چند پیشنهاد برای جبران صدمه كرونا به بومگردی ها

چند پیشنهاد برای جبران صدمه كرونا به بومگردی ها

به گزارش فقط سفر مدیر یك اقامتگاه بومگردی اظهار داشت: در بحران كرونا و هنگام جبران خسارت های آن نباید همه واحدهای فعال صنعت توریسم را در یك كفه ترازو قرار داد.


فرانگیز عامری، مدیرعامل خانه گردشگر زواره و مزرعه و دهكده ای تفریحی در اردستان اصفهان كه حدود ۱۱ سال پیش با این اعتقاد كه اجرای طرح توسعه پایدار گردشگری روستایی و ایجاد زیرساخت در روستا می تواند ضمن احیای روستا منجر به مهاجرت معكوس و تنها راه كمك به رونق اقتصادی باشد، به همراه خانواده اش از تهران به بخش زواره شهرستان اردستان مهاجرت معكوس كرد، با اشاره به بسته حمایتی بحران ویروس كرونا، خاطرنشان كرد: هدف و چشم انداز افراد كارآفرین از نوع بومگردی در جهت توسعه پایدار گردشگری، احیای روستاها، ایجاد انگیزه مهاجرت معكوس، احیای سنت ها و فرهنگ ملی و احیای شغل پدری و اجدادی است، بومگردی ها مسؤولانه و با یك نگاه ملی و اكثریت با سرمایه شخصی در این صنعت سرمایه گزاری نموده اند و می توان گفت بخشی از مسؤولیت اجرایی دولت را مسؤولانه به عهده گرفته اند.
وی اضافه كرد: با علم به این كه این گونه این اقامتگاه ها صرفا در سفرهای گردشی گزینه های مردم خواهد بود و در زمان بحران، به خصوص شیوع پاندمیك ویروس كرونا، این اقامتگاه ها و به صورت كل گردشگری از سبد نیازهای مردم در سطح ملی و بین المللی برای مدت طولانی خارج كرده است، پیشنهاد می كنم در بسته های حمایتی كه در نظر گرفته شده، مسؤولان با عنایت به شرایط اقامتگاه های بومگردی همه واحدهای فعال در صنعت توریسم را در یك كفه ترازو قرار ندهند.
عامری همینطور پیشنهاد كرد: در صورت ممكن زمان در نظر گرفته شده برای تسهیلات بین شش تا یك سال باشد. در صورت پرداخت تسهیلات و نیاز ضامن، از واحد مورد نظر ضمانت گرفته شود و در صورت ممكن وام بدون بهره باشد.
او افزود: با عنایت به این كه اغلب این اقامتگاه ها تولید صنایع دستی هم دارند برای ایجاد نقدینگی در واحدهای اقامتی صنایع تولیدی توسط دولت خریداری شود.
بسته پشتیبانی از گردشگری در بحران كرونا شامل امهال سه ماهه مالیات، شامل مالیات بر درآمد و مالیات بر ارزش افزوده، تعویق سه ماهه بازپرداخت اقساط تسهیلات بانكی، امهال پرداخت ۲۳ درصد حق بیمه كارفرمایی پرسنل شاغل در واحدهای گردشگری، تعویق پرداخت قبوض حامل های انرژی (آب، برق، گاز) به مدت سه ماه و بعد از آن به صورت اقساطی، امكان استفاده از اوراق سرمایه در گردش طرح «گام» (گواهی اعتبار مولد با هدف تأمین نقدینگی بنگاه های مالی بدون افزایش تورم)، امكان استفاده از تسهیلات بانكی با نرح ۱۲ درصد، می شود كه تا كنون انتقادهای زیادی از جانب فعالان گردشگری به آن وارد شده است.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در جلسه ای با معاون اول رئیس جمهور و رئیس كل بانك مركزی هم با یادآوری این كه ۸۰ هزار نفر به صورت مستقیم در صنعت توریسم فعال می باشند كه حمایت و برنامه ریزی نكردن از این صنعت می تواند سبب بیكاری ۸۰ هزار نفر در كشور شود، با درخواست تخصیص رقم ۳۸هزارمیلیارد ریال برای جبران خسارت های ناشی از كرونا به شاغلان حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی كه ۳۰ درصد آن به صورت بلاعوض و ۷۰ درصد آن به صورت تسهیلات است، پیشنهاد كرد: این رقم با نظارت مستقیم دستگاه های متولی و نظارتی، در اختیار وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قرار گیرد.
مونسان همینطور اظهار داشت: در مورد امهال تسهیلات اعطایی به فعالان حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با عنایت به شرایط پیش آمده، این افراد قادر به بازپرداخت این تسهیلات نیستند، بنابراین از شما درخواست داریم تا این امهال یك ساله شود. هم چنین زمان پرداخت بیمه حق كارفرما هم تا آخر شهریورماه تمدید شود.
عبدالناصر همتی ـ رئیس كل بانك مركزی ـ بعد از آن جلسه در صفحه اینستاگرام خود ضمن تایید حجم خسارت های وارد شده به صنعت توریسم، این نكته را خاطرنشان كرد كه «مهمترین لطمه و صدمه این ویروس گرفتن جان خیلی از هموطنان است كه آثار اقتصادی در مقایسه با آن ضایعه تأسف بار اهمیت بسیار كمتری دارد. البته آثار مالی و اقتصادی آن هم مهم می باشد ولی با عنایت به مشكلات جدی بودجه ای دولت به خاطر فشار تحریم ها اینكه فكر نماییم همه صدمه های وارده قابل جبران باشد مقدور نیست، ولی این اطمینان را دادم كه نظام بانكی حداكثر همراهی و كمك را به فعالان گردشگری خواهد كرد؛ چونكه رونق گیری فعالیت این بخش از خدمات، منوط به برگشت شرایط كاملاً عادی از نظر ریشه كنی ویروس می باشد. »1399/01/22
13:31:46
5.0 / 5
3222
تگهای خبر: تفریح , خانواده , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری