رییس جامعه هتلداران ایران:

شرایط فوق العاده را قبول نداریم اما هتل ها همكاری كنند

شرایط فوق العاده را قبول نداریم اما هتل ها همكاری كنند

به گزارش فقط سفر رئیس جامعه هتلداران ایران به دنبال درخواست آژانس های مسافرتی برای اعلام شرایط «فورس ماژور» بعد از تعلیق و توقف برخی پروازهای خارجی و لغو تورهای گردشگری به مقصد ایران، اعلام نمود: «شرایط فورس ماژور» را قبول نداریم اما هتلداران را تشویق می نماییم با ابطال رزروها مطابق دستورالعمل و ضوابط همكاری كنند.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر مسافرت هوایی و جهانگردی ایران ـ در نامه ای خطاب به علی اصغر مونسان ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ نوشته بود: «همانطور كه مستحضرید، در شرایط فعلی كشور با عنایت به شرایط خاص منطقه و كنسلی گسترده تورهای ورودی و به دنبال آن احتمال بروز ضرر و زیان مالی دفاتر و آژانس های هواپیمایی فعال در زمینه ورود توریست به ایران، وجود دارد. خواهشمند است دستور فرمایید به منظور پیشگیری از خسارات احتمالی دفاتر و آژانس های فعال در حوزه تورهای ورودی، هماهنگی های لازم را با نهادهای ذی ربط و خصوصا جامعه آژانس های فعال در حوزه تورهای ورودی، نهادهای ذی ربط و خصوصا جامعه هتل داران برای همكاری در لحظات «فورس ماژور» مبذول كنند. »
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی كه اعتقاد دارد اتفاقات اخیر «ضربه ی بزرگی به گردشگری وارد كرده» هنوز به این درخواست پاسخی نداده است اما ولی تیموری ـ معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ به این درخواست واكنش نشان داده و گفته است: شرایط فورس ماژور كاملاً تبیین شده و تعریف دارد. با بیان من كه نمی گردد گفت در این شرایط هستیم یا نه! طی سال های همكاری این مورد در مراكز گردشگری، دفاتر مسافرتی و هتل ها پیشبینی شده و همه آنرا رعایت كرده اند. پس اگر شرایط فورس ماژور طبق تعاریف حاكم باشد، اساسا این همكاری ها اتفاق خواهد افتاد و لازم به گفتن نیست.
معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی و گردشگری درباره لغو پروازهای خارجی هم اظهار كرده است: پروازها كنسل شده اند، پس سازمان هواپیمایی حالت فورس ماژور را برای بلیت ها در نظر می گیرد. طبیعتاً بعد از آن به محض اعلام سازمان هواپیمایی در خصوص لغو پروازها، هتل ها هم صددرصد همكاریهای لازم را خواهند كرد، چون این مورد در قراردادهای جامعه تورگردانان و هتل ها آمده است.
جمشید حمزه زاده ـ رئیس جامعه هتلداران ایران ـ هم بعد از اجماع با هیات مدیره این جامعه درباره درخواست مطرح شده به ایسنا اظهار داشت: ما شرایط فورس ماژور را قبول نداریم. این شرایط تعریف خویش را دارد، اگر رسما اعلام كنند و مراحل قانونی آن طی شود، هتلداران هم به رعایت آن ملزم خواهند شد.
وی افزود: به هر حال ما هتلداران را تشویق می نماییم با ابطال رزروها همكاری داشته باشند و علاقمندیم همكاری با آژانس ها ادامه داشته باشد.
او با اشاره به ضررهای وارده به هتل ها به خاطر حجم رزروهای ابطال شده، اضافه كرد: خسارت سنگینی به اقامتگاه ها وارد شده است، هم از ناحیه ابطال مسافران داخلی بعد از سهمیه بندی بنزین و هم بعد از حوادث اخیر كه حجم كنسلی رزرو مسافران خارجی را افزایش داده است. بررسی های اولیه در هتل ها نشان داده است بیشتر از ۸۰ درصد رزرو گردشگران اروپایی و آمریكایی در یكی دو ماه آینده كنسل شده است. این كنسلی ها تا آخر فروردین ماه سال ۹۹ ادامه دارد.
حمزه زاده اظهار داشت: با عنایت به این شرایط و درك وضعیت آژانس های مسافرتی ما از هتلداران درخواست می نماییم درصورت ابطال رزروها، طبق قرارداد با آژانس ها رفتار كنند. اگر آژانسی با هتلی قرارداد ندارد سفارش می شود طبق ضوابط رزرو و ابطال اقدام گردد. همینطور كنسلی مسافران انفرادی كه خارج از آژانس سفر می كنند هم تابع دستورالعمل كنسلی است.
شرایط «فورس ماژور» یا «فوق العاده» زمانی تعیین می شود كه پروازها و هتل ها طی یك وضعیت ویژه همچون تهدیدات امنیتی، شرایط جوی و یا اعمال محدودیت و یا ممنوعیت از جانب دولت ها برای سفر به مناطقی خاص، خارج از اراده مسافر كنسل می شوند. در صورت اعلام رسمی این وضعیت، هیچ یك از هتل ها و آژانس ها مجاز نیستند از مردم پولی بابت كنسلی اقامتگاه و پرواز، كسر و یا آنها را مشمول جریمه كنند.1398/10/24
19:18:25
5.0 / 5
4399
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری