برگزاری جشن برچیده شدن مدارس خشت و گلی كشور در اسفندماه

برگزاری جشن برچیده شدن مدارس خشت و گلی كشور در اسفندماه

به گزارش فقط سفر وزیر آموزش و پرورش از برچیده شدن مدارس خشت و گلی كشور تا آخر سال جاری اطلاع داد.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، محسن حاجی میرزایی در اجلاس عمومی شورایعالی استان ها اظهار داشت: پیشرفت بعنوان دغدغه مشترك و عمومی مورد مطالعه اندیشمندان در دهه های مختلف قرار گرفته است تا رمزگشایی از چگونگی پیشبرد اهداف در جهت پیشرفت حاصل شود. بعضی ها به تناسب پیشرفت هایی كه داشته اند دارای رمز و رازی هستند و باید این رمز و رازها مورد واكاوی قرار گیرد.
وی ادامه داد: خداوند برگزیده ترین انسان هستی را برای این مأموریت فرستاده تا آدم ها را متحول كند و این رمزگشایی تحول از فرهنگ دینی ما است. امروز به باور قطعی رسیده اند كه هیچ تحول پایداری را نمی توان سراغ گرفت مگر اینكه تحول در جریان یادگیری جامعه ایجاد شود. امروز جامعه ما را مدارس روز گذشته ساخته اند و فردای جامعه را مدارس امروز می سازند.
حاجی میرزایی افزود: اگر نهاد اقتصاد، سیاست، تعلیم و تربیت با كاستی و فراز و نشیب هایی همراه می شود باید رد آنرا در نظام پیدا كرد. افراد جامعه باید گونه دیگری بیاموزند تا به گونه دیگری عمل كنند. اگر تصویر روشنی از جامعه ای داشته باشیم باید مدارس آنرا مورد واكاوی قرار دهیم كه چگونه آموزش می دهند.
وزیر آموزش و پرورش در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینكه یادگیری نقطه انباشت اطلاعات نیست، اضافه كرد: یادگیری وجوهی دارد كه یك وجه آن یادگیری برای دانستن است و بخش دیگر برای عمل كردن و زیستن است. یادگیری باید انسان را به موجودی تبدیل كند كه قدرت ایستادگی بر روی پاهای خویش را داشته باشد و بتواند در جامعه خود نقش آفرینی كند. اگر این رویه شكل نگیرد یادگیری اتفاق نخواهد افتاد.
وی ادامه داد: یادگیری یعنی آن چیزی كه افراد را از استیصال نجات می دهد و آنها را از انزوا خارج می كند ازاین رو این محلی است كه باید مورد توجه قرار گیرد و آنرا به صورت دقیق به اجرا بگذاریم. امكان دارد بتوانیم چهره شهرها را تغییر دهیم و خیابان ها و كارخانه ها را بسازیم اما چهره واقعی تحول را باید در یادگیری انسان ها دنبال نماییم.
حاجی میرزایی تاكید كرد: وقتی ظرفیت های درونی بوجود آمد جامعه به پیشرفت و توسعه دست پیدا می كند و جامعه ای كه در تغییرات خود باختگی و درمان نمی گردد اقدامات موثری در آن شكل می گیرد. آموزش و پرورش باید با شوراها تعامل و هماهنگی لازم را داشته باشند و به دنبال ایجاد یك چشم انداز مشترك با همكاریهای مشترك داشته باشند. معتقدیم اگر آموزش و پرورش پیوند با سایر بخش ها داشته باشد می تواند دانش آموزان نخبه ای پرورش دهد. هدف عمده ما ایجاد آرامش است و شوراها به علت موقعیت مدیریت شهری می توانند در تربیت نیروی انسانی تأثیرگذار باشند.
وی با تاكید بر اینكه شوراهای آموزش و پرورش استان ها اختیارات خوبی دارند و نمایندگان شهر و روستا در این شوراها می توانند حضور داشته باشند و نقش كلیدی و راهبردی ایفا كنند، اضافه كرد: شورایعالی استان ها مهم ترین نهاد قانونی می باشد كه اختیارات و مسئولیت های مختلفی دارد و مدیریت شهری را به مدیریت ملی پیوند می دهد. بخش مهمی از اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا فرهنگی هستند و برای ایجاد یك جامعه بهتر باید از این ظرفیت گسترده بهره گرفت.
وی افزود: امروز آموزش و پرورش و شورایعالی استان ها تفاهم نامه ای منعقد نمودند، تفاهم نامه ای كه قبلا وجود داشته اما امروز در جهت بهره گیری بهتر مورد بازبینی قرار گرفت.
وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به سوالی در خصوص اینكه در مجلس تصویب شده كه دشمن شناسی در كتب درسی آموزش داده شود و روند اجرایی این مصوبه چگونه است؟ اظهار داشت: هم اكنون مراحل تولید كتاب درسی فرآیند كندی دارد اما بطور قطع همه احكام در دستور كار ما و در جریان تألیف كتب درسی وجود دارد.
وی در مورد مهارت آموزی دانش آموزان هم اظهار داشت: ۳۵ درصد دانش آموزان در بخش كارودانش و فنی و حرفه ای مشغول تحصیل هستند و در هدف گذاری و برنامه ای كه پیش رو داریم مقرر شده این میزان به ۵۰ درصد افزایش پیدا كند. ۵۰ درصد مابقی هم حتما باید در دوره های تحصیلی یك مهارت را كسب كنند تا در آینده بتوانند از آن استفاده كنند.
حاجی میرزایی درباره برچیده شدن مدارس خشت و گلی در كشور هم اظهار داشت: تا آخر سال جاری مدارس خشت و گلی جمع آوری می شوند. در تمام كشور مدارس خشت و گلی هم اكنون جمع آوری شده و تنها در سیستان و بلوچستان برخی از این مدارس باقی مانده كه در اوایل اسفند جشن برچیده شدن این مدارس را برگزار خواهیم كرد.1398/11/18
15:01:13
5.0 / 5
4433
تگهای خبر: آموزش , شهر , مهارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری