طور افزایش ترافیک ناشی از تردد پرسنل و کارمندان این صنوف مشکلاتی را در شهرری بوجود آورده است.

وی افزود: شهرری دارای اراضی ملی آزاد زیادی است که سبب شده افراد سودجو پسماندهای خودرا در این مناطق تخلیه کنند یا بسوزانند، البته باتوجه به برخوردهای زیادی که طی سه سال اخیر با متخلفین داشته ایم، این مشکل تا حد زیادی کاهش پیدا کرده اما هنوز به «نقطه صفر» که مطلوب اداره محیط زیست باشد نرسیده است. خوشبختانه حالا بخشداری ها و شهرداری ها گشت های خودرا فعال کرده اند و اقدامات خوبی دراین زمینه انجام شده است.

عبادتی ضمن بیان اینکه واحدهای صنعتی بزرگی در شهر ری وجود دارند اظهار داشت: ماهیت صنعتی بودن این شهرستان سبب شده که همیشه شاهد حضور آلایندگی ها بویژه در هوا باشیم اما اقدامات خوبی در زمینه کنترل، پایش و نظارت بر منابع ثابت آلاینده مانند پالایشگاه ها و شرکت های سیمان و... داشته ایم و این واحدها توانسته اند سیستم های کنترلی خودرا ارتقا دهند.

وی افزود: سال قبل به واحدهای صنعتی بزرگ اجازه استفاده از سوخت های سنگین را ندادیم و نتایج آزمایش ها و سنجش های ما نشان میدهد که این واحدها توانسته اند تا حد زیادی به استانداردهای لازم برسند و هرچه نظارت بیشتر باشد بطور قطع ضریب آلایندگی هم کاهش می یابد.

عبادتی درباره گشت و پایش های اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ری طی ماه های فروردین و اردیبهشت سال جاری اظهار داشت: طی دو ماه ابتدایی سال ۳۴۲ واحد صنعتی و خدماتی را پایش و برای ۴۳ واحد اخطاریه ابلاغ کرده ایم همین طور ۸۸ واحد آلاینده جدید طی این مدت شناسایی شده اند و ۳۵ مورد نمونه برداری از خروجی تصفیه خانه و خروجی دودکش کارخانه ها صورت گرفته است. ۱۲۳ پرونده حقوقی را بررسی و پیگیری و ۷۳ واحد آلاینده را جمع آوری کرده ایم.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ری در بخش دیگری از صحبت های خود ضمن بیان اینکه منابع ثابت آلاینده قابل کنترل هستند، اشاره کرد: معضل اصلی آلودگی هوا در شهرستان ری، تردد ماشین های سنگین است. شهرستان ری دارای بیشترین تعداد انبار و بارانداز در استان تهران است همین طور حضور تعداد زیاد صنایع و صنوف مزاحم در این شهرستان تردد انواع کامیون و تریلی را به دنبال دارد که عموما سوخت سنگین مصرف می کنند. این وضعیت سبب شده همیشه در فصول پاییز و زمستان به سبب وارونگی هوا، شاهد آلودگی هوا در شهرستان ری باشیم.

وی با تاکید بر اینکه آلودگی های زیست محیطی بر سلامت انسان ها تاثیر گذار است، اظهار نمود: اثرات آلودگی های زیست محیطی در طولانی مدت خودرا نشان میدهد خصوصاً آلاینده های موجود در فاضلاب که ممکنست خاصیت تجمع زیستی داشته باشند، کم کم در خاک تجمع کنند، وارد گیاه و زنجیره غذایی و در نهایت از دام به انسان منتقل شوند. این گونه آلاینده ها می تواند در طولانی مدت اثرات مخربی بر سلامت داشته باشند. بدین جهت باید به سمت توسعه پایدار و استفاده از روش ها و فناوری های نوینی که لطمه کمتری به محیط زیست وارد می کنند، سوق پیدا نماییم.

عبادتی در آخر اظهار داشت: اداره محیط زیست شهرستان ری صنایع بزرگ را رصد و پایش می کند و تا حد قابل قبولی توانسته است آلایندگی های آنها را مدیریت کند اما مدیریت منابع متحرک آلاینده و تردد خودرو های سنگین که به خاطر بارگذاری بیش از اندازه در شهرستان اتفاق افتاده است تا حدودی از کنترل محیط زیست و نظارت محیط زیست خارج است. ما امیدواریم سیاستگذاری در سطح استان به سمتی برود که مقداری به بارگذاری های زیاد صنعتی به ویژه انتقال صنوف مزاحم و ایجاد مجتمع های صنفی جدید و شهرک های صنعتی جدید در شهرستان ری نگاه دقیق تر و توجه بیشتری شود تا بتوانیم وضعیت زیست محیطی این شهرستان را بهبود بخشیم.

منبع:

1399/04/01
00:25:08
5.0 / 5
2417
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری