حمایت شورای شهر از تكمیل شبكه فاضلاب پایتخت تا چهار سال آینده

حمایت شورای شهر از تكمیل شبكه فاضلاب پایتخت تا چهار سال آینده

به گزارش فقط سفر اعضای شورای شهر تهران كلیات لایحه پشتیبانی از شركت آب و فاضلاب برای تكمیل شبكه فاضلاب پایتخت را تصویب كردند.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، بامداد امروز لایحه پشتیبانی از اجرای شبكه فاضلاب تهران روی میز بررسی اعضای شورای شهر قرار گرفت و بهاره آروین رئیس كمیته شفافیت در توضیح این لایحه اظهار داشت: با عنایت به تخفیفی كه این شركت از شهرداری تهران گرفته عنوان كرده مایل است كه 50 درصد هزینه ها در چارچوب تهاتر رخ دهد كه هم كمكی به این شركت نماید و هم جلوی ضرر و زیان شهرداری گرفته شود.
وی با اشاره به اینكه شهرداری تهران به علت تخریب آسفالت و بازسازی مجدد آن و همینطور هزینه هایی كه به علت راه اندازی شبكه فاضلاب ایجاد می شود مبلغی را از همه مشتركین دریافت می كند، اظهار داشت: پارسال این مبلغ به روزرسانی شد و حالا شركت آب و فاضلاب درخواست دارد كه تخفیف 50 درصدی در محاسبه هزینه ها به آنها داده شود؛ اما پیشنهاد ما این است كه 50 درصد مبلغ دریافتی به صورت نقد و 50 درصد در چارچوب تهاتر با شركت آب و فاضلاب باشد و این در واقع بدین معنا است كه تخفیفی در نظر گرفته نمی گردد و هم برای شهرداری و هم برای شركت آب و فاضلاب این اتفاق خوبی است.
در ادامه زهرا صدر اعظم نوری با اشاره به اینكه شركت آبفا مدعی است در سه دهه، 65 درصد از شبكه آب و فاضلاب را راه اندازی كرده و می تواند تا چهار سال دیگر به شرط كمك شهرداری آنرا تكمیل كند، اظهار داشت: پایتخت از نظر محیط زیستی بگونه ای است كه شرایطش متناسب با پایتخت كشور نیست و شبكه فاضلابش هنوز پس از چند دهه تكمیل نشده است.
وی با اشاره به اینكه مسؤلان آب و فاضلاب مدعی هستند كه اگر تسهیلاتی بابت عوارض حفاری پرداخت نماییم قادر هستند تا سال 1404 این شبكه ای كه 200 كیلومترش باقی مانده است را تكمیل كنند، اظهار داشت: تا آخر سال 96 عوارض حفاری پرداختی به شهرداری 59.5 میلیارد تومان بوده است. در صورتی كه كل هزینه شركت آبفا برای راه اندازی شبكه 827 میلیارد تومان بوده یعنی بابت پرداخت سهم عوارض حفاری كمتر از هفت درصد را به شهرداری ها داده است كه این مبلغ زیادی نیست.
وی با اشاره به اینكه پیشنهاد می شود مجوزهای حفاری شركت آب و فاضلاب بدون تبادل مالی نقد صادر شود و ارقام در حساب های فیمابین شهرداری و آبفا به صورت غیر نقد لحاظ شود، اظهار داشت: شهرداری به آب و فاضلاب خیلی كمك كرده است و این كمك ها هم ادامه می یابد اما آنها هم باید به تعهداتشان عمل كنند.
به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، محمد سالاری رئیس كمیسیون شهرسازی در مخالفت با این لایحه اظهار داشت: جای شائبه است كه در این شرایط سخت مالی كه ما در تمام جلساتمان دغدغه های مالی مان را مطرح می نماییم چرا باید به آب و فاضلاب تخفیف 50 درصدی بدهیم و این در حالیست كه تكمیل شبكه آبفا در حوزه اختیارات دولت و نه شهرداری است و حالا باید ببینیم كه شورای پنجم به كجا رسیده است كه درخواست تخفیف 50 درصدی می دهند و باید بدانیم كه مبدع این پیشنهاد چه كسی بوده است.
وی با اشاره به اینكه شركت آب و فاضلاب انصافا اقدامات خوبی انجام داده و شبكه فاضلاب را كه بزرگترین پروژه زیست محیطی تهران است را تكمیل می كند، اظهار داشت: در معادلات فیمابین شهرداری و آب و فاضلاب مقرر شده بود كه پساب فاضلاب برای آبیاری فضای سبز استفاده گردد و در ازای تكمیل تصفیه خانه توسط شهرداری این مورد تهاتر شود؛ اما می بینیم كه به جای آنكه این پساب را مجانی در اختیارمان قرار دهند بگونه ای محاسبه می كنند كه حتی از آب آشامیدنی هم گرانتر می شود و در نهایت هیچ انگیزه ای برای كمك باقی نمی ماند.
وی با اشاره به اینكه پیشنهاد می نماییم كه این كمك های شهرداری بعنوان سهم شهرداری در تكمیل پروژه های آب و فاضلاب محاسبه شود اظهار داشت: باید تبصره های محكمی در این لایحه ایجاد شود تا در آینده بتوانیم به استناد آن مشكلات را حل نماییم.
در ادامه حسن رسولی بعنوان موافق این لایحه با اشاره به اینكه درست است كه تكمیل شبكه فاضلاب جزء اختیارات دولت می باشد اما مردم تهران هم برای تكمیل پروژه كمك می كنند، اظهار داشت: پیشنهاد می شود كه تخفیف 50 درصدی ندهیم اما این 50 درصد را به صورت تهاتر در حساب های فیمابین محاسبه كنید.
در ادامه مسجدجامعی بعنوان مخالف این لایحه با اشاره به اینكه این پروژه فاضلاب باید چندین سال قبل تمام می شد، اظهار داشت: پروژه تكمیل فاضلاب مشكلات زیادی را برای مردم بوجود آورده است و در بعضی مناطق همچون شهر ری و عباس آباد هنگامی كه بارندگی رخ می دهد فاضلاب به درون خانه مردم بر می گردد و موجبات نارضایتی مردم شده است.
وی با اشاره به اینكه از پول شهروندان تهرانی صرف تكمیل شبكه فاضلاب می نماییم در صورتی كه وظیفه دولت می باشد، اظهار داشت: بهتر است كه مسیر فاضلاب را از قبل به همگان اعلام كنند تا مردم یك شبه تحت تأثیر مشكلات ناشی از حفاری و... قرار نگیرند.
در ادامه میرلوحی بعنوان موافق این لایحه خاطرنشان كرد: تصفیه خانه شماره 6 برای تكمیل نیازمند 550 میلیارد تومان است اما امسال تنها 14 میلیارد تومان بودجه برای آن در نظر گرفته شده است.
وی با اشاره به اینكه اگر می خواهید سفره فاضلاب تا 10 سال دیگر جمع نشود نباید به آن بودجه اختصاص دهیم، اظهار داشت: تنها 200 كیلومتر از حفر شبكه فاضلاب باقیمانده است و بهتر است برای حل این مشكل به آنها كمك نماییم.
وی با اشاره به اینكه این پروژه خصوصیت های زیادی دارد، خاطرنشان كرد: تكمیل شبكه فاضلاب می تواند به مساله توقف فرونشست زمین كمك نماید و از طرفی دیگر شبكه فاضلاب پایتخت در صورت كمك شهرداری بعد از چندین سال تكمیل می شود كه این دستاورد بزرگی است.
در ادامه صفا صبوری دیلمی معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران در توضیح این لایحه اظهار داشت: مبحث تخفیف با عنایت به فضای شورا منتفی است و بر همین مبنا پیشنهاد می شود كه مبحث 50 درصد تهاتر بررسی شود اما مسؤلان آب و فاضلاب عنوان كردند كه سالانه می توانند 500 كیلومتر شبكه فاضلاب راه اندازی كنند و اگر شهرداری به آن كمك نماید چهار سال دیگر این پروژه بسته می شود و بنابراین پیشنهاد می شود شهرداری به آنها كمك نماید تا ببینیم در سال اول آیا می توانند به قول خودشان یعنی حفر 500 كیلومتر شبكه فاضلاب عمل كنند یا نه؟ و اگر توانستند كه كمك ها می تواند ادامه پیدا كند و اگر نتوانستند می توانیم همه خود به خود عوارض را به صورت كامل محاسبه نماییم. این به شكلی تخفیف مشروط است.
به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، نهایتا اعضای شورای شهر تهران كلیات لایحه پشتیبانی از شركت آب و فاضلاب برای تكمیل شبكه فاضلاب را به تصویب رساندند اما به علت اتمام زمان قانونی جلسه شورای شهر، بررسی مفاد و پیشنهادات به جلسه بعدی موكول شد.1398/08/19
21:42:03
5.0 / 5
4107
تگهای خبر: پایتخت , سفر , شهر , شورای شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری