معاون شهردار تهران خبر داد

برگزاری مراسم سوگ آنلاین برای متوفیان تهرانی

برگزاری مراسم سوگ آنلاین برای متوفیان تهرانی

فقط سفر: معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با اشاره به اینكه در شرایط بحران كرونا یكی از اولویت های شهرداری تهران ایجاد بستری برای همدردی با سوگواران و خانواده های داغدار متوفیان، در كنار پیش بینی روشهای جلوگیری از تجمع مردم و انتقال ویروس كرونا است، از طراحی ساز وكار برگزاری مراسم سوگواری متوفیان تهرانی به صورت آنلاین آگاهی داد.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، دومین جلسه كارگروه مداخلات اجتماعی – روانی سوگ با حضور محمدجواد حق شناس رئیس كمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران، محمدرضا جوادی یگانه معاون شهردار تهران، زینب نصیری مدیركل سلامت شهرداری تهران و تعدادی از كارشناسان و متخصصان حوزه اجتماعی در ساختمان معاونت اجتماعی انجام شد.
محمدرضا جوادی یگانه، معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در این نشست اظهار داشت: تمامی خانواده های این افراد در طول این ایام فرصت و امكان سوگواری جمعی را نداشته اند و لازم است ضمن اجرای فاصله گذاری اجتماعی، زمینه برگزاری مراسم سوگواری فراهم شود.
وی ادامه داد: اولویت مدیریت شهری جلوگیری از هرگونه تجمع شهروندان در زمان شیوع ویروس كرونا است اما در تلاش هستیم تا بتوانیم تا هفته آینده ضمن اطلاع رسانی گسترده، بستر اختصاص مساجد، حسینیه ها و سرای محلات بمنظور برگزاری مراسم سوگ آنلاین را فراهم نمائیم.
معاون شهردار تهران افزود: تلاش می نماییم تا با آغاز ماه مبارك رمضان مراسم سوگواری آنلاین را به مرحله اجرا برسانیم و در این راستا تاكید داریم كه از ظرفیت و پتانسیل مساجد برای برگزاری سوگواری آنلاین حداكثر بهره گیری صورت پذیرد. برگزاری این مراسم به شكل آنلاین می تواند باردیگر پیوند اجتماعی مردم را با مساجد برقرار كند، توجه به حسینیه ها به خصوص برگزاری مراسم های سوگواری آنلاین برای اقوام مقیم تهران، هم چنین استفاده از ظرفیت 353 سرای محله تهران كه می تواند با فضاسازی امكان اجرای مراسم سوگ آنلاین را فراهم آورد حائز اهمیت می باشد.
در همین راستا اعلام آمادگی مركز كارهای دینی شهرداری تهران درباب مشاركت ائمه جماعات مساجد و در اختیارگذاشتن مساجد برای برگزاری مراسم سوگ آنلاین با پیش بینی مداح، سخنران و قاری قرآن می تواند فرصت بی بدیلی را برای پیوند نهادهای مذهبی با تكنولوژی و بسترهای فناورانه فراهم نماید.


تقدیر از ورود جدی مدیریت شهری در حوزه سوگ
حق شناس، رئیس كمیسیون اجتماعی وفرهنگی شورای اسلامی شهر تهران، ضمن حضور در دومین جلسه "كارگروه مداخلات اجتماعی – روانی سوگ "، ضمن تقدیر از ورود جدی مدیریت شهری در حوزه سوگ، اظهار داشت: در شرایط امروز جامعه كه با افزایش آمار مرگ و میر و تعداد زیادی از خانواده های داغدار رو به رو هستیم كه امكان برگزاری مناسك و آداب سوگواری را نداشته اند، اگر مجموعه مدیریت شهری از ظرفیت های ارتباطی و تعاملی خود با سایر نهادها و دستگاهها و اختصاص زیر ساخت های شهری به این مساله مهم استفاده نكند شاهد شهری خشمگین، افسرده، ناراحت با انواع مسائل اجتماعی و روانی خواهیم بود كه آثارش را در ابعاد مختلف زندگی شهری و فضاهای عمومی مانند رانندگی، مراودات اجتماعی و... نشان میدهد.
رئیس كمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران با تاكید مجدد به لزوم در اختیار گذاشتن ظرفیت های شهری و بستر سازی مناسب در این خصوص در ادامه اظهار داشت: لازم است مجموعه مدیریت شهری به ایجاد فضاهای جایگزین شكل حضوری مراسم سوگواری كمك نماید و تلاش نماید بسترهایی برای تخلیه روانی شهروندان، در كنار هم بودن و افزایش همدلی در سطح شهر تهران فراهم نماید.
در همین راستا لازم است ضمن بهره گیری از ابزار های فناورانه در بستر شبكه های مجازی و احترام به فردیت افراد برای انتخاب روش برگزاری مراسم سوگواری، از شرایط موجود بعنوان فرصتی برای پیوند مجدد مردم با مساجد بعنوان مهمترین نهاد مذهبی استفاده نمائیم. مساجد كاركردهای مختلفی چون كاركرد عبادی، مذهبی و اجتماعی دارند كه اجرای طرح سوگ آنلاین در شرایط امروز جامعه می تواند ضمن تقویت رابطه اجتماعی مردم با مساجد، با بهره بردن از ظرفیت تكنولوژی، مساجد را به داخل خانه مردم ببرد. بی گمان مشاركت جدی ائمه جماعات مساجد در طرح مذكور، موجب استقبال شهروندان برای برگزاری این مراسم ها در مساجد خواهد شد.
حق شناس در ادامه با تاكید بر فرصت بهره گیری از ظرفیت 353 سرای محله شهر تهران اضافه كرد: باتوجه به تعداد گسترده خانواد های داغدار، ظرفیت سرای محلات نیز برای انجام مراسم سوگ آنلاین اختصاص یافته است. بااینكه تاكید ما بر برگزاری مراسم مذكور در محل مساجد و حسینیه ها است، لیكن بمنظور پاسخگویی به نیازهای شهروندان دراین خصوص، ظرفیت كالبدی و فیزیكی سرای محلات نیز بصورت رایگان در اختیار شهروندان قرار خواهد گرفت.


طراحی مدل حمایت روانی – اجتماعی ویژه سوگواران خاموش
زینب نصیری مدیركل سلامت شهرداری تهران نیز با تأ كید بر لزوم شناسایی نیازهای و دغدغه های خانواده های سوگوار اظهار داشت: همكاری مشتركی با انجمن انسان شناسی ایران آغاز گردیده است و هم اكنون مصاحبه های عمیق با خانواده های متوفیان در حال انجام می باشد، بدیهی است تمامی مداخلات اجتماعی و روانی بر طبق مسائل شناسایی شده در این پژوهش علمی و برمبنای پیشنهادات تخصصی اساتید و انجمن های تخصصی خواهد بود.
نصیری در ادامه اضافه كرد: تا كنون توانسته ایم از پیشنهادات بهادار انجمن مددكاران اجتماعی ایران، انجمن علمی مددكاری اجتماعی، انجمن انسان شناسی، انجمن روانپزشكی ایران، سازمان نظام روانشناسی، انجمن علمی ارتقاء سلامت و... برای طراحی مدلهای مداخله بهره ببریم.
بنا براعلام روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، مدیركل سلامت شهرداری تهران ضمن تاكید بر لزوم همكاری مشترك با سازمان بهشت زهرا (س) اظهار داشت: ضمن بازدید از پروسه های تدفین در سازمان بهشت زهرا (س)، تابحال جلسات مختلفی با همكاران در سازمان مذكور داشته ایم و در تلاش هستیم ظرف روزهای آتی بسته حمایتی را برای ارائه به خانواده های سوگواران در محل سالن عروجیان آماده نماییم. این بسته شامل طراحی محتوای آموزشی برای بخشها و سالن های مختلف مجموعه مذكور، تولید بروشور برای ارائه به خانواده های متوفیان، تولید استیكرهای فاصله گذاری اجتماعی برای نصب در سالن پذیرش و نماز میت و راه اندازی خانه سلامت بهشت زهرا خواهد بود. امیدواریم با این اقدامات بتوانیم ضمن برداشتت باری از دوش همكارانمان در سازمان بهشت زهرا (س)، بتوانیم در كاهش آلام سوگواران و خانواده های داغدار موثر باشیم.
منبع:

1399/02/03
13:40:51
5.0 / 5
2748
تگهای خبر: آموزش , خانواده , دستگاه , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری