رئیس كارگروه سلامت هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب ها تاكید كرد

مردم باید زندگی با سیل را یاد بگیرند، لزوم اعمال سیاست گذاری های بلند مدت

مردم باید زندگی با سیل را یاد بگیرند، لزوم اعمال سیاست گذاری های بلند مدت

به گزارش فقط سفر رئیس كارگروه سلامت هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب ها با تاكید بر این كه مردم باید زندگی با سیل را همانند زندگی با زلزله یاد بگیرند، اظهار داشت: انجام این امر تنها در صورت به كارگیری برنامه های دراز مدت و علمی تحقق خواهد یافت.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، دكتر ذوالفقاری در نشست خبری امروز كه به منظور عرضه گزارش اولیه سیلاب ها در ساختمان مركزی دانشگاه تهران برگزار شد، تهیه این گزارش را یكی از روش های منحصر به فرد در حوزه علمی توصیف كرد و اظهار داشت: كشور ما بعنوان یك كشور زلزله خیز سال های زیادی است كه با این پدیده طبیعی مواجه می شود؛ پدیده ای كه در آن نجات جان انسان ها بعنوان یكی از موضوعات اساسی بیشتر مورد توجه قرار می گیرد، اما در حوزه سیلاب ها بیشتر تمركزها بر روی حفظ سرمایه افراد است تا این كه حفظ جان آنها مورد توجه باشد.
ایشان در ادامه خاطرنشان كرد: در وقوع سیل به علت هشدارهایی كه اعمال می شود و قابل پیشبینی بودن آن تلفات جانی كمتری داریم و با عنایت به این كه سیلاب های اوایل سال ۹۸ جزو نخستین سیل های دهه های اخیر به شمار می روند، ازاین رو این فرایند می تواند هشداری برای وقوع پدیده های زیست محیطی دیگر باشد.
رئیس كارگروه سلامت هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب ها تصریح كرد: وقوع سیلاب های اخیر كشور می تواند مبین این باشد كه شروع این فرایند آغازگر تغییر اقلیم در سال های آینده كشور است. ازاین رو ضروری به نظر می آید كه ما بتوانیم از اعمال تصمیم گیری های كوتاه مدت و لحظه ای در این حوزه دوری نماییم و بتوانیم یك تصمیم گیری مبتنی بر یافته های علمی داشته باشیم.
دكتر ذوالفقاری تصریح كرد: همانطور كه ما یاد گرفته ایم باید با زلزله زندگی نماییم، باید این را هم یاد بگیریم كه با سیل هم كنار بیایم و زندگی نماییم و این امر هم بدون اعمال برنامه ریزی ها و سیاست گذاری های بلند مدت امكان پذیر نیست.
به قول وی، تهیه گزارش در مورد سیلاب های اخیر با كمك متخصصین، كارشناسان و دستگاه های اجرایی نخستین اقدام در كشور است كه می توانیم در مورد یك مبحث اجتماعی و زیست محیطی به صورت بین شاخه ای و جامع نگاه نماییم و آن مبحث را از جنبه های مختلف شامل اجتماعی، اقتصادی، زیست محیطی و غیره مورد بررسی قرار دهیم، امیدوارم اجرای این گزارش در كشور از جانب مسؤولان تداوم پیدا كند.1398/07/23
15:32:42
5.0 / 5
4491
تگهای خبر: دستگاه , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری