حاج علی اكبری:

اربعین یك صف بندی فوق العاده در مقابل دشمنان اسلام است، اربعین در متن های درسی وارد شود

اربعین یك صف بندی فوق العاده در مقابل دشمنان اسلام است، اربعین در متن های درسی وارد شود

به گزارش فقط سفر خطیب این هفته نماز جمعه تهران اظهار داشت: امروز اربعین به اسم رمز شیعیان برای سازماندهی تحولات تاریخی تبدیل گشته است.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، حجت الاسلام محمدجواد حاج علی اكبری، خطیب نمازجمعه این هفته تهران در خطبه های عبادی اظهار نمود: جهان امروز شاهد یك اتفاق بزرگ، بی نظیر، تعجب آور و یك پدیده اعجاب آور بعنوان اربعین و پیاده روی اربعین است. از نگاه مومنان پدیده اربعین و پیاده روی اربعین یك اعجاز است كه از تمام عالم میلیون ها نفر در این ایام خویش را به كربلا می رسانند.
وی افزود: پدیده اربعین، پدیده ای الهی و آسمانی است كه باب جدیدی از رحمت الهی را بر روی بشریت و امت گشوده است و این باب رحمت الهی نوید بخش تحقق عالم دیگری است.
حاج علی اكبری تصریح كرد: امروز اربعین به اسم رمز شیعیان برای سازماندهی تحولات تاریخی تبدیل گشته است.
حاج علی اكبری اظهار داشت: ما در اربعین حسینی شاهد یك تركیب بدیع از حسین، كربلا، زیارت و پیاده روی هستیم. پایه ها و بنیان هایی كه امروز بعنوان اربعین می شناسیم توسط خاندان بنیانگذاری شده است.
وی افزود: برای انقلاب اسلامی ما در آستانه گام دوم، راهپیمایی اربعین بعنوان یك ذخیره الهی و گنجینه آسمانی رونمایی گردید. امروز وقتی می گوییم اربعین، این كلمه به اسم رمز جهانی شیعه برای سازماندهی در آستانه تحولات تاریخ تبدیل گشته است.
حاج علی اكبری اضافه كرد: یك اجتماع با خصوصیت های كاملا متفاوت از نظر كمیت كه قریب به ۳۰ میلیون نفر یعنی یك اجتماع میلیونی با حركت در مسیرهای طولانی كه حداقل بین نجف و كربلاست با یك مقصد واحد كه به سمت حرم مطهر حسینی آن هم عاشقانه داوطلبانه حركت می كنند. اتحاد و انسجام در هدف، آرمان و حتی در نشانه ها، در احساس، در لباس، در علایم و نشانه ها و یك اجتماعی متكی به خود و كاملاً مردمی از تغذیه، سلامت، اسكان، بهداشت، امنیت و سایر موارد دارای تركیب خانواده بنیان است. از نوزاد تا پیر در این اجتماع حضور دارند.
حاج علی اكبری خاطرنشان كرد: این اجتماع تنوع علمی، قومی، نژادی و دینی دارد. آیا می توانیم این حقیقت درخشان را با این همه ابعاد و اضلاع و خصوصیت ها توصیف كنیم؟ بدون شك و به تعبیر رهبر انقلاب این یك پدیده الهی و معنوی است و حقیقتا قابل توصیف نیست. بسیاری از پدیده های الهی درست قابل تفسیر نیست.
این امر الهی را باید ولی الهی تفسیر و تحلیل كند اما اهل حكمت و معرفت باید به میدان بیایند و با همه وسع خود در این راه مجاهدت كنند تا این پدیده را تفسیر و تحلیل كنند. شكوهی كه هم دارای ابعاد عرفانی، سلوكی و معنوی است و هم دارای ابعاد معرفتی و اعتقادی و فكری است و هم ابعاد تربیتی فكری و اخلاقی است. این پدیده دارای ابعاد جامعه شناختی، سیاسی، امنیتی و جغرافیایی است و ابعاد منطقه ای، بین المللی، تاریخی و تمدنی هم دارد.
امام جمعه موقت تهران اظهار داشت: اربعین یك فرصت استثنایی در عصر ما برای تقویت معرفت سلوكی است و اباعبدالله یك دستگاه تربیتی متفاوت در اختیار مسلمانان و مومنان در زمان ما قرار داده است. از منظر جامعه پردازی هم آنچه كه اتفاق می افتد بسیار فوق العاده است، به خصوص در این دهه اخیر كه هر چه جلو آمدیم این فرصت بیشتر فراهم گشته است و یك سرمایه اجتماعی بزرگ و كلان را برای جامعه مسلمانان و ارادتمندان خاندان در جامعه از شناخت و اعتماد متقابل، تقویت روحیه جمعی و وحدت و همبستگی با محوریت امامت و ولایت تولید می كند.
وی اضافه كرد: هویت مشترك و كمرنگ كردن هویت های قومی و مذهبی با تعبیر زیبای «الحسین یجمعنا» تقویت می شود. با این آهنگ مشترك، خرده فرهنگ ها در این دریا ذوب می شوند و یك آهنگ متحدی پیدا می كنند. تقویت اخوت ایمانی یكی دیگر از خصوصیت های ممتاز راهپیمایی اربعین است، آنجایی كه انسان می تواند بهشت اخوت ایمانی را درك كند.
امام جمعه موقت تهران اظهار داشت: پدیده اربعین یك صف بندی و مرزبندی فوق العاده در مقابل دشمنان اسلام است، طبع نهضت حسینی قیام آفرین، استقامت بخش، قرار گرفتن در مقابل دشمنان اسلام و مرزبندی با آنهاست. این را نمی توان به آسانی فراهم نمود. ۳۰ میلیون نفر وقتی «لبیك یا حسین» می گویند، پشت پشت مستكبران عالم را می لرزاند.
وی افزود: اربعین به كابوس استكبار جهانی تبدیل گشته است و می بینید كه بایكوت خبری كرده اند و در عراق پیش از اربعین اغتشاش آفرینی هایی را انجام دادند. آنها می بینند لشكر امام عصر(عج) با این شكوه از راه می رسد.
حاج علی اكبری تصریح كرد: از منظر تمدن سازی و تشكیل امت واحده اسلامی و تشكیل تمدن نوین اسلامی تعبیر بسیار زیبای رهبر انقلاب این است كه این بسط معرفت حسینی در عالم كه به وسیله اربعین و با رسانه اربعین انجام می شود یكی از زمینه سازهای اساسی برای تحقق آرمان بزرگ است.
وی اظهار داشت: ما شهد شیرین این تمدن سازی را در انقلاب اسلامی و در جامعه اسلامی چشیدیم. افول استكبار جهانی هم بشارت دیگری است كه معلوم می شود جامعه جهانی با شتاب به سمت طلوع خورشید ولایت عظما در حركت است و اربعین یك شتاب دهنده فوق العاده است چونكه اگر جهان، حسین(ع) را بشناسد و با معارف حسینی انس بگیرد، در حقیقت به آرمان بزرگ اسلام یعنی ظهور منجی گره خورده است.
وی خاطرنشان كرد: «لبیك یا حسین» مردم «لبیك یا مهدی است» و این نقطه آخر با اباعبدالله الحسین(ع) شناخته می شود.
وی اضافه كرد: این منطق اربعین است كه اسلام را پیروز خواهد كرد، منطق اربعین منطق مقاومت، امید صادق، ایستادگی خستگی ناپذیر، نداشتن بن بست، فتح همه جانبه، مرزبندی با دشمن، نترسیدن، مهرورزی عاشقانه نسبت به انسان ها و مومنین و دوستان خاندان است. این منطق ما را در محور خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی موفق خواهد نمود.
امام جمعه موقت تهران تصریح كرد: ما تشكر می نماییم از ستاد محترمی كه در دولت با حضور نهادها و بخش های گوناگون تشكیل شد و همه دست به دست هم دادند و در تامین زیرساخت ها، تسهیل ورود و خروج، امنیت نظم و سرعت بخشی به برنامه ها اقداماتی صورت دادند. این ها هزینه نیست بلكه سرمایه گذاری است و هر چه بیشتر باشد بهتر است.
حاج علی اكبری با تشكر از موكب داران و مردم شهرهای مرزی، اظهار داشت: جامعه ما باید مهیا باشد تا از زائرین امام حسین(ع) كه از مرزهای شرقی وارد كشور می شوند و از آسیای میانه ایران را بعنوان معبرالحسین، بعنوان جاده عشق، می پسندند فكرهای جدیدی داشته باشیم.
وی اضافه كرد: باید برای این هزاران زائر عاشق كه برای رسیدن به كربلای معلا از ایران عبور می كنند ابتكارات تازه ای در نظر بگیریم كه البته اقدامات خوبی هم انجام شده است.
وی همینطور اظهار داشت: از همه هنرمندان متعهد و عاشق توقع می رود كه لحظه های این اتفاق بزرگ را غنیمت بشمارند و با اقدامات هنری این حادثه و اتفاقات بزرگ را جاودانه كنند و با شعر و فیلم و پویانمایی و سریال و مستند سازی در این زمینه كوتاهی نكنند.
امام جمعه موقت تهران تصریح كرد: آموزش و پرورش باید اربعین را در متن های درسی و برنامه فرزندان ما وارد كند و در این زمینه كوتاهی نشود. دانشگاه، نخبگان و حوزه های علمیه و اصحاب علم از نقش تاریخی خود در این لحظات خاص جا نمانند.
در بخش دیگری از این سخنرانی حاج علی اكبری با تشكر ویژه از دولت و ملت عراق برای میزبانی از زائرین امام حسین(ع) اظهار داشت: از میزبانان كریمی كه در كشور عراق عاشقانه از زائرین اباعبدالله پذیرایی می كنند به خصوص از این حجم عظیمی از ایران كه امسال حضور باشكوهی داشته اند، تشكر می كنم.
وی همینطور به دستگیری روح الله زم توسط اطلاعات سپاه اشاره نمود و اظهار داشت: از مبادرت به جا و تحسین برانگیز پاسداران گمنام امام زمان(عج) در به هم ریختن شبكه عنكبوتی خطرناك تشكر می نماییم و امیدواریم این اقدام شایسته تكمیل شود و برای همه عزیزان آرزوی توفیق داریم.1398/07/26
18:34:09
5.0 / 5
4599
تگهای خبر: آموزش , دستگاه , زیارت , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری