معاون اقتصادی استاندار سمنان تاكید كرد:

ضرورت ورود دانشگاه دامغان به طرح گردشگری فضایی در تپه های مریخی

ضرورت ورود دانشگاه دامغان به طرح گردشگری فضایی در تپه های مریخی

به گزارش فقط سفر ایسنا/سمنان معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان از مسئولان دانشگاه دامغان خواست با عنایت به عرضه طرح گردشگری فضایی در تبه های مریخی دامغان، دانشكده زمین شناسی این دانشگاه با ورود به این بخش به اجرایی شدن این طرح كمك نماید.


حشمت الله عسگری، در جلسه شورای دانشگاه دامغان با اشاره به اینكه رسالت دانشگاه دامغان، رسالت شهرستانی نیست، اظهار نمود: دانشگاه های ما نباید مرز جعرافیایی داشته باشند، علم قلمرو و مرز نمی شناسد و انتظار داریم تا دانشگاه دامغان هم فرابخشی و به صورت منطقه ای و حتی استانی نقش ایفا كند.
به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا معاون اقتصادی استاندار سمنان با اشاره به اینكه در مقابل ظرفیت های متنوعی كه استان دارد، ظرفیت دانشگاه استان هم متنوع بوده و به نسبت جمعیت آن فراتر از استان و در وضعیت بسیار مطلوب قرار دارد، اظهار داشت: از این ظرفیت ها باید بهره برده تا با سرعت بیشتری بتوانیم این ظرفیت ها را به ثروت تبدیل نموده و جایگاه استان را در كشور ارتقا بخشیم.
عسگری خاطرنشان كرد: استان سمنان نسبت به خیلی از استان های كشور در وضعیت مطلوبی قرار داشته و در حال رشد و توسعه است.
وی با اشاره به برخی مشكلات این دانشگاه افزود: با وجود سرمایه های انسانی مطلوب و جمعیت بالای دانشگاهیان و دانشجویان، هنوز كاستی های وجود دارد كه حاكی از این است كه باید ارتباط بین این ظرفیت ها را تقویت نماییم.
معاون اقتصادی استاندار سمنان با تاكید بر اینكه ما اصولا به یافته های پژوهشی توجهی نداریم ولی به صورت طبیعی در این پژوهش ها باید خطوط قرمز را احصاء كرده و مسیر را برای كادر اجرایی استان روشن نماییم، تصریح كرد: امروز با وضعیت فعلی كشور و كمبودها و محدودیت های موجود، زمان آزمون و خطا نیست و باید در راه گذشته تامل كرده و در آینده از موازی كاری ها و راه های تجربه شده غلط بپرهیزیم.
وی اظهار داشت: دانشگاه دامغان نقطه شروع كار را به خوبی شروع كرده و جای شادمانی دارد كه با هدف مندی كامل رو به جلو در كارهای تخصصی و پژوهشی گام برمی دارد و پیش از همه این موارد، دانشگاه دامغان باید محیط پیرامونی خویش را خوب شناخته و بررسی و پالایش كند و در زمینه رفع كمبودها و مشكلات این منطقه گام بردارد.
عسگری با اشاره به اینكه رسالت دانشگاه دامغان رسالت شهرستانی نیست، اظهار نمود: شما باید در برنامه ریزی های استانی نقش ایفا كنید و برای حل مسائل استان پا در ركاب باشید.
معاون استاندار سمنان اضافه كرد: استانداری بطور قطع از ظرفیت این دانشگاه در تمامی كارگروه ها و جلسات به صورت ویژه استفاده خواهیم كرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: نبود پارك علم و فناری یا مركز رشد در شهرستان دامغان، یك خلا جدی در بحث آموزشی، دانشگاهی و پژوهشی است كه نیاز است این مهم مرتفع گردد.
معاون اقتصادی استاندار سمنان افزود: مسیر انتخاب شده برای انجام طرح ها و برنامه های كاربردی و پژوهشی در دانشگاه دامغان مطلوب بوده و تاكید داریم تا در این راه با سرعت بیشتری و با انجام پژوهش های هدفمند گام بردارید.
وی تصریح كرد: تولید علم بدون تولید ثروت، سبب نارضایتی عمومی خواهد شد، باید تلاش نماییم با اتخاذ راهكارهای مناسب و مطلوب، تجاری سازی علم را در دستور كار قرار دهیم.
وی ادامه داد: ما بانك حل مسئله و اتاق حل مسئله را در شهرك صنعتی سمنان راه اندازی كریم و هم اكنون بازاریابی و احصاء مسائل برای عرضه به پژوهشگران و حل مشكلات توسط این مركز انجام می شود.
عسگری با اشاره به اینكه اعضای هئیت علمی دانشگاه ها باید به امور و اقدامات اقتصادی و ذی نفعی به صورت عملی ورود كنند تا راهكارهای عرضه شده به دانشجویان، برای آنها قابل لمس تر باشد،
وی اظهار داشت: طرح گردشگری فضایی در تپه های مریخی در جنوب دامغان از جانب سازمان گردشگری فضایی كشور عرضه شد كه می توان با ایجاد ارتباط بین دانشكده زمین شناسی و سازمان فضایی كشور، به صورت كار مشترك به نتیجه برسد.
وی ادامه داد: بحث راه اندازی تعاونی های منطقه ای و بندر خشك در این شهرستان هم طرح ها و ایده های مطلوبی است كه باید زیرساخت ها و ابعاد مختلف و كارایی آن بررسی و میزان تاثیرگذاری اقتصادی آن ظرفیت سنجی شود.
معاون اقتصادی استاندار سمنان اضافه كرد: بالغ بر ۲۴ میلیون تُن تولید در استان وجود دارد كه میزان ۱۸ میلیون تُن آن بهره برداری از معادن است.
وی با اشاره به خامفروشی مواد معدنی در استان و كشور افزود: اقدامات برای پیشگیری از خام فروشی در استان در حال انجام می باشد.
او در آخر از مسئولان دانشگاه دامغان خواست: در كارگروه اشتغال، تنطیم بازار، پژوهش، امور زیربنایی و سایر كارگروه ها و ستادها بعنوان عضو فعال حضور بیشتری پیدا كند.1398/10/16
23:09:12
5.0 / 5
4040
تگهای خبر: آموزش , شهر , فضا , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری