آغاز مطالعات صدمه های حفاری مترو به چشمه علی و برج طغرل

آغاز مطالعات صدمه های حفاری مترو به چشمه علی و برج طغرل

به گزارش فقط سفر فرماندار شهرستان ری از آغاز مطالعات دقیق كارشناسی درباره وارد شدن صدمه به دو اثر باستانی چشمه علی و برج طغرل درپی حفاری های متروی تهران در خط 6 اطلاع داد و اظهار داشت: نتایج این مطالعات به محض تكمیل اطلاع رسانی خواهد شد.


حسین توکلی کجانی در گفت و گو با ایسنا، در تشریح روند بررسی احتمال وارد شدن صدمه به دو اثر باستانی چشمه علی و برج طغرل در شهرستان ری بر اثر حفاری های مترو اظهار داشت: مطالبی که در مورد برج طغرل گفته می شود نگرانی هایی درپی داشت که میراث فرهنگی و گردشگری شهر ری بعنوان متولی امر مامور شده است تا مبحث را مورد بررسی کارشناسی قرار دهد.
وی ادامه داد: به میراث فرهنگی شهرستان ری ابلاغ گردیده است تا آخرین وضعیت برج طغرل بررسی و کارشناسی شود و اعلام کنند نتیجه بررسی ها به شکلی که گفته می شود مورد تایید است یا خیر؟ اما تا این لحظه مباحثی درباره انحراف برج و یا صدمه آن درپی حفاری های مترو مورد تایید نیست و باید منتظر نتیجه بررسی ها باشیم که در آن موقع نظر نهایی میراث فرهنگی اطلاع رسانی خواهد نمود.
توکلی افزود: مرمت و ایمن سازی برج طغرل در مقابل صدمه ها در دستور کار قرار گرفته است.
فرماندار شهرستان ری درباره چشمه علی هم تصریح کرد: چند سالی مبحث تأثیر حفاری های مترو بر این اثر باستانی مطرح می شود و هر بار از جانب مترو تکذیب شده است. بر همین مبنا بر روی این اثر هم مطالعات کارشناسی شروع شده و نتایج این بررسی هم اعلام خواهد شد.
به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، پیش تر فرهاد افشار، شهردار منطقه ۲۰ با اشاره به اتمام ساخت تونل متروی خط ۶ در نزدیکی آثار تاریخی مانند چشمه علی و برج طغرل اظهار داشته بود: چشمه علی به حالت قبلی خود بر می گردد و برج طغرل هم با اصلاحیه انجام شده در راه حفاری و تغییر این مسیر از تخریب مصون می ماند.
وی ادامه داد: با عنایت به تخریب های احتمالی دستگاه TBM و ارتعاشات حرکتی مترو روی آثار تاریخی، کارشناسان میراث فرهنگی اصلاحیه ای را در راه حفاری تعریف کردند که سبب می شود مسیر حفاری به جای خیابان ابن بابویه که در فاصله ۱۶۰ متری خط مترو قرار دارد، در خیابان شهید غیوری در فاصله ۴۴۰ متری مترو شکل بگیرد تا با این کار فاصله ایمن با آثار تاریخی مانند برج طغرل رعایت شود و این آثار از تخریب مصون بمانند.1399/03/15
23:11:04
5.0 / 5
2240
تگهای خبر: دستگاه , شهر , گردشگری , میراث
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری