ریزش چینی ها در ایران متوقف گردید

ریزش چینی ها در ایران متوقف گردید

فقط سفر: ریزش گردشگران چینی در ایران متوقف شده و سفر اتباع این كشور پس از گذشت سه ماه از لغو روادید ایران، روند رو به رشدی را در پیش گرفته است.


ولی تیموری در گفتگو با ایسنا با بیان این كه رصد ماهانه نشان داده است نمودار سفر چینی ها به ایران بعد از ابلاغ رسمی لغو روادید تغییرات مثبتی را تجربه می كند، اضافه كرد: در ماه های مرداد، شهریور و مهر یعنی بعد از لغو روادید، حدود ۱۴ هزار نفر چینی به ایران سفر كردند. این جمعیت در مدت زمان مشابه سال قبل بالغ بر ۱۳ هزار نفر بود.
وی افزود: سفر چینی ها به ایران بعد از خروج آمریكا از برجام و تنش هایی در خلیج فارس، روندی ریزشی پیدا كرده و وضعیت آن مشابه اروپا شده بود اما حالا اوضاع تغییر كرده و نمودار رشد گردشگران چینی روند صعودی پیدا كرده، به صورتی كه در مهرماه امسال در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال ۹۷ سفر چینی ها به ایران حدود ۱۲ درصد بیشتر شده و كاهش آمارها از آغاز سال تا كنون هم درحال جبران است. سفیر چین هم در ملاقاتی با وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اذعان كرد كه سفر چینی ها به ایران افزایش یافته است.
معاون گردشگری كه پیشتر درباره نبود اعتبار برای تبلیغات و اطلاع رسانی در بازار چین گلایه كرده بود، اظهار داشت: در واقع ما پس از لغو روادید اقدام خاصی نتوانستیم انجام دهیم اما بازتاب همان یك خبر در چین بسیار چشم گیر بود. البته اقداماتی برای تولید محتوا به زبان چینی و بار گذاری آن در سایت گردشگری وابسته به وزارتخانه انجام شد و از استان هایی كه در راه سفر چینی ها قرار دارند هم در خواست شد از این محتوای چینی در مراكز گردشگری استفاده كنند.
تیموری افزود: با عنایت به فضای دولتی گردشگری چین دنبال این بودیم كه موقعیتی را برای تبلیغ و اطلاع رسانی گردشگری ایران بدست آوریم، ازاین رو در سه نمایشگاه گردشگری این كشور شركت كردیم و برنامه ریزی شده است از ششم تا نهم آذرماه هیاتی به ریاست وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به چین سفر كند. البته سفر وزیر بیشتر به بهانه شركت در اجلاس تمدن های قدیمی است كه به دعوت چین انجام می شود و در جریان آن هم دیدارهایی با مقامات سایر كشورها صورت خواهد گرفت اما به همین بهانه بخش خصوصی همراه خواهد شد تا مذاكراتی را با بخش خصوصی چین داشته باشد.
معاون گردشگری اظهار نمود: تا كنون ۱۰۰ آژانس ایرانی برای سفر چین اعلام آمادگی كرده اند كه ما امیدواریم با عنایت به این حجم تقاضا ارتباط خوبی بین فعالان بخش خصوصی و گردشگری دو كشور برقرار شود.
ایران از سال ۲۰۱۱ بعد از امضای توافق نامه ای بین دو كشور، به لیست مقاصد امن سفر چینی ها افزوده شد، اما در جذب چینی ها چندان دستاوردی نداشت تا این كه در تیرماه سال ۱۳۹۸ هیات دولت با «لغو یك طرفه» ویزای ایران برای اتباع چین موافقت نمود. چین با عنایت به تعداد جمعیت گردشگران اش و مخارج آنها در مسافرت، همواره كشور جذابی برای سرمایه گذاری بوده است. برای همین كشورهای زیادی درحال آسان كردن شرایط سفر آنها هستند؛ همچون آمریكا، انگلیس، كانادا و سنگاپور. وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی كشورمان هم بعد از لغو روادید از هدف گذاری ایران برای جذب یك میلیون توریست چینی تا چهار پنج سال آینده اطلاع داد. هرچند با اعزام هیات ایران به چین در آذرماه، روی جذب دو میلیون چینی در همین بازه زمانی هدفگذاری شده است. بعضی از فعالان گردشگری هم بر این عقیده اند با عنایت به استقبالی كه چینی ها از لغو روادید داشته اند ایران ظرفیت جذب شش میلیون توریست از این كشور را هم دارد.
وزارت فرهنگ و گردشگری چین برآورد كرده تا آخر سال ۲۰۱۹ میلادی شمار توریستهایی كه به خارج از این كشور سفر می كنند به ۱۶۶ میلیون نفر برسد.
پیشبینی شده چینی هایی كه به انتخاب مقاصد نزدیك عادت داشتند، با كمی سنت شكنی، كشورهای دورتر را برای سفر انتخاب كنند. وضعیت سفر چینی ها در ماه های ابتدایی سال ۲۰۱۹ این احتمال را می دهد كه كره جنوبی، آمریكا، ژاپن، هند، آلمان، مالزی، انگلیس، استرالیا، تایلند و سنگاپور پرطرفردارترین مقصد برای سفر چینی ها امسال باشند.
چین كه برپایه داده های بانك مركزی به دومین اقتصاد پرقدرت دنیا تبدیل گشته، پیشبینی كرده است با تدوام این رشد اقتصادی و افزایش درآمدهای سالانه شخصی، آمار سفرها تا سال ۲۰۲۲ میلادی به ۱۷۸ میلیون نفر برسد. همینطور تخمین زده شده این گردشگران در مجموع حدود ۱.۲ تریلیون "یوان" هزینه كنند.
منبع:

1398/08/25
14:05:56
5.0 / 5
4204
تگهای خبر: تبلیغات , توریست , ثبت , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری