مدیركل میراث فرهنگی فارس مطرح كرد

شیراز به ثبت جهانی نزدیك می شود

شیراز به ثبت جهانی نزدیك می شود

به گزارش فقط سفر ایسنا/فارس مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس با اشاره به اینكه ارزیابان شورای جهانی صنایع دستی، هفته پایانی آذر به شیراز سفر می كنند، این امر را نزدیك شدن شیراز به ثبت جهانی ارزیابی كرد.


مصیب امیری پنج شنبه 21 آذر اظهار داشت: ارزیابان شورای جهانی صنایع دستی 25 آذر ماه با هدف بازدیدی سه روزه از فعالیت هنرمندان و كارگاه های صنایع دستی و بررسی ادامه روند پرونده ثبت جهانی شیراز، وارد این شهر می شوند.
به گزارش فقط سفر به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی فارس، امیری با اشاره به اینكه انتخاب شهرها و روستاهای ملی و جهانی در معرفی و توسعه و ترویج صنایع دستی آن منطقه تأثیر به سزایی دارد، اضافه كرد: سال قبل "غاده هیجاوی رئیس منطقه غرب آسیا و اقیانوسیه و ارزیاب شورای جهانی صنایع دستی"، در مسافرت به شیراز، بازدیدی از بعضی از كارگاه ها و فروشگاه های عرضه كننده صنایع دستی داشت و با عنایت به تنوع تولید محصولات و صنایع دستی در این شهر، بر ثبت شیراز در لیست شهرهای جهانی صنایع دستی تصریح كرد.
این مقام مسئول افزود: شهر شیراز خاستگاه هنرهای سنتی چون خاتم، كاشی هفت رنگ و قلم زنی است و دیگر هنرهای دست ساز این شهر هم همواره مورد توجه گردشگران قرار داشته و شهرت ملی وجهانی دارند و همین ظرفیت ها دلیل بر تهیه و تكمیل پرونده شیراز برای ثبت در شورای جهانی صنایع دستی بود.
امیری اظهار داشت: الان در شهر شیراز بیشتر از 80 رشته صنایع دستی فعال است كه قابلیت ثبت در لیست جهانی را دارند و بطور قطع محقق شدن این امر، منجر به جلب توجه مخاطبان و رشد سطح كیفی محصولات، افزایش فروش و ارزآوری بیشتر، رفع بیكاری، ارتقاء زیرساخت های تولیدی و توجه بیشتر از پیش به حوزه آموزش می شود.
مدیر كل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس با اشاره به اینكه 20 هزار صنعتگر و هنرمند در زمینه صنایع دستی در شیراز فعالند، تصریح كرد: تابحال 13 هزار پروانه تولید انفرادی و كارگاهی برای این هنرمندان صادر گردیده است.
به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا و برابر اعلام نتایج سومین جلسه شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی ایران كه 31 تیر امسال برگزار شد، شیراز بعنوان شهر ملی صنایع دستی ثبت شده بود و اگر مراحل ثبت جهانی توسط ارزیابان شورای جهانی صنایع دستی صورت گیرد، تا آخر امسال عنوان شهر جهانی صنایع دستی هم به سایر عناوین شیراز اضافه خواهد شد.1398/09/22
14:24:24
5.0 / 5
4095
تگهای خبر: آموزش , ثبت , سفر , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری